Adobe ընկերությունը մշակել և ներկայացրել է Photoshop Fix հավելվածը, որը նախատեսված է բջջային սարքերում լուսանկարների արագ մշակման համար:
Photoshop Fix-ը թույլ է տալիս արագ հեռացնել լուսանկարից «ավելորդ» տարրերը` էլեկտրահաղորդիչ գծերը, դեմքին ընկած մազերը, մանր ցուցանակները և այլն: Բացի այդ, հավելվածն ունի Healing Brush և Liquify գործիքները, որոնք հաճախ օգտագործվում են լուսանկարների տարբեր տարրերի շտկման համար:
Հավելվածը կներդաշնակեցվի օգտատերի աքաունթի հետ Adobe Creative Cloud-ում և թույլ կտա լուսանկարի հետագա մշակումն իրականացնել Adobe-ի մյուս ծրագրերում: Գործիքն անվճար է, սակայն Creative Cloud-ի հավելվածների հետ ներդաշնակեցվելու համար հարկ կլինի բաժանորդագրվել ծառայությանը: Այժմ հավելվածը հասանելի է միայն iOS-ի համար:
Համակարգչային ոլորտի գիտնականների թիմը ԱՄՆ Փրինսթոնի համալսարանից Adobe ընկերության հետ համատեղ ծրագիր է ստեղծել, որն ավտոմատ կերպով ի հայտ է բերում և հեռացնում է լուսանկարից պատահաբար կադրում հայտնված ավելորդ տարրերը: Լուսանկարների խմբագրման համար նախատեսված հարթակը մշակվել է սիրողական լուսանկարչությամբ զբաղվողների համար, որոնք պատրաստ չեն շատ ժամանակ ծախսել իրենց լուսանկարների կատարելագործման վրա: Ավելորդ, ուշադրությունը շեղող տարրերը այժմ կարելի է հեռացնել կոճակի մեկ հպումով:
Նոր ծրագիրը կոչված է կատարելագործելու սիրողական լուսանկարները, որոնք միլիարդներով ամեն օր հայտնվում են համացանցում և որոնց որակը հաճախ ցածր է լինում: Գոյություն ունեցող ծրագրային ապահովումը շատ բարդ է ոչ մասնագետների համար: Նոր ծրագրի շնորհիվ հնարավոր կլինի ավելորդ տարրը հեռացնել կոճակի մեկ սեղմումով:
Հետազոտողները հարցում են անցկացրել կամավորների շրջանում, որոնք զննել են հազարավոր լուսանկարներ և հայտնաբերել ավելորդ տարրերը: Ստացած տեղեկատվությունը գիտնականներն օգտագործել են պատկերից ավելորդ տարրերը հեռացնելու ալգորիթմի ստեղծման համար:
«Մենք ունենք ավտոմեքենայի կոնկրետ դետեկտոր: Մարդիկ հաճախ են ուզում կադրում պատահաբար հայտնված մեքենաները ջնջել: Եթե դեմքը մեծ է և գտնվում է լուսանկարի կենտրոնում, դժվար թե ցանկանաք այն հեռացնել: Բայց եթե դեմքը եզրից է, դա կարող է ավելորդ տարր լինել»: Ծրագրային ապահովման փորձարկումը լավ արդյունքներ տվեց, թեև ինչպես նշում են հետազոտման հեղինակները, երբեմն հեռացվում են նաև կարևոր տարրերը:

Компания Adobe разработала и представила приложение Photoshop Fix, предназначенное для быстрой обработки фото на мобильных устройствах. Об этом сообщает Engadget.
Photoshop Fix позволяет быстро убирать «лишние» детали с фото – такие как линии электропередач, случайно попавшие на лицо волосы, мелкие таблички и т.п. Кроме того, в приложении присутствуют инструменты Healing Brush и Liquify, часто использующиеся для исправления различных элементов фотографий.
Приложение будет синхронизироваться с аккаунтом пользователя в Adobe Creative Cloud и позволит производить дальнейшую обработку фото в других программах Adobe. Инструмент является бесплатным, однако для синхронизации с приложениями Creative Cloud потребуется подписка на сервис. В настоящий момент приложение доступно только для iOS.
В конце августа команда ученых-компьютерщиков из Принстонского университета (США) совместно с компанией Adobe создала программу, которая автоматически выявляет и удаляет отвлекающие элементы на фото, случайно попавшие в кадр. Платформа для редактирования фотографий разработана для фотографов-любителей, которые не готовы тратить много времени на совершенствование своих снимков. Лишние, отвлекающие элементы теперь можно будет убрать одним нажатием кнопки.
Новая программа призвана улучшить любительские фотографии, которые миллиардами ежедневно появляются в Интернете и качество которых зачастую бывает крайне низким. Существующее программное обеспечение для редактирования фотографий слишком сложно для любителей. С помощью новой разработки можно будет убрать ненужный элемент одним нажатием кнопки.
Исследователи для начала провели опрос среди добровольцев, которые прокомментировали тысячи фотографий и нашли на них отвлекающие элементы. Полученную информацию ученые использовали для создания алгоритмов удаления лишних элементов с изображения.
«У нас есть конкретный детектор автомобиля. Люди часто хотят устранить автомобили, которые случайно появляются в кадре, – говорят авторы исследования. – У нас есть детектор лица. Если лицо большое и расположено в центре фотографии, вы, вероятно, не хотите, чтобы его удалили. Но если лицо находится в стороне, то это может лишним элементом». Тестирование программного обеспечения на фотографиях показало хорошие результаты, хотя, как отмечают авторы исследования, иногда удаляются важные элементы.