Երևանում մեկնարկել է հոբելյանական 10-րդ «Հաշվողական գիտություններ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» (CSIT – 2015) միջազգային գիտաժողովը: Ինչպես հայտնել է ԱՌԿԱ գործակալությունը, գիտաժողովը, որտեղ քննարկվելու են բարձր տեխնոլոգիաների ոլոտի խնդիրները, կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը:
Ինչպես նշել է ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը, գիտաժողովին մասնակցում են մոտ 40 օտարերկրացի պատվիրակներ Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Հունաստանից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆինլանդիայից, Իտալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Նիդերլանդներից, Ճապոնիայից, Ուկրաինայից, հայտագրված է մոտ 130 գիտական զեկույց: Գիտաժողովի նպատակն է աջակցությունը գիտական գաղափարների փոխանակմանը համակարգչային և ՏՏ ոլորտի մասնագետների միջև, գիտական ոլորտում նվաճումների ներկայացումն ու քննարկումը:
«Դա թույլ կտա հայ մասնագետներին ոչ միայն ներկայացնել սեփական գործնական ու տեսական նվաճումներն այս ոլորտում, այլ նաև ուղիղ շփումներ հաստատել արտերկրի գործընկերների հետ ակտիվացնելու համար հետագա գործակցությունը»,-ասել է Շուքուրյանը:
Գիտաժողովի շրջանակում կանցնեն գիտական քննարկումներ ու կլոր սեղաններ, կքննարկեն գործակցության հնարավորությունները վիրտուալ լաբորատորիայում, համատեղ նորարարական նախագծերի զարգացման, կրթական գործընթացների վրա տեղեկատվական գիտությունների ազդեցությունը, նոր նախագծերի մշակումները:
Առաջին անգամ CSIT գիտաժողովն անցկացվել է 1997 թ. և անցնում է Երևանում տարին երկու անգամ: CSIT-2015 կազմակերպիչներն են ՀՀ ԳԱԱ-ն, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը, ՀՀ կրթության նախարարության Գիտության կոմիտեն, IEEE Computer Society-ն, Intel Corporation-ի հայկական ստորաբաժանումը Synopsys Armenia-ի տեխնիկական աջակցությամբ:

В Ереване стартовала десятая юбилейная международная конференция «Вычислительные науки и информационные технологии» (CSIT – 2015). Как сообщает агентство «АРКА», конференция, в рамках которой будут обсуждаться проблемы сферы высоких технологий, продлится до 2-го октября.
Как отметил вице-президент Национальной академии наук Армении Юрий Шукурян, для участия в конференции прибыли около 40 иностранных гостей из России, Франции, Греции, Германии, США, Финляндии, Италии, Великобритании, Нидерландов, Японии, Украины, заявлено более 130 научных докладов. Целью конференции является содействие обмену научных идей между специалистами компьютерных и информационных технологий, представление и обсуждение результатов достижений в научной области.
«Это позволит армянским экспертам не только представить собственные практические и теоретические достижения в данной сфере, но и наладить прямые контакты с международными коллегами для активизации дальнейшего сотрудничества», – сказал Шукурян.
Участники конференции проведут научные обсуждения и круглые столы, обсудят возможности сотрудничества в виртуальной лаборатории, развития совместных инновационных проектов, влияние информационных наук на образовательные процессы, возможности разработки новых проектов.
Впервые конференция CSIT была проведена в 1997 году и с тех пор проводится в Ереване традиционно раз в два года.
Организаторами CSIT – 2015 являются Национальная академия наук Армении, Институт Информатики и проблем автоматизации НАН РА, Государственный комитет по науке минобразования Армении, IEEE Computer Society, армянское подразделение Intel Corporation при финансовой и технической поддержке Synopsys Armenia.