30 Սեպտեմբեր 2015 - 13:48 AMT
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը և «Ինտեր ՌԱՕ» ԲԸ-ն պայմանագիր են կնքել Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ ակտիվների առուվաճառքի մասին: Գործարքը կավարտվի Հայաստանի կառավարության կողմից հավանության արժանանալուց և Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի որոշումից հետո:
«Վեդոմոստին» Ինտերֆաքսի վրա հղումով հայտնում է, որ ըստ «Ինտեր ՌԱՕ»-ի մամուլի հաղորդագրության, գործարքն առնչվում է «Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին և «Հրազդանի ՋԷԿ» ԲԲԸ-ին: Ակտիվները կշարունակեն ամբողջ ծավալով կատարել նախկինում ստանձնած պարտավորությունները:
Սակայն հայտարարությունից գրեթե անմիջապես հետո «Ինտեր ՌԱՕ»-ն խնդրել է Ինտերֆաքս գործակալությանը, որը տարածել էր հաղորդագրությունը, չեղարկել այն, քանի որ «մամուլի հաղորդագրությունը սխալմամբ էր տեղադրվել իր կայքում»: Ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ ընկերությունը չի հերքել վաճառքի առկայությունը, այլ միայն հայտարարել է, որ մտադիր չէր հրապարակել գործարքը:
Սեպտեմբերի սկզբին հաղորդագրություն հայտնվեց, որ Հայաստանի էլցանցերն վաճառվում են կիպրոսյան Liormand Holding Limited ընկերությանը: «Կոմերսանտը» նախկինում հայտնել էր, որ ըստ Կիպրսոի ռեեստրի, Liormand-ի ընկերությունների շղթան բերում է Marcuard Trust Ltd-ին, որը Marcuard Heritage-ի կազմում է: Ընկերության գլխավոր տնօրենն ու համասեփականատերը Սինան Բոդմերն է` «Տաշիր» խմբի Ֆորա բանկի տնօրենների խորհրդի անդամը: Marcuard Heritage-ի մյուս համասեփականատերը Հանս Յորգ Ռուդլոֆն է, որը 7 տարի եղել է «Ռոսնեֆտի» տնօրենների խորհրդի անդամ: «Ռոսնեֆտի» նախագահ Իգոր Սեչինը նաև ՀԷՑ-ի նախկին սեփականատեր «Ինտեր ՌԱՕ»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է:
«Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերությունը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանը օտարելու մտադրության մասին, ինչ էլ սեպտեմբերի 17-ի նիստին հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից:
Ընկերության վաճառքի մասին հաղորդագրությունը հաջորդեց էլէներգիայի սակագինը բարձրացնելու վերաբերյալ ՀԾԿՀ որոշման հիմնավորված լինելու մասին ՀՀ կառավարության հրավիրած խորհրդատվական ծառայության հայտարարությանը:

Группа «Ташир» и АО «Интер РАО» подписали договор о купле-продаже электроэнергетических активов в Армении. Сделка будет завершена после одобрения правительства Армении и решения Комиссии по регулированию общественных услуг.
«Ведомости» со ссылкой на сообщение «Интерфакса» сообщает, что, согласно пресс-релизу Интер Рао предметом сделки являются ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «Разданская ТЭС», Активы продолжат исполнять ранее взятые на себя обязательства в полном объеме.
Однако практически сразу после сделанного заявления Интер РАО попросило распространившее сообщение агентство «Интерфакс» аннулировать его «в связи с тем, что пресс-релиз был размещен на ее сайте ошибочно». Обращает внимание тот факт, что компания не опровергла факт продажи, а фактически лишь заявила о непреднамеренности обнародования сделки.
В начале сентября сообщалось о продаже Электрических сетей Армении кипрской Liormand Holding Limited. «Коммерсант» сообщал ранее, что согласно данным кипрского реестра владельцами Liormand является цепочка компаний, выводящая на Marcuard Trust Ltd, входящую в УК Marcuard Heritage. Гендиректором и совладельцем компании является Синан Бодмер – член совета директоров Фора-банка группы «Ташир». Другой совладелец Marcuard Heritage — Ханс-Йорг Рудлофф — семь лет входил в совет директоров «Роснефти». Президент «Роснефти» Игорь Сечин является также председателем совета директоров бывшего владельца ЭСА – компании «ИнтерРАО».
Сообщение о продаже компании поступило сразу после информации о том, что приглашеннaя правительством Aрмении консалтинговая компания признала обоснованным решение о повышении тарифа на электричество.