24 Սեպտեմբեր 2015 - 11:50 AMT
Apple ընկերությունը ներկայացրել է նոր iOS 9 օպերացիոն համակարգի առաջին թարմացումը՝ նախատեսված գլխավորապես նախորդ տարբերակում առկա սխալներն ուղղելու համար։
Ընդամենը 35 մեգաբայթ ծավալով iOS 9.0.1 թարմացումը կլուծի մի շարք խնդիրներ․այդ թվում՝ կարգավորման ասիստենտի փակման անհնարինությունը, Safari բրաուզերում և «Ֆոտո» հավելվածում տեսանյութի կանգնեցման արդյունքում կադրի ոչ կոռեկտ արտաբերումը, ինչպես նաև APN միացման կետը ձեռքով կարգավորելու հետևաքով ցանցի պրոֆիլների տվյալների կորուստը։ Բացի այդ, մշակողները վերացրել են սխալը, որի պատճառով ժամանակաչափն ու զարթուցիչը երբեմն չէին աշխատում։
iOS 9 նոր օպերացիոն համակարգը սեպտեմբերի 16-ից՝ Երևանի ժամանակով 21:00-ի դրությամբ, հասանելի էր ներբեռնման համար: Ինչպես հայտարարել էին ընկերությունում, նոր հարթակը եզակի և օգտակար գործառույթներ ունի: Սակայն համակարգի ներբեռնումը օգտատերերից շատերի համար սարքերի աշխատանքի մեծ խափանումների է հանգեցրել առաջին իսկ 24 ժամում: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, սխալներից մեկը, հավանաբար, կապված է iOS 9-ի ներբեռնման հետ Apple-ի սմարթֆոնների և պլանշետների հին մոդելներում:
Դրան զուգահեռ Apple-ը սկսել է iOS 9.1-ի երկրորդ բետա-տարբերակի հասարակական թեստավորումը։ Այն ապահովում է Unicode 8-ից Emoji սմայլերի ընդլայնված հավաքածու և ներառում նոր կարգավորում, որի շնորհիվ Siri վիրտուալ օգնականը կարողանում է տարբերել իր օգտատիրոջ ձայնը։ iOS 9.1 beta 2-ի գլխավոր վիզուալ փոփոխությունն է դարձել հաղորդագրությունների ցուցակում կոնտակտների լուսանկարների ցուցադրման անջատման հնարավորությունը։

24 Сентябрь 2015 - 10:06 AMT
Компания Apple представила обновление для новой операционной системы iOS 9, направленное главным образом на исправление ошибок в предыдущей версии.
Обновление iOS 9.0.1, размером всего 35 Мбайт, решит проблему с невозможностью завершения ассистента настройки, некорректным отображением кадр паузы после приостановки видео в браузере Safari и приложении «Фото», а также утратой данных профилей сети с настроенной вручную точкой доступа APN. Кроме того, разработчики устранили ошибку, из-за которой таймеры и будильник иногда не срабатывали.
Новая операционная система iOS 9 стала доступна для загрузки 16 сентября в 21:00 по ереванскому времени. Как заявили в компании, в новой платформе появились уникальные и полезные функции. Ее загрузка обернулась для большого количества пользователей масштабными сбоями в работе устройств в первые же сутки. Как сообщает Reuters, одна из ошибок, которую выдает система, скорее всего, связана с установкой iOS 9 на старые модели смартфонов и планшетов Apple.
Параллельно с этим Apple запустила публичное тестирование второй по счету бета-версии iOS 9.1. Она обеспечивает доступ к расширенному набору смайлов Emoji из Unicode 8 и включает новую настройку, благодаря которой виртуальный помощник Siri сможет отличать голос своего владельца. Главным же визуальным изменением в iOS 9.1 beta 2 стала возможность отключить отображение фотографий контактов в списке сообщений.