ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման փոխել է դիրքորոշումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մեկուսացման վերաբերյալ` ռուսական կողմի «բազում հարցումներից» հետո, մեջբերում է AFP-ն Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ Էռնեստի հայտարարությունը:
«Նախագահն իրոք որոշել է, որ անձնական հանդիպումը Պուտինի հետ օգտակար կլինի ԱՄՆ շահերն առաջ տանելու տեսակետից»,-պարզաբանել է Էռնեստը:
Նա նշել է, որ հանդիպման ժամանակ Օբաման մտադիր չէ «բացահայտ թշնամանք» ցուցադրել, քանի որ նախկինի պես կարծում է, որ «Ռուսաստանը տարածաշրջանային տերություն է» իսպանականին մի փոքր զիջող տնտեսությամբ: Նա ասել է նաև, որ Ռուսաստանի իշխանություններն ավելի են շահագրգռված հանդիպել, քանի որ իրենք են բազմիցս դիմել հանդիպում անցկացնելու հարցումով: «Կարծում եմ, այս իրավիճակում ՌԴ իշխանությունների փորձերը կարելի է բնորոշել որպես…ավելի հուսահատ»,-հայտարարել է Օբամայի ներկայացուցիչը:
Պուտինի և Օբամայի հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳՎ 70-րդ նստաշրջանի շրջանակում:
Ռուսական և ամերիկյան կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում հանդիպումը: Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ առանցքային է լինելու Սիրիայում իրավիճակի հարցը, և, «եթե ժամանակ մնա», նաև Ուկրաինայի հարցը: Սպիտակ տանը հակառակը հայտարարել են, որ Օբաման մտադիր է առաջին հերթին քննարկել Պուտինի հետ իրավիճակն Ուկրաինայում և Մինսկի համաձայնությունների կատարումը, հայտնում է «Դոժդը»:
Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավարը սեպտեմբերի 17-ին հայտարարեց, որ Սիրիայի ղեկավարությունը կարող է խնդրել Մոսկվային, որպեսզի ՌԴ զինված ուժերը մասնակցեն ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարին, եթե նման անհրաժեշտություն լինի: Ի պատասխան ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել «Իսլամական պետության» դեմ գործողության մասին Դամասկոսի խնդրանքը, եթե վերջինս դիմի այդ հարցով: Սիրիայի ղեկավարության խնդրանքը, եթե այդպիսին լինի, որ Ռուսաստանի զինվորները սիրիացի զինվորականների հետ միասին մասնակցեն ռազմական գործողություններին, կդիտարկվի և կքննարկվի երկկողմ շփումների շրջանակում:
Վաշինգտոնը տրամադրված է բանակցային գործընթացի սիրիական հակամարտության քաղաքական լուծման համար՝ կոչ անելով ՌԴ-ին ու Իրանին միջնորդի դերում հանդես գալ նախագահ Բաշար Ասադի հետ երկխոսությունում: Սիրիայի հարցում ամերիկյան դիրքորոշման որոշակի մեղմացման մասին է խոսում Քերիի հայտարարությունն այն մասին, որ չնայած ԱՄՆ-ը կրկին պահանջում է Ասադի հեռացումը, սակայն չի պնդում, որ դա տեղի ունենա անմիջապես:

Президент США Барак Обама изменил свою позицию по изоляции российского лидера Владимира Путина после «неоднократных запросов» российской стороны, заявил пресс-секретарь Белого дома Джош Эрнест.
«Президент действительно решил, что в настоящее время личная встреча с Путиным будет полезной в целях продвижения интересов Соединенных Штатов», — пояснил Эрнест.
При этом Эрнест подчеркнул, что в ходе встречи Обама не намерен демонстрировать «открытую враждебность», поскольку по-прежнему считает Россию «региональной державой» с экономикой немногим меньше испанской.
Он продолжил, что российские власти сильнее заинтересованы во встрече, поскольку сами неоднократно обращались с запросами о ее проведении. «Я думаю, в этой ситуации попытки российских властей можно назвать… более отчаянными», — заявил представитель Обамы, передает телеканал «Дождь».
Встреча Путина с Обамой состоится в понедельник, 28 сентября, на полях 70-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке. Лидеры двух государств не встречались почти год.
Главной темой встречи президента России Владимира Путина и президента США Барака Обамы станет ситуация в Сирии, сказал ранее пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков.
«Естественно, первоочередная тема — это Сирия», — сказал Песков, отвечая на вопрос о возможных темах беседы лидеров России и США.
Вопрос Украины, по словам Пескова, Путин и Обама обсудят, если будет время. Пресс-секретарь президента напомнил, что основная дискуссия по Украине состоится 2 октября в Париже в формате «нормандской четверки».
Песков уточнил, что президенты России и США могут встретиться после их выступлений на Генеральной ассамблее ООН. Встреча, предположительно, продлится около часа.
Между тем, в Белом доме заявили, что Обама планирует обсуждать с Путиным в первую очередь ситуацию в Украине и выполнение Минских соглашений.