30 Սեպտեմբեր 2015 - 12:44 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, որն ԱՄՆ-ում է գտնվում ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով, կոչ է արել թուրքական համայնքին ակտիվ պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցող խմբերի ու կազմակերպությունների դեմ:
Ըստ Armenian Weekly-ի, Դավութօղլուն, մասնավորապես, կոչ է արել պայքարել հրեական, հունական, հայկական և մի շարք այլ լոբբիստական կազմակերպությունների դեմ, և շնորհակալություն է հայտնել թուրքական համայնքին Ցեղասպանության փաստի ճանաչման դեմ ուղղված քայլերի համար:
Ավելի վաղ Դավութօղլուն հանդիպում էր ունեցել Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի հետ, որի հիմնական թեման Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հուլիսին Բելգիայի խորհրդարանի ընդունած բանաձևն էր:
2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ հայկական կողմը ստացավ հրեական սփյուռքի կառույցների աջակցությունը: Դա արտահայտվեց ինչպես համապատասխան բանաձևերի ընդունմամբ մի շարք եվրոպական կազմակերպությունների կողմից, այնպես էլ համատեղ միջոցառումների կազմակերպմամբ: Ամերիկայի հրեաների կոմիտեի սկզբունքային դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում բարձր գնահատեց նաև ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, որի մասին հայտարարվեց ՄԱԿ ԳՎ շրջանակում Կոմիտեի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ, որը գլխավորում էր կազմակերպության գործադիր տնօրեն Դևիդ Հարրիսը: Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը կարևորեց համատեղ միջազգային ջանքերը մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների դատապարտման և կանխարգելման գործում:

Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу, находящийся в США с целью участия в работах 70-й Генеральной ассамблеи ООН, призвал турецкую диаспору активно бороться с группами и организациями, продвигающими признание Геноцида армян.
По сообщению Armenian Weekly, Давутоглу, в частности, призвал бороться против еврейских, греческих, армянских и ряда других лоббистских организаций, и поблагодарил турецкую диаспору за шаги, направленные против признания факта геноцида.
Ранее Давутоглу провел встречу с премьер-министром Бельгии Шарлем Мишелем, основной темой которой стала принятая в июле бельгийским парламентом резолюция, посвященная 100-летней годовщине Геноцида армян.
В 2015 году, в ходе мероприятий в рамках 100-летней годовщины Геноцида, армянская сторона получила поддержку еврейских диаспоральных структур. Это выразилось как принятием соответствующих резолюций рядом еврейских организаций, так и проведением совместных мероприятий. Принципиальную позицию Американского еврейского комитета в вопросе признания Геноцида армян высоко оценил также министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, о чем было объявлено в ходе встречи с делегацией Американского еврейского комитета во главе с исполнительным директором организации Дэвидом Харрисом на полях Генеральной ассамблеи ООН. Глава МИД Армении подчеркнул важность совместных международных усилий в вопросе осуждения и предотвращения преступлений против человечества.