6 Հոկտեմբեր 2015 - 10:45 AMT
Ռուսական զորքերը Սիրիայում կարող են օգտագործվել նախագահ Բաշար Ասադի ուժերին ցամաքից աջակցելու համար: Այդ մասին հայտնում է CNN-ը Պենտագոնում երկու աղբյուրի վրա հղումով, որոնք ծանոթ են Սիրիայում ռուսական մարտական ներուժի վերջին գնահատականին: Նրանք նշում են, որ ռուսական զորքերն ավելի շատ զենք ունեն, քան դա հարկավոր է Լաթակիայի մոտ «Հմեյմիմ» ավիաբազան պաշտպանելու համար:
Ըստ պարբերականի տվյալների, ռուսական խմբավորումն «ավելացնում է ցամաքային ակտիվությունն, աջակցելու համար «չափավոր» ընդդիմության, ոչ թե ԻՊ դեմ հարձակման պատրաստվող սիրիական բանակին: Նշվում է, որ Լաթակիա է տեղափոխվել ինքնագնաց հրետանային 6 կայանք: Սկզբում ենթադրվում էր, որ դրանք օգտագործվելու են նավահանգստի պաշտպանության համար, սակայն վերջերս դրանք տեսել են սիրիական տարածքի խորքում` Հոմսի և Իդլիբի միջև: Հայտնաբարվել է նաև ԲՄ-30 «Սմերչ» համազարկային կրակի 4 համալիր:
Պաշտոնատար անձինք, այդ թվում նաև ՌԴ նախագահ Պուտինը, բազմիցս են ասել, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ ցամաքային գործողություն սկսել Սիրիայում: Հոկտեմբերի 5-ին այդ մասին հայտարարեց Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն: «Մենք մտադիր չենք և չենք մասնակցելու ցամաքային գործողությունների, ուստի մենք տևական մասնակցություն չենք ունենալու միջսիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծմանը»,-ասել է նա իր պաշտոնակից` Հորդանանի Սենատի խոսնակ Աբդերռաուֆ ար Ռավաբդոյի հետ հանդիպմանը:
Մատվիենկոն նաև հայտարարել է, որ ՌԴ-ն կքննարկի օդատիեզերական ուժերի մասնակցության քաղաքական և ռազմական նպատակահարմարությունը ԻՊ դեմ գործողությանն Իրաքում, եթե համապատասխան խնդրանք լինի:
«Եթե Իրաքը պաշտոնապես դիմի ՌԴ-ին, ապա երկրի ղեկավարությունը կքննարկի մեր օդուժի մասնակցության քաղաքական և ռազմական նպատակահարմարությունը ԻՊ դեմ գործողությանն Իրաքում, ուստի եկեք գուշակություններ չանենք»,-ասել է Մատվիենկոն:
Մինչդեռ ԻՊ գրոհայինները զանգվածային սպանդ են իրականացրել Իրաքի Անբար գավառում: Ըստ տեղեկությունների, սպանվել է Ալբու Նիմեի տոհմի առնվազն 70 անդամ:
Ինչպես պատմել է BBC-ին տոհմի մեծերից մեկը, հաշվեհարդարը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի լույս 5-ի գիշերը: Ըստ նրա, ջիհադականները սպանում էին գյուղի բնակիչներին` պատժելով այն բանի համար, որ նրանց հարազտաներից ոմանք աշխատում են անվտանգության ուժերի շարքերում:

Российская группировка войск в Сирии может быть использована для наземной поддержки войск президента Башара Асада. Об этом сообщаетCNN со ссылкой на два источника в Пентагоне, знакомых с последней оценкой боевого потенциала российских войск в Сирии. Они отмечают, что российские войска получила вооружения, избыточные для защиты авиабазы «Хмеймим» близ Латакии.
Президент России Владимир Путин ранее заявлял, что Россия оказывает помощь Сирии по просьбе президента Башара Аасада. 30 сентября Совет Федерации единогласно одобрил использование Вооруженных сил России за рубежом. Как пишет РБК, об этим сообщил глава администрации президента России Сергей Иванов в эфире телеканала «Россия 24». Ранее с просьбой разрешить использование российских войск к сенаторам обратился президент Путин. В тот же день военно-воздушные силы Российской Федерации нанесли первый авиаудар в Сирии.
По данным издания, российская группировка «усиливает наземную активность», чтобы поддержать готовящееся наступление сирийской армии на «умеренную» оппозицию, а не на экстремистскую организацию «Исламское государство». Отмечено прибытие в порт Латакия шести самоходных артиллерийских установок. Изначально предполагалось, что их используют для защиты самого порта, однако недавно их заметили в глубине сирийской территории – в районе между Хомсом и Идлибом и к западу от Идлиба. Также выявлены четыре установки залпового огня БМ-30 «Смерч».
Официальные лица вплоть до президента Владимира Путина не раз говорили, что Россия не намерена проводить наземную операцию в Сирии. 5 октября об этом заявила спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко. «Мы не планируем и не будем участвовать ни в каких наземных операциях, поэтому мы не втянемся надолго в разрешение внутрисирийского кризиса», – сказала Матвиенко на встрече с коллегой – спикером сената Иордании Абдеррауф Ар-Равабдой.
Матвиенко также заявила, что Россия рассмотрит политическую и военную целесообразность участия ВКС в операции против «Исламского государства» в Ираке, если поступит соответствующая просьба.
«В случае официального обращения Ирака к Российской Федерации руководство страны рассмотрит политическую и военную целесообразность участия наших воздушных сил в воздушной операции, пока такого обращения нет, поэтому не будем гадать на кофейной гуще», – сказала Матвиенко.
Тем временем, боевики ИГ устроили массовую бойню в иракской провинции Анбар. По сообщениям, были убиты не менее 70 членов родовой общины Албу Нимр.
Как рассказал BBC старейшина общины, расправа произошла в воскресенье ночью. По его словам, джихадисты убивали жителей села в наказание за то, что некоторые из их родственников устроились на работу в силы безопасности.