29 Սեպտեմբեր 2015 - 13:08 AMT
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը ՄԱԿ ԳՎ 70-րդ նստաշրջանում ելույթի ժամանակ առաջարկել է անդրազգային համաշխարհային արժույթ ստեղծել:
Ըստ նրա, գլոբալ ճգնաժամի դեմ պայքարն անհրաժեշտ է սկսել համաշխարհային պահուստային արժույթների թողարկման և շրջանառության կարգավորումից, որոնք «այժմ չեն համապատասխանում օրինականության, ժողովրդավարության, մրացկցության, արդյունավետության և միջազգային հսկողության պահանջներին»,-գրում է MoneyTimes-ը:
Նազարբաևը նշել է, որ «ХХI դարում աշխարհին հարկավոր են նոր որակի ֆինանսական գործիքներ: Անհրաժեշտ է միավորել ՄԱԿ անդամ երկրների ջանքերը անդրազգային համաշխարհային արժույթի ստեղծման ուղղությամբ, որը կհամապատասխանի գլոբալ կայուն զարգացման ու բարգավաճման պահանջներին»:
Նախկինում Ղազախստանը ժխտում էր միասնական արժույթի ներմուծման հնարավորությունը ԵՏՄ երկրներում: Ընթացիկ տարվա ապրիլին Ղազախստանի ազգային տնտեսության փոխնախարար Տիմուր Ժակսիլիկովը հայտարարեց, որ Ղազախստանը բացառում է միասնական արժույթի ներմուծումը ԵՏՄ-ում:
«Ղազախստանը հստակ ու հետևողական դիրքորոշում ունի ԵՏՄ շրջանակում միասնական և անդրազգային արժույթի ներմուծման վերաբերյալ: Այդ հարցերը մենք չենք քննարկում: Սա օրակարգային հարց չէ»,-ասել է Ժակսիլիկովը Աստանայում կայացած ճեպազրույցում:
«Այդ ուղղությամբ աշխատանք չի տարվելու: ԵՏՄ շրջանակում մինչև 2025 թ. մենք մտադիր ենք միայն ներդաշնակեցնել օրենսդրությունները ֆինանսական շուկաների կարգավորման ոլորտում»,-ասել է փոխնախագահը: «Այստեղ ոչինչ չի ասվում մոնետար կամ արժութային միության ստեղծման կամ դրա հեռանկարների մասին»,-հավելել է Ժակսիլիկովը:
Ավելի վաղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի տնտեսության և ֆինանսական քաղաքականության գծով անդամ (նախարար) Տիմուր Սուլեյմենովը հայտարարեց, որ արժութային միության ստեղծում դեռ չի նշանակում միասնական արժույթի ներմուծում ԵՏՄ երկրներում:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в своем выступлении на 70 сессии Генеральной ассамблее ООН озвучил необходимость создания наднациональной мировой валюты.
По его словам, борьбу с глобальным кризисом необходимо начать с наведения порядка в эмиссии и обращении мировых резервных валют, которые «сейчас не отвечают критериям законности, демократичности, конкурентности, эффективности и международного контроля», пишет MoneyTimes.
Назарбаев подчеркнул, что «в ХХI веке миру нужны финансовые инструменты нового качества. Необходимо объединить усилия стран-членов ООН по разработке наднациональной мировой валюты, отвечающей целям и задачам глобального устойчивого развития и процветания».
Стоит отметить, то ранее Казахстан отрицал возможность введения единой валюты в Евразийском экономическом союзе (Россия, Белоруссия, Казахстан, Армения, Киргизия).
Так, еще в апреле заместитель министра национальной экономики Казахстана Тимур Жаксылыков заявил, что Казахстан исключает возможность введения единой валюты в ЕАЭС.
«Казахстан занимает четкую и последовательную позицию по исключению возможности введения единой и наднациональный валюты в рамках Евразийского экономического союза. Эти вопросы мы не обсуждаем. Это ни есть тема повестки дня», — сказал Жаксылыков.
«Такой работы проводиться не будет. При этом в рамках ЕАЭС до 2025 года мы намерены провести только гармонизацию законодательства в области регулирования финансовых рынков», — отметил замминистра.
«Здесь ничего не говорится о каком-либо монетарном или валютном союзе или о его перспективах», — добавил Жаксылыков.
До того член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) по экономике и финансовой политике Тимур Сулейменов заявил, что формирование валютного союза пока не означает введения единой валюты в странах Евразийского экономического союза.