«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները ականապատել են Պալմիրայի հռոմեական դարաշրջանի ամֆիթատրոնը, հայտնել է Սիրիայի մշակույթի փոխնախարար Ալի ալ Քաիմը:
«Այդ տեղեկությունը ճիշտ է: Մեզ այդ մասին հաղորդել են Պալմիրայի բնակիչները, որոնց մենք վստահում ենք: ԻՊ-ն ականապատել է ամֆիթատրոնը…Նրանք գիտեն, որ սիրիական ուժերը չեն կարող հարվածներ հասցնել պատմական հուշարձաններին: Եթե գրոհի փարձ կամ սպառնալիք լինի, նրանք կականապատեն նաև մյուս հուշարձանները: Այդ գործողություններն անմարդկային են և քաղաքակիրթ մարդկանց անվայել»,-հայտարարել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Աստվածաշնչի Պալմիրան հիմնել է Սողոմոն արքան Դամասկոսի և Եփրատի միջև գտնվող օազիսում: 3 կմ տարածք զբաղեցնող Պալմիրայի ավերակները, թվագրված III դարով, ընդգրկված են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում: Մինչ պատերազմը այստեղ ապրում էր 35 հազար մարդ, 2013-ին ծայրահեղականների առաջին հարձակումից հետո մոտ 9 հազարը հեռացան քաղաքից: Վտանգ կա, որ Պալմիրան կարժանանա Իրաքի մի շարք ճարտարապետական հուշակոթողների ճակատագրին, որոնք քանդեցին «Իսլամական պետության» գրոհայինները: Նման մտավախություն է հայտնել նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տնօրեն Իրիան Բոկովան` պահանջելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները անտիկ դարաշրջանի ավերակների հարևանությամբ:
Հոկտեմբերի 4-ին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները պայթեցրին Սիրիայում գտնվող հնագույն Պալմիրայի գլխավոր հուշակոթողը` Հաղթակամարը: Հաղթական կամաըը Պալմիրայի այցեքարտն է համարվում: Այն դասվում է մ.թ.ա II դարին: Հաղթակամարը գտնվում էր անտիկ քաղաքի գլխավոր առևտրային փողոցի սկզբնամասում:
Օգոստոսի 30-ին ԻՊ գրոհայինները պայթեցրեցին Բելի տաճարը, որը համարվում էր հին քաղաքի գլխավոր սրբավայրերից մեկը: Սեպտեմբերին նրանք երեք դամբարան պայթեցրին հնագույն Պալմիրայում: Շինությունները կառուցվել էին մ.թ.ա. 103-ից՝ 44 թվականներին, դրանց թվում էր նաև Էլաբելի աշտարակ-դամբարանը:
Մինչդեռ Սիրիայի հնագիտական հուշարձանների պահպանության գործակալության ղեկավար Մաամուն Աբդելքարիմը հայտարարել է, որ Պալմիրայի հնությունների պայթեցումը ԻՊ ահաբեկիչների վրեժն է Սիրիայում պարտությունների համար:
«Հաղթակամարի պայթեցումը ոչ մի սոցիալական կամ կրոնական հիմնավորում չունի: Ամեն անգամ, երբ ԻՊ-ն պարտություն է կրում, վրեժխնդիր է լինում ժողովրդներից, քաղաքներից ու պատմությունից, ինչպես դա եղավ նաև Իրաքի հյուսիսի հին քաղաքներում: Վստահ եմ, այն, որ Պալմիրան ԻՊ գրոհայինների ձեռքում է, անդառնալի կորուստ է Պալմիրայի քաղաքակրթության ժառանգության համար»,-ասել է նա:
Աբդելքարիմը հորդորել է բոլոր պետություններին, որոնք կարող են նպաստել ավերումից Պալմիրայի փրկության գործին, անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել և սկսել կատարել ՄԱԿ 2199 բանաձևը, որն ուղղված է Մերձավոր Արևելքի երկրներում գործող ահաբեկիչների ֆինանսական հոսքերի կասեցմանը:
«Պալմիրայի ճակատագիրը մտահոգում է միջազգային կազմակերպություններին և արձագանք է ստանում ԶԼՄ-ներում: Ուստի այն, ինչ կատարվում է, միջազգային հանրությանը հրահրելու փորձ է` ասելով, թե ինչ ուզեն կարող են անել»,-ասել է Աբդելքարիմը:
Ըստ նրա, Սիրիայի պատմական արժեքների ոչնչացումն ու թալանը Դեր Զորի և Ռաքքայի գավառներում գրոհայինների տարբեր խմբավորումները սկսել էին դեռ «Իսլամական պետության» հայտնվելուց առաջ: Միայն Ռաքքայի ազգային թանգարանից գողացել են 527 ցուցանմուշ` դուրս բերելով Սիրիայի տարածքից: ԻՊ, «Ջեբհաթ ան Նուսրա», «Ահրար աշ Շամ» խմբավորումների ահաբեկիչները ոչ միայն պատմական արժեքներով են մատակարարում սև շուկան, այլ նաև պայթեցնում են հին կառույցները:
«Պարզվեց, որ բոլոր գործողությունները համակարգվել են միջազգային խմբավորումների, գրոհայինների և սիրիացի գողերի միջև: Դա տեղի է ունենում և Դերաաում, և Կունեյտրում` Սիրիայի հարավում, որտեղ մաքսանենգության ուղիներ են հաստատվել»,-հավելել է տնօրենը:
Մինչդեռ Reuters գործակալությունը Սիրիայի պետհեռուստատեսության վրա հղումով հայտնել է ռուսական օդուժի ավիահարվածների մասին Պալմիրայի մատույցներին և բուն քաղաքին` չնշելով սակայն ամսաթիվը:
Սակայն ՌԴ ռազմական աղբյուրը հայտարարել է, որ ՌԴ OՏՈւ (օդատիեզերական ուժերը) հարվածել են ոչ թե քաղաքին, այլ գրոհայինների դիրքերին քաղաքի մատույցներում` 80 կմ հեռավորության վրա:
«ՌԴ ՕՏՈւ կետային հարվածներ են հասցրել Պալմիրայի արվարձանների բնակավայրերին և քաղաքից 80 կմ հեռավորության վրա գրոհայինների կուտակումներին` Էլ Քարյաթան ավանի մոտ»,-հայտարարել է աղբյուրը: Հարվածների քանակը չի հստակեցվում:
Սեպտեմբերի 30-ից Ռուսաստանը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքով կետային ավիահարվածներ է հասցնում ԻՊ գրոհայինների դիրքերին Սիրիայում` Սու-25 կործանիչների, ինչպես նաև ՍՈւ-24Մ և ՍՈւ-34-ի կիրառմամբ: Ըստ ՌԴ ՊՆ, ռուսական ավիացիան արդեն զգալի վնաս է հասցրել գրոհայինների կառավարման համակարգին և նյութատեխնիկական ապահովմանը, ինչպես նաև մահապարտ ահաբեկիչների պատրաստման ենթակառուցվածքներին: Թիրախներն ընտրովում են ՌԴ և Սիրիայի հետախուզական տվյալների հիման վրա` ներառյալ օդային հետախուզությունը: Ինչպես հայտարարել է ՌԴ ՊՆ-ն, ռուսական ինքնաթիռների հագեցվածությունը թույլ է տալիս հարվածներ հասցնել ԻՊ-ին Սիրիայի ամբողջ տարածքում «բացարձակ ճշգրտությամբ»:
ՌԴ-ում Սիրիայի դեսպան Ռիադ Հադդադն ավելի վաղ հաստատել էր, որ հարվածները հասցվում են հեցն ահաբեկչական խմբավորումների դիրքերին, ոչ թե քաղաքացիական բնակչությանը: Ըստ դեսպանի, սիրիական բանակն ունի ահաբեկիչների տեղկայման ճշգրիտ կոորդինատները:

6 Октябрь 2015 - 11:51 AMT
Исламские террористы заминировали римский амфитеатр в Пальмире: Мстят за свои поражения, считает историк
Террористы из группировки «Исламское государство» заминировали римский амфитеатр в древнем городе Пальмира в сирийской провинции Хомс, сообщил заместитель министра культуры Сирии Али аль-Кайим.
«Эта информация верна. Нам об этом сказали несколько жителей Пальмиры, которым мы доверяем. ИГИЛ… заминировали амфитеатр… Они знают, что сирийские силы не могут наносить удары по историческим памятникам. Если будет попытка наступления или угроза, они продолжат минировать оставшиеся памятники. Эти действия нечеловечны и нецивилизованны», — заявил он, передает РИА Новости.
Пальмира, древние развалины которой — один из шести объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в Сирии, перешла под контроль боевиков в середине мая. Перед тем как оставить город, сирийская армия эвакуировала большую часть его жителей и наиболее ценные исторические реликвии центрального музея Пальмиры. После захвата города под угрозой уничтожения оказались древние развалины и храмы.
4 октября боевики ИГ взорвали античную Триумфальную арку в Пальмире. Ее возведение датируется концом второго века нашей эры времен правления императора Септимия Севера. Она была построена, как и весь город, в римском стиле.
В августе боевики ИГ взорвали античный храм Баал-Шамин в Пальмире, построенный в первом веке нашей эры и посвященный верховному богу Баалу, сравнимому с греческим Зевсом. Он является частью комплекса руин древнего города Тадмор. Храм был частично восстановлен.
В начале сентября террористы взорвали три погребальные башни в городе. Разрушению подверглась, в том числе, одна из самых известных башен — погребальная башня Элахбела (103 год н.э.), под которой сохранился подземный склеп.
Между тем, директор исторических музеев и культурного наследия САР Маамун Абдель-Карим заявил, что подрывы древних развалин Пальмиры являются местью со стороны боевиков «Исламского государства» за их поражения в Сирии.
«В том, что они взорвали Триумфальную арку, нет никакого социального или религиозного обоснования. ИГ каждый раз, как терпит где-то поражение, прибегает к акциям возмездия против народов, городов и истории, как это произошло в древних городах на севере Ирака. Уверен, нахождение Пальмиры в руках ИГ будет невосполнимой потерей для наследия пальмирской цивилизации», — сказал он.
Абдель-Карим призвал все государства, способные помочь спасти Пальмиру от разрушения, принять незамедлительные меры и начать выполнять резолюцию ООН 2199, нацеленную на пресечение финансовых доходов террористов, действующих в Сирии, Ираке и других странах Ближнего Востока.
«Судьба Пальмиры беспокоит многие международные организации и вызывает резонанс в СМИ. Поэтому происходящее — это попытка спровоцировать международное сообщество, заявив всем, что они могут делать, что хотят», — сказал Абдель-Карим.
По его словам, уничтожения и хищение исторических ценностей Сирии началось боевиками различных группировок до появления ИГ в провинциях Дейр-эз-Зор и Ракка. Только из одного национального музея города Ракка было украдено 527 артефактов и вывезено за пределы Сирии. Террористы из ИГ, «Джебхат ан-Нусра» и «Ахрар аш-Шам» не только вывозят на мировой черный рынок исторические ценности, но после взрывают древние постройки.
«Стало ясно, что все действия координировались международными группировками, боевиками и сирийскими ворами. Подобные действия происходят и в Дераа, и в Кунейтре (на юге Сирии), где налажены пути контрабанды», — добавил директор.
Тем временем, агентство Reuters сообщило со ссылкой на сирийское гостелевидение об авиаударах российских ВКС в окрестностях Пальмиры и в самом городе, не уточнив дату авиаударов.
Однако российский военный источник заявил, что российские ВКС нанесли удары не по самой Пальмире, а по позициям боевиков в окрестностях города и в 80 километрах от него.
«Российские ВКС нанесли вчера точечные удары в поселениях рядом с городом Пальмира и по местам скопления боевиков в 80 километрах от города, рядом с поселением Эль-Карьятейн», — заявил источник.
Количество ударов источник не уточнил.
С 30 сентября Россия по запросу президента Башара Асада начала наносить точечные авиаудары по объектам «Исламского государства» в Сирии, используя штурмовики Су-25, фронтовые бомбардировщики Су-24М, Су-34, с воздуха их прикрывают истребители Су-30СМ. По данным Минобороны, российская авиация уже значительно нарушила систему управления и материально-технического обеспечения боевиков, а также нанесла ущерб инфраструктуре по подготовке террористов-смертников.
Цели выбираются на основе разведданных России и Сирии, включая воздушную разведку. По заявлению российского военного ведомства, оборудование российских самолетов позволяет наносить удары по ИГ на всей территории Сирии и с «абсолютной точностью».
Посол Сирии в России Рияд Хаддад ранее подтвердил, что удары наносятся именно по террористическим вооруженным группировкам, а не по оппозиции или гражданскому населению. По словам посла, сирийская армия располагает точными координатами террористов.