«Ամերիաբանկը» իռլանդական CR2 ընկերության հետ համատեղ ներկայացնում է հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր BankWorld համակարգի ներդրման ծրագիրը։ Համակարգն «Ամերիաբանկին» հնարավորություն կընձեռի առաջարկել նորարար բանկային ծառայություններ, որոնք 24/7 ռեժիմով հասանելի կլինեն ինքնասպասարկման սարքավորումների՝ բանկոմատների, վճարային տերմինալների, ինչպես նաև ժամանակակից ինտերնետ ու մոբայլ համակարգերի միջոցով։
Հոկտեմբերի 5-ին «Ամերիաբանկի» և CR2 ընկերության միջև կնքվեց համակարգի ներդրման մասին պայմանագիրը։ CR2-ի կողմից պայմանագիրը ստորագրեց ընկերության գործադիր խորհրդի անդամ, կոմերցիոն տնօրեն Կիեռան Կիլքուլլենը, իսկ հայկական կողմից՝ «Ամերիաբանկի» տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
CR2-ը հեռահար բանկային համակարգերի և ինքնասպասարկման սարքերի համար նորագույն լուծումներ առաջարկող առաջատար ընկերություններից մեկն է, որն ունի ավելի քան 100 հաճախորդ աշխարհի մոտ 60 երկրում. դրա հաճախորդների շարքում են այնպիսի խոշոր ֆինանսական կառույցներ, ինչպիսիք են Standart Bank-ը, Standart Chartered Bank-ը և այլ հեղինակավոր ֆինանսական հաստատություններ։ CR2-ի բազմաֆունկցիոնալ BankWorld համակարգն առաջարկում է հեռահար սպասարկման բոլոր եղանակները՝ (բանկոմատներ, վճարային տերմինալներ, ինտերնետ և մոբայլբանկային համակարգեր, ինքնասպասարկման տերմինալներ) միավորող մեկ միասնական հարթակ՝ այսպիսով ապահովելով հաճախորդների բոլոր հաշիվների կառավարումը և հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացումը միասնական անհատականացված սպասարկման կետից։ Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Իռլանդիայում, իսկ ներկայացուցչությունները և գրասենյակները՝ Եվրոպայում, Աֆրիկայում, Միջին Արևելքում և Ասիայում։
«Ամերիաբանկի» գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի խոսքով՝ BankWorld համակարգի ներդրումը կլինի նոր խոսք հայկական ֆինանսական շուկայում, երբ հեռահար սպասարկման բոլոր եղանակները միավորված կլինեն մեկ միասնական հարթակում, ինչը հաճախորդին կապահովի առավելագույն հարմարություն և միանման ստանդարտացված հասանելիություն բոլոր ծառայություններին՝ հեռահար սպասարկման ցանկացած համակարգից։
«Ես ողջունում եմ CR2-ի մուտքը Հայաստան։ «Ամերիաբանկը» բարձր է գնահատում CR2-ի հետ նոր գործընկերական հարաբերությունների հաստատումը։ Այս նախաձեռնությունն ուղղված է «Ամերիաբանկի» ռազմավարական նպատակներից մեկի իրագործմանը, այն է՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով հաճախորդներին առաջարկել ինքնասպասարկման և նորարար հեռահար բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ։ Ներդրվող համակարգը լիովին նոր հնարավորություններ կստեղծի հեռահար բանկային ծառայություններից և ինքնասպասարկման սարքերից օգտվելու համար և կնպաստի հեռահար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում»,- նշեց Արտակ Հանեսյանը։
«Ամերիաբանկն» ունի հեռահար ինքնասպասարկման ծառայությունների լայն սպեկտր, և նոր համակարգը հնարավորություն կտա դրանք միավորել մեկ տեղում՝ յուրաքանչյուր հաճախորդի համար անհատական տեսքով։ Համակարգն ունի ինքնասպասարկման մի շարք գործառույթներ, որոնք առաջին անգամ են ներդրվում հայկական բանկային շուկայում։
«Ամերիաբանկի» տնօրինության անդամ, Տեխնոլոգիաների և գործառնությունների գծով տնօրեն Բուրաստան Մովսիսյանի խոսքով՝ համակարգը թույլ է տալիս բանկային ինքնասպասարկման սարքերի և հեռահար կապուղիների թե ինտերֆեյսը, և թե առաջարկվող ծառայությունների տեսականին ավտոմատ կերպով հարմարեցնել տվյալ հաճախորդի սեգմենտին՝ ապահովելով անհատականացված սպասարկում և առավելագույն հարմարություն։
«Արդյունքում բանկոմատները վերածվում են անհատականացված սպասարկման կետերի, որտեղ հաճախորդը կարող է հեշտությամբ կառավարել իր բանկային հաշիվները, բանկին ուղղել տարբեր հայտեր և իրականացնել մի շարք գործարքներ, որոնք նախկինում հասանելի էին միայն Ինտերնետ բանկինգի միջոցով, ինչպես նաև բանկից ստանալ անհատական առաջարկություններ՝ մշակված հատուկ տվյալ հաճախորդի համար»,- ասաց Մովսիսյանը։
Համակարգը թույլ է տալիս նաև կատարելագործել Ինտերնետ բանկ և Մոբայլ բանկ համակարգերի հնարավորությունները թե ֆիզիկական անձ, և թե իրավաբանական անձ հաճախորդների համար՝ ապահովելով գործառնությունների ավելի լայն հնարավորություններ, գործարքների իրականացում ըստ հաճախորդի հարմարության և ժամանակակից ինտերֆեյս ըստ համապատասխան սեգմենտի։
«Հաճախորդը հնարավորություն կստանա անձնական դրամական փոխանցումներ իրականացնել Ինտերնետ և Մոբայլ բանկինգի, ինչպես նաև ինքնասպասարկման սարքերի միջոցով՝ օգտագործելով ստացողի հեռախոսահամարը կամ այլ նույնականացման տվյալ։ Իսկ ստացված գումարները հնարավոր կլինի բանկոմատներից կանխիկացնել նույնիսկ առանց վճարային քարտերի օգտագործման»,- հավելեց «Ամերիաբանկի» Տեխնոլոգիաների և գործառնությունների գծով տնօրենը։ Նա նշեց, որ BankWorld համակարգի ներդրումն իրականացվելու է փուլերով, ամբողջովին այն պատրաստ կլինի մեկ տարի անց։
CR2-ի գործադիր խորհրդի անդամ, կոմերցիոն տնօրեն Կիեռան Կիլքուլլենը փաստեց, որ սա իրենց ընկերության առաջին նախագիծն է Հայաստանում, ինչի արդյունքում CR2-ն այստեղ իր առաջին գործընկերոջը՝ «Ամերիաբանկին» տրամադրում է հեռահար բանկային սպասարկման նոր եզակի լուծում։
«Այն հաճախորդների համար ապահովում է բանկային գործառնությունների սահուն և դյուրին իրականացում ինքնասպասարկման ցանկացած համակարգի միջոցով։ Մենք կասկած չունենք, որ սա թույլ կտա բանկին էլ ավելի ամրապնդել իր առաջատար դիրքը շուկայում։ Այսուհետ «Ամերիաբանկի» հաճախորդները կարող են ոչ միայն օգտվել շուկայում առկա ծառայությունների ամենամեծ փաթեթից, այլև վայելել արագ և հարմարավետ սպասարկման բոլոր առավելությունները։ Մենք անհամբեր սպասում ենք մոտակա ամիսների ընթացքում «Ամերիաբանկի» կողմից բանկային սպասարկման նորարար լուծումների փաստացի ներդրմանը և ուրախ ենք, որ մենք էլ մեր լուման ենք ունեցել Հայաստանում նորամուծությունների ներդրման գործում»,- ասաց Կիլքուլլենը։

5 Октябрь 2015 - 18:32 AMT
«Америабанк» совместно с ирландской компанией CR2 представил новую внедряемую многофункциональную дистанционную программу банковских услуг BankWorld. Система даст возможность «Америабанку» предоставлять инновационные банковские услуги, которые в режиме 24/7 будут доступны посредством банкоматов, терминалов оплаты, а также интернета и мобильных систем.
5 октября компании заключили договор о внедрении системы. От имени CR2 договор подписал коммерческий директор, член исполнительного совета компании Киеран Килкуллен, от имени «Америабанка» – председатель директората, генеральный директор Артак Анесян.
CR2 – одна из ведущих компаний по внедрению новейших дистанционных спутниковых систем и приборов самообслуживания, имеет более ста клиентов в 60 странах мира. Среди клиентов компании – Standart Bank,, Standart Chartered Bank, другие влиятельные финансовые структуры. Система BankWorld предлагает объединение всех способов дистанционного обслуживания (банкоматы, платежные терминалы, интернет- и мобильные системы,) управление и получение информации о счетах с единой точки обслуживания. Головной офис компании находится в Ирландии, а представительства – в Европе, Азии, Африке и на Ближнем Востоке.
Анесян отметил, что внедрение системы BankWorld станет новым явлением на армянском рынке финансовых услуг: все виды дистанционного обслуживания будут объединены в одну платформу, что обеспечит клиенту максимальное удобство и стандартизированный доступ ко всем услугам.
«Я приветствую приход CR2 на армянский рынок. «Америабанк» высоко ценит факт налаживания новых партнерских отношений с CR2. Данная инициатива направлена на реализацию одной из стратегических целей «Америабанка» – с помощью современных технологий предложить клиентам полноценный комплект новаторских дистанционных банковских услуг. Внедряемая система создаст новые возможности для использования дистанционных банковских услуг и самообслуживания, а также способствует развитию культуры банковского обслуживания в Армении»,- отметил он.
«Америабанк» имеет широкий спектр дистанционных услуг, следовательно, новая система даст возможность объединить их в одном месте, в персональном виде для каждого пользователя. Система имеет ряд функций самообслуживания, впервые внедряемых в банковской сфере Армении.
По словам члена директората, директора по технологиям и операциям «Америабанка» Бурастан Мовсисян, система позволяет автоматически настроить как интерфейс средств самообслуживания, так и спектр предлагаемых услуг под сегмент каждого пользователя, что обеспечивает максимальное удобство и персональное обслуживание.
«В итоге банкоматы превращаются в точки, где клиент может с легостью управлять своими счетами, направлять в банк различные запросы, выполнять ряд сделок, которые ранее были доступны только с посредством интернет-банкинга, а также получать персональные предложения банка, разработанные для каждого клиента»,- отметила Мовсисян.
Система позволяет усовершенствовать возможности систем «Интернет-Банк» и «Мобильный банк» как для физических, таки для юридических лиц, обеспечивая более широкий спектр услуг. «Клиент получит возможность совершать денежные переводы посредством интернет- и мобильного банкинга с помощью самообслуживания, используя мобильный телефонный номер или иные идентификационные данные. А полученные деньги можно будет обналичить с банкомата даже без использования платежной карты», – отметила Мовсисян.
В свою очередь, Киеран Килкуллен отметил, что это первый проект компании в Армении, благодаря которому клиенты «Америабанка» получают новую уникальную услугу дистанционного банкинга.
«Программа обеспечивает клиентам легкое выполнение банковских сделок. Мы не сомневаемся, что программа позволит банку еще более укрепить свои лидирующие позиции на рынке. Теперь клиенты «Америабанка» могут не только пользоваться самым большим на рынке пакетом услуг, но и получать все преимущества быстрого и удобного обслуживания. В ближайшие месяцы мы с нетерпением ожидаем фактического внедрения инновационных услуг «Америабанка» и рады, что имеем вложение в этом деле», – отметил он.