29 Սեպտեմբեր 2015 - 14:51 AMT
Թուրքիայի «Ժողովրդի փրկություն» կուսակցությունը դիմել է երկրի ընտրական բարձրագույն մարմնին՝ պահանջելով պաշտոնանկ անել երկրի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին՝ համալսարանի կեղծ դիպլոմ ներկայացնելու համար։
Կուսակցության անունից փաստաբանները դիմում են ներկայացրել ԿԸՀ՝ նշելով, որ Էրդողանն ընտրությանը մասնակցելու համար կեղծ դիպլոմ է ներկայացրել, թուրքական Birgun.net-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Հայցադիմումի համար որպես հիմք է ծառայել գրող Էրգյուն Փոյրազի բացահայտումը, որը հրապարակել էր Էրդողանի դիպլոմի իբր իրական տարբերակը։ Սակայն պարզվել է, որ երկու օրինակներն էլ կեղծ են, քանի որ այն տարիներին, երբ Էրդողանն իբր ավարտել է Մարմարայի համալսարանը, այն իրականում դեռ հիմնադրված չի եղել։
Թուրքիայում նախագահ դառնալու համար 4 տարի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում սովորելը պարտադիր պայման է։

29 Сентябрь 2015 - 15:11 AMT
Партия «Спасение народа» Турции обратилась в высший избирательный орган страны с требованием импичмента президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана из-за фальшивого университетского диплома.
Как передает турецкий сайт Birgun.net, от имени партии адвокаты обратились в ЦИК, отметив, что Эрдоган для участия в выборах представил фальшивый диплом.
Основанием для иска послужило раскрытие писателя Эргюна Пойраза, который опубликовал якобы оригинальный вариант диплома Эрдогана. Однако, выяснилось, что оба варианта являются фальшивыми, поскольку в те годы, когда Эрдоган якобы окончил университет Мармара, на самом деле он еще не был основан, передает Tert.am.
Стоит отметить, что 4-летнее обучение в ВУЗ-е является обязательным условием для избрания президентом Турции.