7 Հոկտեմբեր 2015 - 06:48 AMT
Իրավիճակը Սիրիայում չի վերածվի ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև լայնածավալ հակամարտության: Նման տեսակետ է հայտնել Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոշ Էռնեստը:
«ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հասկացրել է, որ իրավիճակը Սիրիայում չի վերածվի այսպես կոչված` «անուղղակի պատերազմի» ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև», – ասել է Էռնեստը, հայտնում է Tert.am-ը ՌԻԱ Նովոստիի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և դաշնակիցներն անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկեն դիմակայելու համար Ռուսաստանին Սիրիայում վերջինիս ծավալած գործողությունների առնչությամբ: Շեշտվել է, սակայն, որ ԱՄՆ-ն բաց է Ռուսաստանի հետ համագործակցության համար:
Սպիտակ տան ներկայացուցչի խոսքով` «Ռուսաստանի համար առավել մեծ վտանգ կա` պայմանավորված սիրիական հակամարտության մեջ առավել խորը ներգրավվածությամբ»: Ինչպես նշել է Էռնեստը` Ռուսաստանը կարող է բախվել «միջազգային հանրության դիվանագիտական դեմարշին»:
Նա ընդգծել է այն տեսակետը, որ Ռուսաստանում «բավականին մեծ մահմեդական համայնք կա, որը կարող է դժգոհություն հայտնել առ այն, որ Մոսկվան ռմբակոծում է մահմեդականներին Սիրիայում»:
Մինչդեռ ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է սկսել համակարգել գործողությունները Պենտագոնի հետ «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում:
«ՌԴ ՊՆ-ում արձագանքել են Պենտագոնի խնդրանքին և օպերատիվ կերպով քննարկել են Սիրիայում ԻՊ դեմ գործողությունները համակարգելու ամերիկացիների խնդրանքը»,-հայտարարել է գեներալ-մայորը:
Ըստ Կոնաշենկովի, այդ առաջարկները կարող են իրագործվել, պահանջվում է միայն «հստակեցնել տեխնիկական մանրամասները»: Նա հավելել է, որ Պենտագոնի և ՊՆ ներկայացուցիչները մանրամասները կքննարկեն արդեն հոկտեմբերի 7-ին: Պենտագոնի հարցապնդման ամասթիվը չի նշվում, հայտնում է gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ում հայտարարել էին, որ փաստաթղթեր են պատրաստվում ԱՄՆ հետ համագործակցության մասին Սիրիայում:
Ըստ ՌԴ ՊՆ հայտարարության, ռուսական ինքնաթիռները կարող են ԻՊ գրոհայինների դիրքերը խոցել «բացարձակ ճշգրտությամբ»: Թիրախներն ընտրվում են Սիրիայում ՌԴ հետախուզության, այդ թվում օդային, տվյալների հիման վրա: Ռուսաստանում Սիրիայի դեսպան Ռիյադ Հադդադը ավելի վաղ հաստատել էր, որ հարվածները հասցվում են հենց ահաբեկչական խմբավորումներին, ոչ թե ընդդիմության դիրքերին կամ քաղաքացիական բնակչությանը: Ըստ դեսպանի, սիրիական բանակն ունի ահաբեկիչների տեղակայման ճշգրիտ կոորդինատները:

7 Октябрь 2015 - 10:04 AMT
Белый дом исключает широкомасштабный конфликт с Россией: Минобороны РФ готово сотрудничать с Пентагоном
Ситуация в Сирии не превратится в широкомасштабный конфликт между США и Россией, заявил официальный представитель Белого дома Джош Эрнест.
«Президент США Барак Обама дал понять, что ситуация в Сирии не перейдет в так называемую «непрямую войну» между США и Россией», — сказал он.
При этом Эрнест подчеркнул, что в отношении России «есть опасения, связанные с более глубоким вовлечением в сирийский конфликт».
Совет Федерации 30 сентября дал согласие президенту РФ на использование Вооруженных сил за рубежом. Как подчеркнул глава президентской администрации Сергей Иванов, Россия будет использовать исключительно авиацию, действуя против запрещенной в РФ террористической группировки "Исламское государство" по просьбе президента Башара Асада.
С 30 сентября российская авиация совершила более 60 вылетов в Сирии с задачей нанесения поражения более 50 объектам инфраструктуры ИГ.
Между тем, официальный представитель Минобороны Игорь Конашенков заявил, что Россия может начать координацию с Пентагоном по борьбе с «Исламским государством».
«В Минобороны России откликнулись на просьбу Пентагона и оперативно рассмотрели предложения американцев о координации действий в рамках борьбы с террористической группировкой ИГ на территории Сирии, — заявил генерал-майор.
По словам Конашенкова, эти предложения могут быть реализованы, требуется «уточнение технических деталей».
Он добавил, что детали будут обсуждаться уже 7 октября между представителями Пентагона и Минобороны.