2 թուրք զինծառայող է սպանվել և 9 վիրավորվել է Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) գրոհայինների հարձակումների հետևանքով երկրի հարավարևելյան Շիրնակ գավառում: Այս մասին ասվում է Թուրքիայի գլխավոր շտաբի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Անջատողական ՔԱԿ կազմակերպության ահաբեկիչները 2 զինված հարձակում են գործել մեր զինակից եղբայրների վրա Շիրնակ գավառում: 2 զինվորական զոհվել է, 9-ը` վիրավորվել: Անվտանգության ուժերը պատասխան կրակ են բացել, գրոհել են անօդաչու սարքերով և ուղղաթիռներով: 34 գրոհային վնասազերծվել է: Գործողությունը շարունակվում է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մինչդեռ Անկարայում բարձրաստիճան աղբյուրի վրա հղումով Reuters-ը հայտնել է, որ Թուրքիան պատրաստ է առանցքային դերակատարություն ստանձնել «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ պայքարում, սակայն փոխարենն ակնկալում է քուրդ ապստամբների դեմ դիմակայության ըմբռնում: «Թուրքիան կկիսի իր փորձը արևմտյան առաջնորդների հետ` աջակցություն ակնկալելով, որպեսզի կարողանա դիմակայել Մերձավոր Արևելքն ահաբեկչություն արտահանող տարածաշրջանի վերածմանը»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:

25 September 2015 - 11:34 AMT
Two Turkish soldiers and 34 Kurdish insurgents have been killed in a militant attack and Turkish military operations backed by air strikes, Turkish security sources said on Friday, September 25, Reuters reports.
Southeastern Turkey has been trapped in a spiral of violence since the collapse in July of a ceasefire with the PKK, leaving efforts to find a long-term peace in tatters.
Overnight on Thursday Kurdistan Workers Party (PKK) fighters opened fire on troops in Sirnak province, close to Turkey's Iraq border, killing 2 soldiers. In a now familiar pattern, the military launched air-backed reprisal operations, killing 34 militants, security sources told Reuters.
The latest clashes come as millions of Turks celebrate the festival of Eid al-Adha. More than 100 security personnel and hundreds of PKK militants have been killed since July.
The recent upsurge of violence comes at a difficult time for Turkey, already wrestling with the complex humanitarian and security fallout from civil war in neighboring Syria.
The PKK – which fights for greater Kurdish autonomy – is viewed as a terrorist organization in both Europe and the United States.