28 Սեպտեմբեր 2015 - 11:49 AMT
Թուրքահայ լրագրող Հայկո Բաղդատը սեպտեմբերի 28-ին կանգնել է դատարանի առջև մի քանի հումորային թվիթերի համար, որտեղ Անկարայի քաղաքապետ Մելիխ Գյոքչեկին հայ է անվանել:
Ինչպես գրում է Today’s Zaman-ը, առիթ է հանդիսացել Բաղդատի հետևյալ գրառումը` «Ինչպիսի խայտառակություն, նրանք մայրաքաղաքը հայի հանձնեցին»: Բաղդատի թվիթն ինքնին ծաղրում էր Անկարայի քաղաքապետի գրոհները գերմանաբնակ թուրք պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրի դեմ, որը ճանաչում է Ցեղասպանությունը և հորդորում է Թուրքիային նույն կերպ վարվել: Նման մի հայտարարությունից հետո Գյոքչեկը սկսել է հարցնել Օզդեմիրին արդյոք նա թուրք է թե հայ է:
Ինքը Բաղդատը հումորով է վերաբերվում իրավիճակին. «Գոյքչեկը 10 հազար լիր է պահանջում ինձանից իրեն հայ անվանելու համար: Մենք մի լավ կուրախանանք»,-գրել է նա Twitter-ում: Բացի այդ, Բաղդատը 2015-ի հունիսին հայտարարեց, որ վիրավորական է հայցը «հայ» անվանելու համար և պատասխան հայց ներկայացրեց Գյոքչեկի դեմ` պատվի ու արժանապատվության ոտնահարման համար:
Թուրք պաշտոնյաներն ու առաջնորդները մշտապես են նման ռասիստական գործողությունների դիմում: Ամենահայտնին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայատյաց հայտարարությունն էր, որ ան արեց 2014-ին: Ելույթ ունենալով ուղիղ եթերում` Էրդողանը հայտարարեց, որ իր քաղաքական գործունեության ընթացքում ԶԼՄ-ները նրա հանդեպ «բազմիցս են վիրավորական հայտարարություններ արել»: «Ինչ ասես չեն ասել, բայց ամենազազրելին այն է, որ ինձ հայ են անվանել»,-ասել էր Էրդողանը: Բացի այդ, Էրդողանն օգտագործեց «հայկական խաղաքարտն» իր գլխավոր ընդդիմադիրի` քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության առաջնորդի դեմ` հայտարարելով, թե նրան սատարում են լրագրողները, միասեռականներն ու հայկական լոբբին: Նման հայտարարություններից հետո կուսակցությունը դատի տվեց Էրդողանին ռասիզմի դրսևորումների համար: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, անդրադառնալով Էրդողանի խոսքերին, հայտարարեց, որ հայերի համար մեծագույն վիրավորանք կլիներ, եթե Էրդողանն իրոք հայ լիներ:

Турецкий колумнист, армянин по национальности Айко Багдат 28 сентября предстал перед судом за несколько шутливых твитов, в которых он назвал армянином мэра Анкары Мелиха Гекчека.
Как пишет Today’s Zaman, поводом стала запись Багдата «Какой позор – они отдали столицу армянину». Сам твит Багдата был высмеиванием нападок мэра Анкары на немецкого депутата турецкого проиусхождения Джема Оздемира, признающего Геноцид атмян и призывающего Турцию поступить также: после одного из подобных заявлений Гекчек начал спрашивать Оздемира турок ли он или армянин.
Сам Багдат отнесся к ситуации с юмором: «Мелих Гекчек требует у меня 10 тысяч лир за то, что я назвал его армянином. Мы хорошо повеселимся», – написал он в Twitter. Кроме того, Багдат в июне 2015 года заявил, что оскорбительным является сам иск за слово «армянин» и подал против Гекчека встречный иск за оскорбление чести и достоинства,
Подобные расистские действия турецкие лидеры позволяют себе постоянно. Самым известным случаем стало армянофобское заявление Реджепа Тайипа Эрдогана в 2014 году. Тогда, выступая в прямом эфире, Эрдоган заявил, что за время его политической деятельности СМИ в отношении него неоднократно озвучивали оскорбительные выпады. «Кем только меня не называли, но самое отвратительное, что меня называли армянином», – сказал тогда Эрдоган. Кроме того, Эрдоган использовал «армянскую карту» против главного оппонента – прокурдской Народно-демократической партии, заявив, что последних поддерживают журналисты, гомосексуалисты и армянское лобби. После подобных заявлений НДП подала на Эрдогана в суд за проявления расизма. Президент Армении Серж Саргсян, комментируя слова Эргодана, заявил, что для армян было бы большим оскорблением, если б Эрдоган, действительно, оказался армянином.