Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մտահոգություն է հայտնել Սիրիայում Ռուսաստանի օդուժի գործողությունների առնչությամբ և մտադիր է քննարկել այդ հարցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Ես անպայման հանդիպելու եմ Պուտինի հետ` քննարկելու համար իրավիճակը Սիրիայում և մտահոգություն եմ հայտնելու այդ հարցի վերաբերյալ: Քանի որ մեր երկրները բարեկամ երկրներ են, ես կխնդրեմ նրան վերագնահատել ՌԴ գործողությունները Սիրիայում»,-ասել է նա Ալ Ջազիրա հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Էրդողանն ասել է, որ տվյալներ ունի, որ հարվածները Սիրիայում հասցվում են նաև չափավոր ընդդիմության դիրքերին, սակայն, չի հստակեցրել, թե որտեղից այդ տեղեկությունները:
Հոկտեմբերի 1-ին ՌԴ ՌՕ ուժերը սկսել են կետային ավիահարվածներ հասցնել «Իսլամական պետության» օբյեկտներին Սիրիայում:
Ըստ ՌԴ ՊՆ տվյալների, 2 օրում ռուսական ավիացիան խոցել է ահաբեկիչների կենտրոնակայանը, պայթուցիկի արտադրության գործարանը, մարզչական ճամբարն ու մի շարք օբյեկտներ: Թիրախներն ընտրվում են ՌԴ և Սիրիայի հետախուզական տվյալների հիման վրա` ներառյալ օդային հետախուզության: Ռուսական ինքնաթիռների սպառազինությունը չի կիրառվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտների խոցման համար, հայտարարել էր ՌԴ ՊՆ-ն:
Էրդողանը նշել էր, որ Պուտինի հետ Մոսկվայում սեպտեմբերի 23-ին կայացած վերջին հանդիպմանը նա առաջարկել էր ստեղծել Թուրքիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ եռակողմ հանձնաժողով ԱԳ նախարարների մակարդակով սիրիական ճգնաժամի կարգավորման համար:
Էրդողանը կրկին հայտարարել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը պետք է հեռանա իր պաշտոնից. «Նա պատասխանատու է 300-350 հազար մարդու մահվան համար: Սիրիայի վերականգնման համար ժողովրդական իշխանություն կպահանջվի: Պուտինն ինձ ասաց, որ եթե Ասադը հեռանա, նրա տեղը կզբաղեցնի ԻՊ-ն: Ես պատասխանեցի, որ Սիրիայի ժողովրդի աջակցությամբ մենք միասին կհաղթահարենք այդ չարիքը»,-հավելել է Թուրքիայի նախագահը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն և Թուրքիան հայտարարել էին, որ «մտավախություններ ունեն Սիրիայում ՌԴ գործողությունների վերաբերյալ»: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն Նյու Յորքում ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկել են Ռուսաստանի գործողությունները Սիրիայում: Կողմերը «քննարկել են գործակցությունը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում, մտավախությունները Սիրիայում ՌԴ գործողությունների կապակցությամբ»:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը չի կարող անդամակցել ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիային, քանի որ այն ստեղծվել է շրջանցելով միջազգային իրավունքը:

3 Октябрь 2015 - 10:30 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил озабоченность операцией ВКС России в Сирии и планирует обсудить этот вопрос на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным.
«Я обязательно встречусь с Путиным, чтобы обсудить с ним ситуацию в Сирии и выразить свою озабоченность по этому вопросу. Раз наши страны друзья, я попрошу его переоценить действия России в Сирии», — сказал он в интервью телеканалу «Аль-Джазира».
Эрдоган сказал, что у него есть данные, что удары в Сирии наносятся и по умеренной сирийской оппозиции. При этом он не уточнил, откуда исходит такая информация, сообщает РИА Новости.
Россия 30 сентября среду начала точечные авиаудары по объектам террористической группировки «Исламское государство» в Сирии. По данным Минобороны, за два дня российская авиация поразила штабы террористов, завод по производству взрывчатки, тренировочный лагерь и ряд других объектов. Цели выбираются на основе разведданных России и Сирии, включая воздушную разведку. Вооружение российских самолетов не применялось по объектам гражданской инфраструктуры в Сирии и вблизи них, заявили в Минобороны РФ.
Эрдоган отметил, что на последней встрече с Путиным в Москве 23 сентября предложил ему создать трехстороннюю комиссию Турции, России и США на уровне министров иностранных дел для урегулирования сирийского кризиса.
Эрдоган вновь заявил, что президент Сирии Башар Асад должен покинуть свой пост. «Он отвечает за гибель 300-350 тысяч человек. Для восстановления Сирии требуется народная власть. Путин сказал мне, что если Асад уйдет, то на его место придет ИГ. Я ответил ему, что мы при поддержке сирийского народа вместе справимся с этим злом», — добавил президент Турции.