23 Սեպտեմբեր 2015 - 10:21 AMT
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության նախկին նախագահ, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարի տեղակալ, այժմ՝ Վաշինգտոնում Ջոն Մաքքեյնի ինստիտուտի աշխատակից Դեվիդ Քրամերը և Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Կոզլարիչը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ ամերիկյան Politico ամսագրում հոդված են հրապարակել, որտեղ սուր քննադատության են ենթարկում նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմին խոսքի ազատության և քաղաքացիների նկատմամբ քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված հետապնդումների և բանտարկությունների քաղաքականության հետ կապված:
Ըստ հեղինակների՝ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների մեջ ներգրավված ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պետք է պատժամիջոցներ կիրառվեն: Ինչպես նաև հետաքննություն պետք է սկսել Ադրբեջանի իշխող ռեժիմի համատարած կոռուպցիոն համակարգի հետ կապված: Իսկ քաղաքական բանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն: Միացյալ Նահանգները և Եվրոմիությունը միասին պետք է խոսքից անցնեն գործի:
«Լուռ դիվանագիտությունը չի աշխատում: Հայտարարությունները այն մասին, որ Միացյալ Նահանգները «խորապես անհանգստացած» է մարդու իրավունքների խախտումներից արդյունք չեն ունենում: Բարձրաստիճան ամերիկյան պաշտոնյաների այցելությունները ընկալվում են, որպես աջակցություն իշխող ռեժիմին, իսկ նրանք, ովքեր քննադատում են մարդու իրավունքների խախտումները, մեղադրվում են հակաադրբեջանականության մեջ», – մասնավորապես գրված է հոդվածում:
Ըստ հեղինակների՝ վերջին շրջանում Ադրբեջանից դուրս եկող գրեթե բոլոր նորությունները վատն են:
«Օգոստոսի 9-ին անկախ լրագրող Ռասիմ Ալիևը դաժան ծեծի էր ենթարկվել և սպանվել: Դրանից մի քանի օր անց քաղաքացիական ակտիվիստներ Լեյլա և Արիֆ Յունուսները դատապարտվեցին երկարամյա բանտարկության՝ քաղաքական ենթատեքստ ունեցող մեղադրանքների հիման վրա: Սեպտեմբերի 1-ին բազում մրցանակների արժանացած հայտնի լրագրող Հատիջա Իսմայիլովան աբսուրդային մեղադրանքներով դատապարտվեց յոթ և կես տարվա ազատազրկման: Անցյալ շաբաթ ԵԱՀԿ-ը հայտարարեց, որ գալիք պառլամենտական ընտրությունների համար դիտորդական առաքելություն չի իրականացնելու, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձել են կոշտ սահմանափակումներ մտցնել առաքելության կազմի հետ կապված»:
Ըստ հոդվածագիրների՝ 2013-ի կեղծված ընտրություններից հետո Ալիևի ռեժիմը բոլոր՝ ներքին և արտաքին թշնամի ընկալվողների նկատմամբ հալածանքներ է իրականացնում: Ընդդիմադիր գործիչներ, լրագրողներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ՝ բոլորը ենթարկվում են հետապնդումների և խարանվում են, որպես պետության թշնամիներ, գրում է Panorama.am-ը:
Հոդվածում նշվում է, որ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների հաշվարկներով ավելի քան 10 լրագրող այժմ այդ երկրում բանտարկված է կամ գտնվում է նախաքննական կալանքի տակ: Լրագրողներ Էլմար Հուսեյնովի (2005) և Ռաֆիկ Թաղիի (2011) սպանությունները դեռևս բացահայտված չեն:
Սեպտեմբերի 15 –ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարել է, որ երկիրը կասեցնում է Եվրամիության հետ միջխորհրդարանական գործակցությունը՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների մասին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևից հետո:«Եվրանեսթն» արդեն վերածվել է ամորֆ մի ուժի, ինչի պատճառով էլ Ադրբեջանի խորհրդարանը բնականաբար դադարեցնում է գործակցությունն այդ կառույցի հետ։ Դա Ադրբեջանի խորհրդարանի իրավունքն է: Դուք, հավանաբար, գիտեք, որ Ադրբեջանի խորհրդարանի և Եվրախորհրդարանի միջև գործակցությունն ևս կասեցվել է»,- հայտարարել է Ալիևը՝ նշելով, որ Բաքուն ադեկվատ պատասխան է տվել Ադրբեջանի դեմ ձեռնարկվող քայլերին:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն Մայքլ Լինքը սեպտեմբերի 12-ին հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից դիտորդների թվի սահմանափակումների պատճառով ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ստիպված է հրաժարվել նոյեմբերի 1-ին երկրում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն ուղարկելուց:

В последние дни из Азербайджана приходят только плохие новости. Об этом в статье под названием «Пришло время проявить жесткость к Азербайджану», опубликованной в издании Рolitico.eu, пишут американский дипломат, экс-посол США в Азербайджане Ричард Каузларих и старший директор по вопросам прав человека и свободы Института Маккейна, экс-глава правозащитной организации Freedom House Дэйвид Крамер. Авторы напоминают, что в августе независимый азербайджанский журналист Расим Алиев был жестоко избит и убит.
Спустя несколько дней общественные активисты Лейла Юнус и Ариф Юнус по политическим обвинениям были осуждены на длительные сроки лишения свободы, а 1 сентября суд приговорил известную журналистку Хадижу Исмаилову к 7.5 годам тюремного заключения на основании нелепых обвинений.
На прошлой же неделе занимающаяся мониторингом выборов ОБСЕ группа заявила, что не отправит свою миссию в Азербайджан для мониторинга предстоящих парламентских выборов по причине попыток властей Азербайджана внести ограничения.
Говоря о позиции азербайджанских властей, авторы статьи отмечают, что даже те, кто бежал из Азербайджана под давлением, как это сделал директор онлайн-телекомпании Meydan TV Эмин Мили, продолжают ощущать на себе давление тяжелой руки режима Алиева. После сфальсифицированных в октябре 2013г. президентских выборов режим Ильхама Алиева принял ожесточенную позицию, как против внешних, так и внутренних мнимых врагов.
Оппозиционеров, журналистов и гражданских активистов преследуют и считают врагами государства. Авторы напоминают о судебном деле Юнусов, которые стремились установить диалог между армянскими и азербайджанскими общественными активистами. «Мессидж крайне четкий: каждый, кто говорит с армянином, обвиняется режимом в предательстве», – отмечается в статье.
По мнению авторов, заявления о том, что США «обеспокоены» происходящими в Азербайджане жесткими нарушениями прав человека не оказывают никакого воздействия.
«Визиты американских высокопоставленных чиновников становятся показателями содействия США азербайджанскому режиму в то время, как те, кто заявляет о случаях нарушения прав человека, дискредитируются, как антиазербайджанские элементы или еще хуже», – пишут авторы статьи.
«Нужно быстро избавиться от этого печального тупика. В отношении азербайджанских чиновников, которые причастны к грубым нарушениям прав человека, должны быть применены санкции. Должны быть заведены дела по части массовой коррупции, которая имеет ключевое значение для азербайджанского режима. Политзаключенные должны быть освобождены. США и ЕС должны перейти от слов к делу», – подытоживают авторы статьи, передает Tert.am.