Ադրբեջանի «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ, քաղաքագետ Սուլհեդդին Աքբերը հայտարարել է, որ ադրբեջանական հանրությունը պահանջում է երկրի պաշտպանության նախարարությունից չթաքցնել ադրբեջանական բանակում տեղի ունեցող բացասական երևույթներն ու զինվորների մահվան դեպքերը, ինչպես նաև ճշմարտացի և օպերատիվ տեղեկություններ տրամադրել տեղի ունեցած բոլոր պատահարների ու դեպքերի մասին: Այդ մասին հայտնել է ադրբեջանական «Մոդերատոր.ազ»-ը:
Կայքին տված հարցազրույցում փորձագետն, անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղեկատվական պատերազմին, նշել է, որ ներկայիս պատերազմները ռազմավարական բնույթ են կրում:
«Այստեղ դիմակայող կողմերը առճակատման մեջ են բոլոր ոլորտներում: Այդ պատերազմներն ընթանում են քաղաքական-դիվանագիտական, ֆինանսատնտեսական, սոցիալ-հոգեբանական և այլ ուղղություններով: Այսօր գլխավոր ուղղություններից մեկը տեղեկատվականն է»,-ասել է փորձագետն ու հավելել, որ եթե Ադրբեջանի իշխանությունները իրական տեղեկություններ չտրամադրեն ժողովրդին, ապա կպարտվեն Հայաստանին նաև տեղեկատվական պատերազմում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ավելի վաղ ադրբեջանցի հայտնի լրագրող Չինգիզ Սուլթանսոյը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարությունն այն մասին, որ այդ գերատեսչության մամուլի ծառայությունը չի մեկնաբանի ոչինչ այն ԶԼՄ-ներին, որոնք տարածում են հայկական լրատվամիջոցների հրապարակումները, հայտարարեց, որ նման դիրքորոշումը վկայում է Ադրբեջանի ՊՆ թուլության մասին: Նշվում էր, որ լրագրողն ափսոսանք էր հայտնել, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն չի կարողանում պատշաճ կերպով կատարել իր պարտականությունները, արդյունքում մարդիկ կորցնում են վստահությունը նախարարության հանդեպ:
Սեպտեմբերի 30-ին Արցախի խորհրդարանում ասել է Պաշտպանության բանակի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լյովա Մնացականյանը հայտարարեց. «Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում համարժեք գործողությունների արդյունքում հակառակորդի կորուստները մոտավորապես 4–5 անգամ ավելի են և սրանք միայն խոսքեր չեն։ Բացի սկզբում հայտարարված 1 զոհ և 3 վիրավորը, այնուհետև իրենց ՊՆ-ի հայտարարած 3 զոհը և հետո մեր հրապարակած 6 կորուստը, Ադրբեջանն այսօրվա դրությամբ ունի ևս 11–12 կորուստ։ Ունենք նաև լրացուցիչ հետախուզական տվյալներ, որ այդ թվերը դեռևս ամբողջական չեն։ Հայտարարվածից ոչ պակաս կորուստ ունեն, աշխատում ենք և շուտով լրիվ ազգանուններով կհրապարակենք»:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈւ վիրավորներին՝ ՊԲ հրամանատարը հայտարարել է նաև, որ վերջին գործողություններից հետո Ադրբեջանի զինհոսպիտալներում 60-80 վիրավոր զինծառայող կա, որոնց մասին տեղեկություններն ադրբեջանական կողմը թաքցնում է։
Պաշտպանության բանակի հրամանատար Լյովա Մնացականյանը հավաստիացրել է՝ պատժիչ գործողությունները շարունակվում են:
«Շարունակվում են մեր կողմից համապատասխան գործողությունները, հակառակորդի իրականացրած ոչ մի գործողություն անպատասխան չի մնալու, դա ապացուցեցինք վերջին օրերին, հետագայում ևս կաշխատենք այդ ուղղությամբ, որպեսզի իրենք էլ գիտակցեն, որ եթե մեզ վրա կրակում են հեռահար միջոցներով, ապա մենք ոչ մի բանի առջև կանգ չենք առնելու և, հետևաբար, ևս կրակելու ենք հեռահար միջոցներով։ Իրենք կիրառել են Դ-30 համակարգ մինչև 11 կմ խորության վրա, անհրաժեշտության դեպքում մենք նույնպես կկիրառենք Դ-30, պետք լինի նաև 152 մմ տրամաչափի զինատեսակներ էլ կկիրառենք»,- ասել է Մնացականյանը՝ հավելելով, որ դա չեն թաքցնում։

7 Октябрь 2015 - 12:52 AMT
Азербайджанское общество требует от Минобороны страны не скрывать реальное число смертей среди солдат
Лидер партии Свободные демократы Азербайджана, политолог Сулхеддин Акбер заявил, что азербайджанское общество требует у Министерства обороны страны не скрывать происходящие в азербайджанской армии негативные явления и смерти солдат, а также предоставлять правдивую и оперативную информацию обо всех происшествиях и инцидентах. Об этом сообщает азербайджанский сайт «Модератор.аз».
В интервью сайту, касаясь информационной войны между Арменией и Азербайджаном, эксперт отметил, что нынешние войны имеют стратегический характер.
«Здесь стоящие друг перед другом стороны противостоят во всех сферах. Эти войны проходят по политико-дипломатическим, финансово-экономическим, социально-психологическим и другим направлениям. Одно из главных направлений сегодня – это информационное», – отметил эксперт и добавил, что, если власти Азербайджана не будут предоставлять народу правдивую информацию, то они проиграют и информационную войну с Арменией, сообщает Panorama.am.
Ранее известный азербайджанский журналист Чингиз Султансой, комментируя заявления министерства обороны Азербайджана о том, что пресс-служба этого ведомства не будет комментировать ничего тем СМИ, которые тиражируют публикации армянских коллег, заявил, что подобная позиция демонстрирует слабость Минобороны Азербайджана. Отмечалось, что журналист выразил сожаление в связи с тем, что пресс-служба Минобороны Азербайджана не может достойно справиться со своими обязанностями и подчеркнул, что в Азербайджане люди не верят информации, предоставленной этим ведомством, и таким образом доверие к министерству теряется.
В конце сентября министр обороны Нагорно-Карабахской Республики Лева Мнацаканян, выступая в Национальном Собрании Арцаха, заявил, что Азербайджан понес значительные потери в результате им же инициированной агрессии в зоне карабахского конфликта.
По словам министра, Азербайджан потерял убитыми 11-12 человек, имена которых уточнены, и столько же погибших, данные которых уточняются. Помимо этого, в госпиталях около 60-80 военнослужащих.
Помимо потерь среди личного состава, Азербайджан понес материальный ущерб.
По его словам, арцахская сторона продолжает также карательные мероприятия.
«Ни одна провокация противника не останется без ответа, мы доказали это в последние дни и в дальнейшем будем работать в этом направлении, чтобы и они осознали, что если по нам стреляют из дальнобойного оружий, то мы не остановимся ни перед чем и тоже будем применять дальнобойное оружие. Азербайджанцы применяли систему Д-30 на глубине 11 км в тылу наших позиций. В случае необходимости мы также применим Д-30, надо будет, применим и оружие калибра 152 мм. Мы этого не скрываем», – сказал Мнацаканян.