ԱՄՆ-ն պնդում է, որ Սիրիայում «սահուն» իշխանափոխություն լինի և հրաժարվել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի անհապաղ հրաժարականի պահանջից: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին CNN-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք փոխեցինք դա…քանի որ դա չի աշխատում: Սահուն անցում է հարկավոր, կառավարելի անցում, որպեսզի վրեժի, հատուցման ու կորուստների մտավախություն չլինի»,-ասել է Քերին` պատասխանելով լրագրողի այն պնդմանը, թե նախկինում ԱՄՆ-ն պահանջում էր Ասադի անհապաղ հրաժարականը: Նա հավելել է, որ եթե Ասադն ավելի շուտ հեռանա պաշտոնից, դա կարող է «դեպի ներս ուղղված պայթյունի» պատճառ դառնալ, դա կզրկի երկրին ցանկացած հասարակական կյանքից:
Այսպիսով Քերին ազդարարեց ԱՄՆ դիրքորոշման փոփոխությունը:
Բացի այդ, Քերին նշել է, որ Ռուսաստանի մասնակցությունը սիրիական հակամարտության կարգավորմանը կարող է «հնարավորություն» լինել ԱՄՆ համար հանգուցալուծելու ճգնաժամը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սիրիայում ռուսական ռազմական ներկայության ուժգնացումը վերջին շրջանում համաընդհանուր ուշադրության է արժանանում և աճող տագնապ է հարուցում Վաշինգտոնում, սակայն Պուտինը նշել է, որ Մոսկվայի գործողությունները միանգամայն օրինական են և համապատասխանում են ՄԱԿ կանոնադրությանը: «Այս դեպքում մենք գործ ունենք Սիրիայի կառավարության ռազմատեխնիկական աջակցության մասին խնդրանքի հետ, ինչն էլ անում ենք օրինական միջազգային պայմանագրերի շրջանակում»,-ասել է Պուտինը:

U.S. Secretary of State John Kerry on Tuesday, September 29, called Russian President Vladimir Putin's involvement in Syria a possible "opportunity" for the United States, CNN reports.
Kerry predicted, in an interview with CNN, that Russia's presence in Syria means Moscow could find itself in a "complicated" situation that could affect its policy toward the war-torn country and its leader, President Bashar al-Assad. "If he's going to side with Assad and with Iran and Hezbollah, he's going to have a very serious problem with the Sunni countries in the region," Kerry said of Putin. "That means he … could very well become a target for those Sunni jihadists."
Kerry also said that Syrian President Bashar al-Assad must leave as part of an "orderly transition," rather than calling for his immediate ouster, marking a change in the U.S. position.
He added that if Assad left more quickly, it could lead to an "implosion" that would strip the country of any civil life.
"We need to have an orderly transition, a managed transition, so that you don't have a fear for retribution, loss of life, revenge," Kerry said, urging a leadership change over a "reasonable period of time" but declining to be more specific.