23 Սեպտեմբեր 2015 - 07:10 AMT
ԱՄՆ-ն նոր տակտիկական ատոմային ռումբեր կտեղադրի Գերմանիայում` Բունդեսվերի «Բյուհել» ավիաբազայում, հայտնել է «Դոյչե վելլեն» գերմանական ZDF հեռուստաալիքի վրա հղումով: Հեռուստաալիքն, իր հերթին, հղում է կատարում իր տրամադրության տակ հայտնված ամերիկյան բյուջետային ծրագրերին, որոնցով նախատեսվում է В61-12 նոր ատոմային ռումբերով հագեցնել գերմանական Tornado կործանիչները, ընդ որում արդեն ընթացիկ տարում:
ZDF հարցազրույցում փորձագետները հաստատել են, որ В61-12 տակտիկական ատոմային ռումբերը շատ ավելի ճշգրիտ են, քան նրանք, որ պահվում էին մինչ օրս Բյուհելի ռազմակայանում: Պատերազմի դեպքում այդ ռումբերը պետք է տեղադրվեն Tornado-ների վրա, որոնք մարտական թռիչքներ կկատարեն ՆԱՏՕ-ի «միջուկային զենքի համատեղ օգտագործման» ռազմավարության շրջանակում, նշում են նրանք:
Վաշինգտոնի Nuclear Information Project ինստիտուտի աշխատակից Հանս Քրիստենսենը քննադատել է այն փաստը, որ «նոր ռումբերը ջնջում են եզրերը տակտիկական և ռազմավարական միջուկային զենքի միջև»: Ըստ նրա, ամերիկյան ռումբերը կտեղակայվեն նաև Թուրքիայի «Ինջիրլիկ» ավիաբազայում և Իտալիայի «Ավիանսում»:
ԱՄՆ ծրագրերն իրագործվում են անկախ նրանից, որ 2010-ի մարտին Գերմանիայի Բունդեսթագը հանձնարարեց ԳԴՀ կառավարությանը հասնել նրան, որ ամերիկյան միջուկային զենքը դուրս բերվի Գերմանիայի տարածքից: Բյուհելի ռազմակայանից ամերիկյան միջուկային զենքի դուրս բերման խոստում կար նաև 2009 թ. կոալիցիոն պայմանագրում:
Սակայն, ինչպես նշում է ZDF-ը, միջուկային զենքի փոխարեն Գերմանիայում տեղակայվում է 20 նոր ատոմային ռումբ, որոնց ընդհանուր հզորությունը համապատասխանում է 80 ատոմային ռումբի հզորությանը:
ԳԴՀ ՊՆ-ին կից խորհրդարանական նախկին պետքարտուղարը Վիլլի Վիմերը նոր ամերիկյան ատոմային ռումբերի տեղակայումը Գերմանիայում և Եվրապայում անվանել է «մեր ռուս հարևաններին գիտակցաբար սադրելու փորձ»: Մոսկվան իր մտահոգությունն է հայտնել այս առնչությամբ և հանդես է եկել ազգային տարածքից դուրս ոչ ռազմավարական միջուկային զենքի տեղադրման արգելք սահմանելու օգտին:
«ԱՄՆ այս մտադրությունները մտահոգիչ են»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: «Հիշեցնեմ, որ 90-ականներին ՌԴ-ն 4 անգամ կրճատեց իր ոչ ռազմավարական միջուկային արսենալը` կենտրոնացնելով դրանք ազգային տարածքում պահուստային կենտրոնակայաններում»,-ասել է նա:
«Եվրոպայում անվտանգության ու կայանության ապահովման շահերից ելնելով` անհրաժեշտ ենք համարում, որ ոչ ռազմավարական միջուկային զենքը վերադարձվի ազգային տարածքներ և արգելվի դրա տեղակայումn այդ տարածքներից դուրս»,-ասել է Զախարովան, հայտնում է Interfax.by-ը:

23 Сентябрь 2015 - 08:23 AMT
США приступают к размещению нового вида ядерного оружия на авиабазе бундесвера «Бюхель» в федеральной земле Рейнланд-Пфальц, сообщил немецкий телеканал ZDF со ссылкой на попавшие в его распоряжение американские бюджетные планы, которые предусматривают и возможность оснащения новыми атомными бомбами В61-12 немецких истребителей-бомбардировщиков Tornado, причем уже начиная с третьего квартала 2015 года.
Эксперты в интервью ZDF подтвердили, что тактические атомные бомбы В61-12 значительно точнее тех, которые до сих пор хранились на базе в Бюхеле. В случае войны эти бомбы должны быть размещены на немецких Tornado, которые будут совершать боевые вылеты в рамках натовской стратегии «совместного использования ядерного оружия», отмечают они.
Сотрудник вашингтонского института Nuclear Information Project Ханс Кристенсен подверг критике тот факт, что «новые бомбы стирают грань между тактическими и стратегическими ядерными вооружениями». По его информации, американские бомбы В61-12 будут также размещены на авиабазах «Инджирлик» (Турция) и «Авиано» (Италия).
Телекомпания ZDF отмечает, что планы США реализуются несмотря на то, что в марте 2010 года германский бундестаг поручил правительству ФРГ настоятельно добиваться вывода американского ядерного оружия с территории Германии. Обещание о выводе американского ядерного оружия с базы в Бюхеле содержится и в коалиционном договоре от 2009 года.
Однако вместо ядерного разоружения в Германии размещается 20 новых атомных бомб, общая взрывная мощь которых соответствует мощи 80 атомных бомб, сброшенных на Хиросиму, констатирует ZDF.
Бывший парламентский статс-секретарь при министре обороны ФРГ Вилли Виммер назвал размещение новых американских атомных бомб в Германии и Европе «сознательным провоцированием наших российских соседей».
В Москве выразили обеспокоенность планами модернизации американского ядерного оружия в Германии и выступили за введение запрета на размещение нестратегического ядреного оружия за пределами национальной территории, передает Интерфакс-Запад.
«Подобные планы США вызывают у нас беспокойство», – заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Напомню, что в 90-х годах Россия в четыре раза сократила свой арсенал нестратегических ядерных средств, перевела их в категорию неразвернутых и сосредоточила на центральных базах хранения в пределах национальной территории», – отметила она.
«В то же время в Европе – не только в ФРГ, но и в Бельгии, Нидерландах, Италии и Турции – остаются развернутые тактические ядерные средства США. Американцы модернизируют свои ядерные авиабомбы, а европейские члены НАТО – самолеты-носители таких вооружений», – подчеркнула официальный представитель МИД РФ.
«В интересах обеспечения безопасности и стабильности в Европе считаем необходимым возврат нестратегического ядерного оружия на национальную территорию и установление запрета на его размещение за пределами национальной территории», – сказала М.Захарова.