22 Սեպտեմբեր 2015 - 13:13 AMT
Ֆրանսիան կարող է ժամանակավոր հսկողություն հաստատել սահմաններում ԵՄ ներսում, սակայն միայն Շենգենի համաձայնության շրջանակում, հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Լորան Ֆաբիուսը: «Շենգենը ենթադրում է, որ որոշ բացառիկ դեպքերում կարելի է որոշ ժամկետով վերականգնել սահմանները, բայց հարկավոր է լուծել համակարգի խափանման խորքային պատճառները»,-հայտարարել է նախարարը 5 եվրոպական պաբերականներին տված հարցազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պատասխանելով հարցին, թե կարող է Ֆրանսիան վերականգնել սահմանային հսկողությունը` Ֆաբիուսն ասել է. «Շենգենով նախատեսված կարգով: Դա արդեն արվել է Իտալիայի հետ սահմանին»:
Վերջին շրջանում սահմանները փակելու մասին հայտարարեցին Ավստիան, Գերմանիան, Սլովակիան: Հունգարիան և Բուլղարիան արգելապատնեշներ են կառուցում` կասեցնելու համար փախստականների անկառավարելի հոսքը:
Հունգարիայի խորհրդարանը զգալիորեն խստացրել է միգրացիոն օրենսդրությունը`որպես պատիժ ազատազրկումը սահմանելով երկրի սահմաններն ապօրինի հատելու համար: Միգրանտների չվերահսկվող հոսքը կասեցնելու նպատակով Հունգարիան արդեն փշալարերով փակել է Սերբիայի հետ սահմանը, նույնանման պատնեշ կառուցվում է Խորվաթիայի հետ սահմանին:
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր և Բելգիայի ԱԳ նախկին նախարար Լուի Միշելը կոչ է արել Եվրահանձնաժողովին պատժամիջոցնել կիրառել Հունգարիայի դեմ` զրկելով նրան ձայնի իրավունքից ԵՄ խորհրդում, փախստականների հարցում երկրի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի դիրքորոշման պատճառով:
Ըստ սահմանի պաշտպանության և միգրացիայի մասին նոր օրենքի, բանակը մասնակցելու է սահմանի հսկողությանը: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը երկրի խորհրդարանի նիստում հայտարարել է, որ միգրացիոն ալիքը Մերձավոր Արևելքից Եվրոպա չի դադարում, այնտեղից կարելի է ակնկալել «ևս մեկ միլիոն փախստական»: «Ժողովրդների զանգվածային տարաբնակեցում է տեղի ունենում: Հարյուր հազարավորներն արդեն այստեղ են, միլիոնները դեռ կգան: Եվ սրա վերջը չի երևում: Դեռ միլիոնավոր փախստականներ մտադիր են ճամփա ընկնել»,-ասել է նա:
Եվրոպացի պատգամավորը կոչ է արել նաև ԵՄ առաջատար քաղաքական ուժին` ԵԺԿ-ին, զատվել Օրբանից, որի գլխավորած կուսակցությունը ևս եվրոպացի աջակենտրոն կուսակցությունների ընտանիքի անդամ է:
Լեհաստանի քաղաքացիների մեծ մասը դեմ է երկրում Մերձավոր Արևելքից և Աֆրիկայից ժամանած փախստականների տեղավորմանը: Այդ են վկայում հասարակական կարծիքի վերջին հարցումները, որոնք անցկացրել է Millward Brown կենտրոնը TVN և TVN24 հեռուստաալիքների համար:
Ըստ հարցման տվյալների, 56%-ը դեմ է, որ Լեհաստանն ընդունի փախստականներին, հակառակ կարծիքի է 38%-ը: Սեպտեմբերի սկզբին անցկացված նմանատիպ հարցման համեմատ բացասական վերաբերմունքի կողմնակիցների թիվն աճել է 13%-ով:
Լեհաստանը դեռևս համաձայնվել է ընդունել միայն 2 հազար փախստականի, այն դեպքում, երբ Եվրահանձնաժողովն ակնկալում է, որ Վարշավան կտեղավորի մոտ 12 հազար փախստականի: Լեհաստանի վարչապետ Էվա Կոպաչը պատրաստակամություն է հայտնել ընդունելու փախստականներին, սակայն թվեր չի հրապարակել: Լեհաստանը մի շարք նախապայմաններ ունի այս հարցում` տարանջատել ներգաղթյալներին և փախստականներին, ամրապնդել ԵՄ արտաքին սահմաններն ու ստուգել եկողներին հատուկ ծառայությունների կողմից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

Большинство граждан Польши выступают против размещения в стране беженцев из государств Ближнего Востока и Африки, свидетельствуют данные последнего опроса общественного мнения, проведенного исследовательским центром Millward Brown для телеканалов TVN и TVN24.
Согласно данным исследования, 56% опрошенных не хотят, чтобы Польша принимала беженцев. Противоположную точку зрения озвучили 38% респондентов.
По сравнению с аналогичным исследованием, проведенным в начале сентября, число поляков, не желающих видеть в своей стране беженцев, увеличилось на 13%. Соответственно, на 13% сократилось число желающих помочь мигрантам из стран Ближнего Востока и Африки.
В ответ на миграционный кризис в ЕС Польша пока согласилась принять около 2 тысяч человек, в то время как Еврокомиссия ожидает от Варшавы размещения почти 12 тысяч беженцев. Премьер-министр Польши Эва Копач ранее выразила готовность принять большее количество беженцев, однако никаких цифр пока не называла. Среди главных условий Польши в споре с Еврокомиссией — контроль за разделением экономических иммигрантов и беженцев, укрепление внешних границ ЕС и проверка приезжающих польскими спецслужбами.
Между тем, глава МИД Франции Лоран Фабиус заявил, что его страна может ввести временный контроль на своих границах внутри Евросоюза, но только в рамках Шенгенских соглашений.
«Шенген предполагает, что в некоторых исключительных обстоятельствах можно восстановить границы на определенное время. Но нужно разрешить глубинные причины расстройства (системы)», — заявил министр в интервью пяти европейским изданиям, в том числе бельгийской газете Soir.
Отвечая на вопрос, может ли Франция восстановить пограничный контроль, Фабиус сказал: «В условиях, предусмотренных Шенгеном. Это уже было сделано на границе с Италией».
В свою очередь, депутат Европарламента и экс-глава МИД Бельгии Луи Мишель призвал Еврокомиссию применить санкции против Венгрии, лишив ее права голоса в Совете ЕС за позицию премьер-министра страны Виктора Орбана в отношении беженцев.
«Cамодержавный дрейф премьер-министра Венгрии принимает такие масштабы, что Комиссия не может больше занимать бездейственную и пассивную позицию. Санкции должны последовать незамедлительно», — заявил Мишель, являющийся отцом действующего премьера Бельгии Шарля Мишеля.
Речь идет о задействовании статьи 7 Лиссабонского договора, предусматривающей возможность применения против членов ЕС санкционной меры в виде временного лишения права голоса в Совете ЕС.
Евродепутат призвал также ведущую политическую силу в Евросоюзе — Европейскую народную партию — дистанцироваться от Орбана, чья партия является членом семьи европейских правоцентристов.
Парламент Венгрии в понедельник большинством голосов наделил армию правом действовать за границами страны.
Перед голосованием в парламенте выступил премьер-министр Виктор Орбан, который призвал Европу готовиться к «потоку миллионов беженцев» и заявил, что Венгрия готова «сама защищать свои границы, если Европа не хочет защищать свои границы».