2 Հոկտեմբեր 2015 - 06:58 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն Նյու Յորքում ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկել են Ռուսաստանի գործողությունները Սիրիայում: Ինչպես հայտնել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին, կողմերը «քննարկել են գործակցությունը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում, մտավախությունները Սիրիայում ՌԴ գործողությունների կապակցությամբ»: Բացի այդ, ըստ նրա, խոսք է գնացել «փախստականների հետ կապված ճգնաժամի, խոսքի ազատության և մի շարք տարածաշրջանային հարցերի մասին», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Միևնույն ժամանակ Սպիտակ տունը կոչ է արել Ռուսաստանին ավելի ճշգրիտ հարվածներ հասցնել ԻՊ դիրքերին Սիրիայում և հայտնել է, որ երկու երկրների զինվորականների միջև տեղի ունեցած բանակցություններն առաջին հերթին առնչվում էին ամերիկացի օդաչուների անվտանգությանը:
Հոկտմեբերի 1-ին տեսակոնֆերանս էր կազմակերպվել Պենտագոնի և ՌԴ ՊՆ միջև: Ռուսական կողմը ժխտում է, որ ՌԴ ավիացիայի գործողությունների արդյունքում նաև խաղաղ բնակիչներ են զոհվել: ՌԴ պաշտոնյաները պնդում են նաև, որ բոլոր խոցված թիրախներն անմիջական կապ ունեն ԻՊ հետ:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ Էռնեստը մտահոգություն է հայտնել այն առնչությամբ, որ ռուսական ինքնաթիռները հարվածներ են հասցնում այն շրջաններին, որտեղ արձանագրված չէ «Իսլամական պետության» գրոհայինների զգալի ներկայություն, փոխարենը գործում են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի զինված հակառակորդները, որոնց սատարում է Արևմուտքը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
ՌԴ ավիացիան ոչնչացրել է ԻՊ ահաբեկիչների կենտրոնակայանն ու զինամթերքի պահեստը սիրիական Իդլիբից ոչ հեռու: Սեպտեմբերի 30-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը հավանություն տվեց Սիրիայում ՌԴ ԶՈւ կիրառման մասին Վլադիմիր Պուտինի դիմումին, որից հետո ՌԴ օդուժը գործողություն սկսեց` կետային հարվածներ հասցնելով ԻՊ ահաբեկիչների դիրքերին Սիրիայում: Ռուսաստանը գործի է դնելու միայն ավիացիան` բացառելով ցամաքային գործողության հնարավորությունը և գործում է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքով:
ԱՄՆ-ն պատրաստ է ողջունել ՌԴ մասնակցությունը ԻՊ դեմ կոալիցիային, հոկտեմբերի 1-ին հայտարարեց Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ Էռնեստը:
«Եթե Ռուսաստանն իրոք կենտրոնացած է ԻՊ դեմ պայքարի վրա, նրանք կարող են իրենց ավանդն ունենալ կոալիցիայում, որին արդեն 60 երկիր է անդամակցում»,-ասել է նա, հայտնում է vz.ru-ն: «Մենք կողջունեինք Ռուսաստանի կառուցողական մասնակցությունն այդ ջանքերին»,-ասել է Էռնեստը:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը չի կարող անդամակցել ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիային, քանի որ այն ստեղծվել է շրջանցելով միջազգային իրավունքը:
Սաուդյան Արաբիան իր հերթին ևս կոչ էր արել Մոսկվային դադարեցնել ռազմական գործողությունները Սիրիայում: Ըստ ՄԱԿ-ում Սաուդյան Արաբիայի մշտական ներկայացուցիչ Աբդալլա ալ Մուալլիմի, այն վայրերում, ուր հասցվել են առաջին ավիահարվածները, ԻՊ գրոհայիններ չկան:

Между Пентагоном и российским министерством обороны состоялась видеоконференция, в ходе которой стороны обсудили удары российской авиации по целям в Сирии.
Как сообщает BBC, пресс-секретарь Пентагона Питер Кук заявил, что переговоры по организации взаимодействия российских и американских военных в четверг протекали в дружелюбной и профессиональной обстановке. По его словам, там обсуждались такие вопросы, как частоты, на которых пилоты могут передать сигнал бедствия, и язык общения между летчиками.
В свою очередь, генерал-лейтенант Роберт Отто, заместитель начальника главного штаба ВВС США по разведке и наблюдению, сказал, что по его мнению, переговоры между военными вряд ли пойдут дальше вопросов избежания столкновений в небе над Сирией.
«У меня низкий уровень доверия к русским. Доверяй, но проверяй. Поэтому легко обмениваться фактическими данными о том, кто где работает. Но я не вижу перспективы таких взаимоотношений, чтобы я мог делиться с ними разведданными», – сказал он. «Мы кристально ясно дали понять, что как минимум приоритетом должна быть безопасность действий наших летных экипажей», – подчеркнул Кук.
Пресс-секретарь американского президента Джош Эрнест, комментируя переговоры, выразил обеспокоенность сообщениями о том, что российские самолеты наносят удары по районах, в которых не было известно о сколько-нибудь значимом присутствии боевиков ИГ, зато действуют поддерживаемые Западом противники президента Сирии Башара Асада, поддерживаемые Западом. «Ведение неизбирательных боевых действий против сирийской оппозиции опасно для России», – заявил Эрнест. «Это может лишь продлить межобщинный конфликт внутри Сирии, а то и сделать этот конфликт бесконечным, а также несет в себе риск втягивания в этот конфликт самой России», – добавил он.
«Если Россия действительно сосредоточена на борьбе с ИГ, они могут сделать вклад в коалицию, в которую уже входят 60 стран… Мы бы приветствовали конструктивное участие России в этих усилиях», — добавил он.
Ранее Россия, Сирия, Иран и Ирак создали общий информационный центр для координации борьбы с ИГ. Основными функциями этого центра станут сбор, обработка и анализ данных об обстановке в регионе и расположении сил Исламского государства. Страны западной коалиции в работах центра не участвуют.
РИА Новости, в свою очередь, сообщает, что главы дипломатических ведомств США и Турции Джон Керри и Феридун Синирлиоглу обсудили действия России в Сирии на встрече в Нью-Йорке. Как сообщил официальный представитель госдепартамента США Джон Кирби, стороны «выразили опасения по поводу действий России в Сирии».
С 30 сентября российская авиационная группировка наносит авиаудары по позициям боевиков «Исламского государства». Ряд западные политиков обвинил Россию в ударах по позициям светской сирийской оппозиции и гибли мирного населения в авианалета. Москва обвинения отрицает.