Եվ ահա վերջին տարիներին առաջին անգամ սիրիական գործընթացում ինչ-որ փոփոխություններ նշմարեցին, ընդ որում Ռուսաստանի մասնակցությամբ:
Մոսկվան բազմիցս էր հայտարարել, որ Ասադին և նրա կառավարությանը պետք է հանգիստ թողնել, որ այն պետք է դառնա իսլամիստական ահաբեկչության դեմ պայքարի ընդհանուր մասը:
Ինչ-որ չափով նույն Մոսկվայի շնորհիվ էր, որն, անշուշտ, առաջնորդվում է բացառապես սեփական շահերով, որ Սիրիայում չստացվեց գործի դնել իշխանափոխության արդեն փորձված սցենարը, ինչպես դա արվեց Իրաքում, Եգիպտոսում, Լիբիայում և այլուր:
Բայց եթե ձախողվում է Ա պլանը, միշտ կա Բ տարբերակը: Այս դեպքում Բ տարբերակն «Իսլամական պետության» ստեղծումն էր, վարժեցումն ու զինումը, որը սակայն, դուրս եկավ վերահսկողությունից և սկսեց սպառնալ ոչ միայն հիմնական թիրախին` Ասադի կառավարությանն, այլ նաև արևմտյան աշխարհին:
Իսկ ԱՄՆ-ն շարունակում էր պահանջել Ասադի անհապաղ և աներկբա հրաժարականը:
Սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳՎ 70-րդ նստաշրջանի շրջանակում տեղի ուենցավ երկու գերտերությունների նախագահների` Վլադիմիր Պուտինի և Բարաք Օբամայի երկար սպասված հանդիպումը: Հանդիպում, որը Պուտինն ինքն ավելի ուշ անվանեց կառուցողական, գործնական ու անկեղծ, տևեց 2 ժամ նախատեսված 1-ի փոխարեն: Խոսքը, բնականաբար Սիրիայի մասին էր: Ինչպես ասաց հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահը, Օբամայի դիրքորոշման հետ համընկնող կետերը «զարմանալիորեն» շատ էին: Իսկ պաշտոնապես` նախագահները հասել են փոխըմբռնման, որ Սիրիայի հարցում «հարկավոր է ակտիվացնել աշխատանքը թեկուզ երկկողմ հիմքի վրա` ստեղծելու համար համակարգման անհրաժեշտ մեխանիզմներ»:
Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը Պուտինը մեկնաբանեց ինչպես Օբամայի կտրուկ արտահայտությունները, այնպես էլ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կարծիքը Բաշար Ասադի վերաբերյալ: Առաջինն անվանել էր Սիրիայի նախագահին բռնակալ, իսկ երկրորդը` դահիճ: Պուտինն ասաց, որ Սիրիայի ճակատագիրը պետք է որոշի ժողովուրդը, իսկ Ասադը պատրաստ է քաղաքական բանակցությունների: «Ռուսաստանը կպնդի, որ քաղաքական բարեփոխումներ իրականացվեն»,-խոստացավ նա:
Ավելի ուշ Սպիտակ տունը, անդրադառնալով հանդիպմանը, հայտնեց, որ նախագահները չեն կարողացել համաձայնության գալ Ասադի ապագայի հարցում, իսկ Օբաման իբր ասել է Պուտինին, որ այդ երկրում կայունացման հնարավորություն չի տեսնում, քանի դեռ Ասադը շարունակում է պաշտոնավարել:
Սակայն…
Սակայն, տառացիորեն հաջորդ օրը ԱՄՆ-ն ի դեմս պետքարտուղար Ջոն Քերիի անսպասելի հրաժարվեց Ասադի հրաժարականի պահանջից և սկսեց պնդել, որ իշխանափոխությունը Սիրիայում «կանոնակարգված լինի»: Իսկ Ասադը կարող է մնալ անցումային կառավարությունում:
Ինչպես նշեց Քերին, սիրիական հակամարտությունը հնարավոր չէ լուծել առանց Սիրիայի սունիների մասնակցության այդ երկրի քաղաքական կյանքին, ինչը «որոշ ժամանակ կպահանջի»: Ասադի անհապաղ հրաժարականը կարող է «կործանել» և կազմաքանդել Սիրիայի քաղաքացիական ինստիտուտները, ինչը հանկարծ շատ լավ ընկալեցին Վաշինգտոնում:
«Հարկավոր է ապահովել կանոնակարգված իշխանափոխություն, կառավարելի անցումային շրջան, որպեսզի վրեժխնդրության, կյանքի համար վտանգի մտավախություններ չառաջանան»,-նշել է Քերին` խոստովանելով, որ ԱՄՆ նախկին մոտեցումն իշխանափոխությանը Սիրիայում չաշխատեց:
Ինչպես հայտնի է, քաղաքականության մեջ համընկնումներ չեն լինում և հազիվ թե ինչ-որ մեկը մտածի, թե ԱՄՆ դիրքորոշման անսպասելի փոփոխությունը կապ չունի Պուտին-Օբամա հանդիպման հետ, և նրա հետ, թե ինչ է ասել Պուտինն Օբամային: Եվ ինչպես է կարողացել համոզել:
Չի բացառվում, որ ՌԴ նախագահը համոզել է ԱՄՆ-ին սպասել Ասադի պաշտոնանկության հարցում մինչ պատերազմի ավարտը, որին այս օրերին ակտիվորեն միացավ Ռուսաստանը: Եվ, հավանաբար, փաստարկները շատ ամուր էին, հեռանկարները` իրական, բայց մեզ, հասարակ մահկանացուներիս համար, անհայտ:
Չի բացառվում, որ նման սցենարը նախապես քննարկվել էր հենց Ասադի հետ, որին, հնարավոր է, ՌԴ նախագահը համոզել էր տալ իր համաձայնությունը: Նույն երկաթյա փաստարկներով ու իրական հեռանկարներով:
Սակայն այստեղ կա փոքր, բայց ամերիկյան կողմի համար տհաճ մի նրբություն: Եթե Բաշար Ասադը շարունակի զբաղեցնել պաշտոնը մինչև ԻՊ վերջնական ջախջախումը (ինչպես հուսով է համաշխարհային հանրությունը), ապա նա կդառնա հաղթանակած նախագահ, նույնիսկ եթե նրան օգնել են արտաքին ուժերը: Իսկ ժողովուրդը, որն առանց այդ էլ լավ է վերաբերվում իր նախագահին, գուցե չցանկանա փոխել նրան հաղթանակից հետո:

И впервые за несколько лет топтания в сирийском процессе наметились какие-то изменения, причем не без легкой руки России.
Москва неоднократно заявляла, что, буквально, Асада и его правительство надо оставить в покое, он должен стать частью всеобщей борьбы с исламским терроризмом.
Частично, благодаря все той же Москве, которая, стоит честно признать, руководствовалась исключительно своими интересами (сконцентрированными в порте Тартус), в Сирии не получилось провернуть накатанный сценарий свержения власти, как это было в Ираке, Египте, Ливии и т.д.
Но на случай провала плана А, есть план B. В данном случае планом В стало взращенное, вскормленное и вооруженное «Исламское государство», которое вышло из под контроля и внезапно стало угрожать не только основной цели – правительству Асада, но и западному миру.
А США продолжали требовать немедленной и безоговорочной отставки Асада.
До 28 сентября…
28 сентября в Нью-Йорке, на полях 70 сессии Генеральной Ассамблеи ООН, состоялась долгожданная встреча президентов двух держав – Владимира Путина и Барака Обамы. Встреча, которую позже сам Путин назвал конструктивной, деловой и откровенной, длилась почти два часа вместо отведенного часа. Говорили, естественного, и о Сирии. Как сказал после встречи российский лидер, у них с Обамой «на удивление» нашлось много совпадающих позиций. Официально же: президенты достигли понимания, что по Сирии «надо усилить нашу работу хотя бы на двусторонней основе по созданию необходимых механизмов координации».
На встрече с журналистами после встречи Владимир Путин прокомментировал и резкие высказывания как Обамы, так и президента Франции Франсуа Олланда по поводу Башара Асада. Первый назвал президента Сирии тираном, а второй — палачом. Путин же сказал, что судьбу Сирии должен решать ее народ, а Асад готов к политическим переговорам. «Россия будет настаивать на проведении политических преобразований», — пообещал он.
Позже в Белом доме, комментируя встречу, сообщили, что президенты не смогли договориться о будущем Башара Асада. Обама якобы сообщил Путину, что не видит возможности для стабилизации в стране, пока Асад остается у власти.
Однако…
Однако, буквально на следующий день Соединенные Штаты в лице госсекретаря Джона Керри внезапно и очень неожиданно отказались от требования немедленной отставки Асада и стали вдруг настаивать на «упорядоченной» передаче власти в этой стране. При этом Асад может остаться в переходном правительстве.
Как отметил Керри, сирийский конфликт невозможно решить без вовлечения в политическую жизнь Сирии суннитов, что займет «некоторое время». Немедленная отставка Асада может привести к «краху» и разрушению гражданских институтов Сирии, как-то сразу вдруг поняли в Вашингтоне.
«Нужно обеспечить упорядоченный переход (власти), управляемый переход, так, чтобы не было страха перед возмездием, местью, опасения за жизнь», — отметил Керри, признав, что прежний подход США к смене власти в Сирии оказался неработоспособным.
Как известно, в политике совпадений не бывает, и вряд ли кто-то будет думать, что внезапное изменение американской позиции не связано с прошедшей накануне встречей Путин-Обама. И с тем, что Путин сказал Обаме. И с тем, как смог его убедить.
Не исключено, что российский лидер убедил американского подождать с отставкой до окончания войны с террористами ИГ, к которой в эти же дни активно подключилась и Россия. И, видимо, аргументы были железные. Перспективы – реальные, но нам, простым смертным, не известные.
Тем более не исключено, что подобный сценарий был заранее обговорен и самим Асадом, которого, возможно, российский лидер убедил дать на него свое согласие. С такими же железными аргументами и реальным переспективами.
И есть здесь небольшая, но немного неприятная для американской стороны деталь. Если Башар Асад останется у власти до полной (как надеется все разумное мировое сообщество) расправы над «Исламским государством», то он станет президентом-победителем, даже несмотря на поддержку внешних сил. А народ, который и так хорошо относится к своему президенту, может и не захотеть расставаться с президентом, принесшим победу.