Թուրքիան պատրաստ է առանցքային դերակատարություն ստանձնել «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ պայքարում, սակայն փոխարենն ակնկալում է քուրդ ապստամբների դեմ դիմակայության ըմբռնում: Այդ մասին հայտնում է Reuters գործակալությունն Անկարայում բարձրաստիճան աղբյուրի վրա հղումով:
«Թուրքիան կկիսի իր փորձը արևմտյան առաջնորդների հետ` աջակցություն ակնկալելով, որպեսզի կարողանա դիմակայել Մերձավոր Արևելքն ահաբեկչություն արտահանող տարածաշրջանի վերածմանը»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ըստ նրա տվյալների, այդ մասին պաշտոնական հայտարարություն պետք է անի երկրի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն ՄԱԿ ԳՎ գագաթնաժողովում, որն անցնում է սեպտեմբերի 25-27-ը: Նա նաև զգուշացնելու է «որոշ երկրներին ու կազմակերպություններին ՔԱԿ-ին սատարելու անթույլատրելիության մասին» հանուն տարածաշրջանում կայունության պահպանման, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
ԱՄՆ-ն ահաբեկչական կազմակերպությունների շարքին է դասում ՔԱԿ-ին, սակայն քուրդ զինյալները Սիրիայում Վաշինգտոնի կարևոր դաշնակիցն են ԻՊ դեմ պայքարում: Այս տեղեկատվությունը հերթական անգամ հաստատել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
ՔԱԿ և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները կտրուկ սրվեցին Սուրոչ քաղաքում հուլիսի 20-ի ահաբեկչությունից հետո, երբ 32 մարդ զոհվեց, հիմնականում քրդեր: ՔԱԿ զինյալները մեղադրեցին Թուրքիայի իշխանություններին իսլամիստներին աջակցելու մեջ:
ԱՄՆ-ն օգտագործում է թուրքական օդանավակայաններն ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» կազմավորման դիրքերը ռմբակոծելու համար, մինչդեռ Անկարան հիմնականում հարվածներ է հասցնում ՔԱԿ դիրքերին Իրաքի հյուսիսում:
Զինված հակամարտությունն Իրաքի հյուսիսում սկսվեց «Իսլամական պետության» գրոհից հետո Մոսուլի ուղղությամբ, որն ահաբեկիչները գրավեցին հունիսի լույս 10-ի գիշերը: Գրոհայինները զանգվածային մահապատիժներ են իրականացնում Իրաքի բանակի զինծառայողների ու բնակիչների շրջանում գրավյալ տարածքներում: Մարտական գործողություններն ուղեկցվում են զանգվածային բնաջնջմամբ: Ըստ արևմտյան երկրների ԶԼՄ-ների, հակամարտության գոտում արդեն մոտ 10 հազար քրիստոնյա ու եզդի է սպանվել:

Турция готова сыграть ключевую роль борьбе с «Исламским государством» (ИГ), но в обмен ждет понимания ее противостояния курдским повстанцам. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на высокопоставленный источник в Анкаре.
«Турция поделится своим опытом с западными лидерами. Она ищет поддержку для того, чтобы предотвратить превращение Ближнего Востока в экспортера терроризма», — сообщил собеседник агентства.
По его данным, официальное заявление об этом должен сделать премьер-министр страны Ахмет Давутоглу на саммите Генассамблеи ООН, который пройдет с 25 по 27 сентября. Он также должен предостеречь «некоторые страны и организации» от «поддержки Рабочей партии Курдистана и других групп» ради сохранения стабильности в регионе, передает Lenta.ru.
США считают Рабочую партию Курдистана (РПК) террористической организацией, однако курдское ополчение в Сирии выступает важным союзником Вашингтона в деле борьбы с террористами «Исламского государства». Эту информацию в очередной раз подтвердил официальный представитель Госдепартамента Джон Кирби.
Турецкие аэродромы используются США для бомбардировок позиций запрещенной в РФ террористической организации «Исламское государство», в то время как Анкара в основном наносит удары по РПК на севере Ирака.
Летом 2015 года возобновились столкновения между турецкими силами безопасности и боевиками Рабочей партии Курдистана (РПК).