7 Հոկտեմբեր 2015 - 07:26 AMT
«Գազպրոմը» որոշել է հրաժարվել «Թուրքական հոսք» գազամուղի հզորությունների կեսից: Այդ մասին հայտաարել է կոնցերնի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ նրա, այժմ խողովակաշարով նախատեսվում է փոխադրել մինչև 32 մլրդ խմ գազ: «Դա հաշվի առնելով այն հզորությունները, որ լինելու են հյուսիսում»,-պարզաբանել է Միլլերը:
Հավանաբար, խոսքը «Հյուսիսային հոսք-2-ի» մասին է, որի շինարարության մասին համաձայնագիրը ստորագրվեց սեպտեմբերի սկզբին Արևելյան տնտեսական համաժողովում: Ինչպես հոկտեմբերի 6-ին նշել էր «Գազպրոմի» ղեկավարը, նոր գազամուղը կկառուցվի «Հյուսիսային հոսք-1-ի» նախագծով: Ինչպես ակնկալվում է, գազամուղի 3-րդ և 4-րդ ճյուղերի հզորությունը կկազմի 55 մլրդ խմ:
Միևնույն ժամանակ «Գազպրոմի» ղեկավարը կարծում է, որ քաղաքական գործոնները չեն կարող ազդել «Թուրքական հոսքի» նախագծի իրականացման վրա:
Սեպտեմբերի 30-ից Ռուսաստանը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքով կետային ավիահարվածներ է հասցնում ԻՊ գրոհայինների դիրքերին Սիրիայում` Սու-25 կործանիչների, ինչպես նաև ՍՈւ-24Մ և ՍՈւ-34-ի կիրառմամբ:
«Կա պայմանավորվածություն, որն արդեն կյանքի է կոչվում` դա միջկառավարական համաձայնագրի տեքստի նախապատրաստումն է: Այդ աշխատանքը հիմա տարվում է Թուրքիայի նախարարության հետ: Դրանք առարկայական բանակցություններ չեն կոնկրետ գազամուղի հզորության, նախագծի իրագործման ժամկետների, առաքումների մեկնարկի մասին, դա աշխատքն է համաձայնագրի տեքստի վրա, այդ աշխատանքի վրա ոչ մի այլ գործոն չի ազդում»,-ասել է Միլլերը լրագրողներին` պատասխանելով այն հարցին, թե որքանով կարող են իրադարձությունները Սիրիայում ազդել նախագծի իրականացման վրա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է ՌԴ իշխանություններին Սիրիայում իրավիճակի համար: Նա մասնավորապես ասել է. «Բոլորին են հայտնի մեր լավ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Սակայն եթե ՌԴ-ն կորցնի այնպիսի բարեկամի, ինչպիսին Թուրքիան է, որի հետ համագործակցում է տարբեր ոլորտներում, նա շատ բանից կզրկվի: Մոսկվան պետք է դա իմանա»: Էրդողանը նաև նշել է, որ ռուսական ավիացիայի կողմից Թուրքիայի օդային սահմանի խախտումը շոշափում է նաև ՆԱՏՕ-ի շահերը: Էրդողանը հայտարարել է, որ հարձակումը Թուրքիայի վրա կընկալվի որպես հարձակում ՆԱՏՕ-ի դեմ:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն իր հերթին հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմական օդանավերը պատահաբար չեն հայտնվել Թուրքիայի օդային տարածքում` կոչ անելով Մոսկվային «խուսափել նման գործողություններից»:
Ռուսաստանը որոշեց կառուցել «Թուրքական հոսքը» 2014-ի դեկտեմբերին, երբ սառեցվեց «Հարավային հոսք» նախագիծը: Գազամուղն անցնելու է Սև ծովի հատակով, այնուհետև Թուրքիայի տարածքով մինչև Հունաստանի սահմանը: Նոր գազամուղն այլընտրանքային է Ռուսաստանի համար իր գազը Արևմուտք հասնցելու համար` շրջանցելով Ուկրաինան: Սեպտեմբերին «Գազպրոմի» վարչության փոխնախագահ Ալեքսանդր Մեդվեդևը հայտարարեց, որ «Թուրքական հոսք» գազամուղի գործարկումը, որը նախատեսվում էր 2016-ի ավարտին, հետաձգվում է:

Российская компания «Газпром» решила отказаться от половины мощностей газопровода «Турецкий поток». Об этом заявил глава российского газового концерна Алексей Миллер, передает «Интерфакс».
Проект «Турецкий поток» предполагает строительство газопровода из РФ в Турцию через Черное море. Предполагалось, что газопровод будет состоять из четырех ниток по 15,75 миллиарда кубометров газа каждая: газ первой нитки полностью предназначен для турецкого рынка, остальной объем будет выведен на турецко-греческую границу, где планируется создать газовый хаб. Строительство планировалось начать в июне, но проект все еще остается в стадии обсуждения.
По словам Миллера, теперь через трубопровод планируется перекачивать до 32 млрд кубометров газа. «Это с учетом тех мощностей, которые заявлены на севере», – пояснил Миллер.
Судя по всему, речь идет о трубопроводе «Северный поток – 2», соглашение о строительстве которого было подписано в начале сентября на Восточном экономическом форуме. Как указал 6 октября руководитель «Газпрома», новый газопровод будет построен по проекту «Северный поток – 1». Он подтвердил, что «Северный поток – 2» планируется ввести в 2019 году. Мощность третьей и четвертой ниток газопровода составит, как ожидается, 55 млрд кубометров.
Одновременно глава «Газпрома» считает, что политические факторы не могут повлиять на работу с Анкарой по проекту «Турецкий поток».
«В текущий период времени есть договоренность, которая уже реализуется – это подготовка текста межправительственного соглашения. Такая работа сейчас ведется с министерством Турции. Это не предметные переговоры конкретно по проектной мощности газопровода, это не предметные переговоры в отношении сроков реализации проекта, сроков начала поставки, но работа по подготовке текста межправсоглашения идет, никакие факторы на эту работу не влияют», — сказал Миллер журналистам.
НАТО утверждает, что российская авиация нарушала воздушное пространство Турции. Минобороны РФ заявило в понедельник, что 3 октября российский самолет Су-30 совершил кратковременный, на несколько секунд, заход в турецкое воздушное пространство. В Минобороны отметили, что данный инцидент стал следствием неблагоприятных погодных условий. Пресс-секретарь главы РФ Дмитрий Песков также отметил, что Россия рассчитывает, что инцидент с нарушением воздушного пространства не скажется на отношениях с Турцией, в том числе на реализации проекта «Турецкий поток».