6 Հոկտեմբեր 2015 - 13:52 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին քննադատել է ՌԴ իշխանություններին Սիրիայում իրավիճակի համար: Նա մասնավորապես ասել է. «Բոլորին են հայտնի մեր լավ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Սակայն եթե ՌԴ-ն կորցնի այնպիսի բարեկամի, ինչպիսին Թուրքիան է, որի հետ համագործակցում է տարբեր ոլորտներում, նա շատ բանից կզրկվի: Մոսկվան պետք է դա իմանա», հայտնում է kp.ru-ն:
Էրդողանը նաև նշել է, որ ռուսական ավիացիայի կողմից Թուրքիայի օդային սահմանի խախտումը շոշափում է նաև ՆԱՏՕ-ի շահերը:
Էրդողանը հայտարարել է, որ հարձակումը Թուրքիայի վրա կընկալվի որպես հարձակում ՆԱՏՕ-ի դեմ: «ՌԴ-ն փորձում է ռազմակայան ստեղծել Սիրիայում: Մենք դա չենք կարող հանդուրժել: Ցավոք, վերջին օրերի իրադարձությունները հակասում են ՆԱՏՕ-ի սկզբունքներին, այդ մասին արդեն արվել են կտրուկ հայտարարություններ: Ես վստահ եմ, որ ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումն անփոփոխ կմնա և ցանկացած հարձակում Թուրքիայի վրա հարձակում է ՆԱՏՕ-ի դեմ»,-ասել է Էրդողանը Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն իր հերթին հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմական օդանավերը պատահաբար չեն հայտնվել Թուրքիայի օդային տարածքում` կոչ անելով Մոսկվային «խուսափել նման գործողություններից»:
Մինչդեռ Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ անհայտ պատկանելությանՄիԳ-29-ը կործանիչը հոկտեմբերի 6-ին հետապնդել է թուրքական F-16 ինքնաթիռներին թուրք-սիրիական սահմանին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմական ինքնաթիռը ևս մեկ անգամ խախտել է Թուրքիայի օդային տարածքը հոկտեմբերի 4-ին` վերջին 3 օրում երկրորդ անգամ: Հոկտեմբերի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայում ՌԴ դեսպանին կանչել են ԱԳՆ` բողոք հայտնելով Սիրիայում ռազմական գործողություններին մասնակցող ռուսական կործանիչի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը հոկտեմբերի 3-ին խախտելու համար:
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարեց, որ հոկտեմբերի 3-ին ռուսական Սու-30 ինքնաթիռը հայտնվել է Թուրքիայի օդային տարածքում անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով:
Ռուսական զորքերը Սիրիայում կարող են օգտագործվել նախագահ Բաշար Ասադի ուժերին ցամաքից աջակցելու համար: Այդ մասին հայտնել է CNN-ը Պենտագոնում երկու աղբյուրի վրա հղումով, որոնք ծանոթ են Սիրիայում ռուսական մարտական ներուժի վերջին գնահատականին: Նրանք նշում են, որ ռուսական զորքերն ավելի շատ զենք ունեն, քան դա հարկավոր է Լաթակիայի մոտ «Հմեյմիմ» ավիաբազան պաշտպանելու համար:
Ըստ պարբերականի տվյալների, ռուսական խմբավորումն «ավելացնում է ցամաքային ակտիվությունն, աջակցելու համար «չափավոր» ընդդիմության, ոչ թե ԻՊ դեմ հարձակման պատրաստվող սիրիական բանակին: Նշվում է, որ Լաթակիա է տեղափոխվել ինքնագնաց հրետանային 6 կայանք: Սկզբում ենթադրվում էր, որ դրանք օգտագործվելու են նավահանգստի պաշտպանության համար, սակայն վերջերս դրանք տեսել են սիրիական տարածքի խորքում` Հոմսի և Իդլիբի միջև: Հայտնաբարվել է նաև ԲՄ-30 «Սմերչ» համազարկային կրակի 4 համալիր:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган снова раскритиковал российские власти из-за ситуации в Сирии.
«Всем известны наши хорошие отношения с Россией. Но если Россия потеряет такого друга, как Турция, с которым она сотрудничает во многих сферах, она потеряет многое, и Москве следует знать об этом», – сказал он на пресс-конференции.
Эрдоган также подчеркнул, что нарушение российскими самолетами воздушного пространства Турции затрагивает интересы всего НАТО.
«Россия сейчас пытается создать базу в Сирии, и вместе с этим происходит нарушение нашего воздушного пространства. Мы не можем этого терпеть. К сожалению, в последние дни произошли события, которых мы не хотели. Это полностью противоречит принципам НАТО, об этом уже были сделаны резкие заявления, и я уверен, что позиция НАТО останется неизменной. Согласно этой позиции, любое нападение на Турцию рассматривается как нападение на НАТО», — сказал Эрдоган.
Между тем, генсек НАТО Йенс Столтенберг сообщил, что российские военные самолеты «не случайно» нарушили воздушное пространство Турции. В Альянсе «настоятельно призвали» Москву «избегать подобных действий».
«Мы должны использовать наши контакты между военными НАТО и России, чтобы не допустить возникновения конфликтных ситуаций», – добавил он, сообщает KP.ru.
В свою очередь, заместитель министра обороны РФ Анатолий Антонов заявил, что Россия готова провести в Москве переговоры с представителями министерства обороны Турции для предотвращения недоразумений по Сирии.
«Генеральный штаб министерства обороны готов к созданию различного рода рабочих групп с любым заинтересованным государством по данной проблематике. И в первую очередь здесь надо упомянуть Турцию. Мы будем рады приветствовать в Москве представителей министерства обороны Турции», — сказал он после встречи с военными атташе ряда стран, в том числе США и Турции.
По его словам, на встрече можно было бы обсудить все технические вопросы, чтобы избежать недоразумений, которые могут возникнуть в результате выполнения в Сирии Вооруженными силами РФ задач, поставленных верховным главнокомандующим РФ, передает РИА Новости.
Минобороны РФ заявило 5 октября, что в субботу, 3 октября российский самолет Су-30 совершил кратковременный, на несколько секунд, заход в турецкое воздушное пространство. В Минобороны отметили, что данный инцидент стал следствием неблагоприятных погодных условий. Официального подтверждения от российской стороны о каких-либо инцидентах, произошедших 4 октября, не поступало.
В свою очередь турецкий премьер-министр Ахмет Давутоглу заявил, что инцидент не вызовет напряженности в отношениях между странами. По его словам, Москва сообщила Анкаре, что инцидент с нарушением военным самолетом РФ воздушного пространства Турции произошел по ошибке, и заверила, что таких инцидентов не повторится.
По словам же официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, Минобороны РФ дало исчерпывающие объяснения по ситуации с нарушением воздушного пространства Турции.