8 Հոկտեմբեր 2015 - 07:14 AMT
Թուրքիայի օդային տարածքի խախտումը ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքի խախտում է, իսկ ՌԴ պարզաբանումներն ավիացիոն միջադեպերի վերաբերյալ Անկարայի համար համոզիչ և լուրջ չեն: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է այդ մասին լրագրողներին ինքնաթիռում` Ճապոնիա ուղևորվելիս:
Սեպտեմբերի 30-ից Ռուսաստանը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքով կետային ավիահարվածներ է հասցնում ԻՊ գրոհայինների դիրքերին Սիրիայում` Սու-25 կործանիչների, ինչպես նաև ՍՈւ-24Մ և ՍՈւ-34-ի կիրառմամբ: Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմական ինքնաթիռը ևս մեկ անգամ խախտել է Թուրքիայի օդային տարածքը հոկտեմբերի 4-ին` վերջին 3 օրում երկրորդ անգամ: Հոկտեմբերի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայում ՌԴ դեսպանին կանչել են ԱԳՆ` բողոք հայտնելով ռուսական կործանիչի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը հոկտեմբերի 3-ին խախտելու համար: ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարեց, որ հոկտեմբերի 3-ին ռուսական Սու-30 ինքնաթիռը հայտնվել է Թուրքիայի օդային տարածքում անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով:
Էրդողանը հայտարարեց, որ ռուսական ավիացիայի կողմից Թուրքիայի օդային սահմանի խախտումը շոշափում է նաև ՆԱՏՕ-ի շահերը: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն իր հերթին հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմական օդանավերը պատահաբար չեն հայտնվել Թուրքիայի օդային տարածքում` կոչ անելով Մոսկվային «խուսափել նման գործողություններից»:
Թուրքիան կարող է վերանայել ռուսական գազի գնման հարցը Ռուսաստանի հետ ավիամիջադեպերի պատճառով հարաբերությունների սրման կապակցությամբ, հավելել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Ռուսաստանը պետք է զգայուն լինի այս հարցում: Մենք բնական գազի թիվ մենք գնորդն ենք ՌԴ համար: Թուրքիայի կորուստը լուրջ կորուստ կլինի Ռուսաստանի համար: Անհրաժեշտության դեպքում Թուրքիան կարող է այլ երկրներից գազ գնել»,-հայտարարել է Էրդողանը:
Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիան կարող է վերանայել նաև ռուսական նախագծով «Աքքույու» ԱԷԿ-ի շինարարության հարցը: «Եթե ռուսները չկառուցեն «Աքքույու» ԱԷԿ-ը, մեկ այլը կգա և կկառուցի»,-հավելել է Էրդողանը, որի խոսքը մեջբերում է NTV հեռուստաալիքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

8 Октябрь 2015 - 06:58 AMT
Нарушение воздушного пространства Турции является нарушением воздушного пространства НАТО, а разъяснения России по поводу нарушения воздушного пространства Турции являются несерьезными и неубедительными. Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган, передает РИА «Новости». Президент Турции сделал эти заявления в самолете, направляясь с визитом в Японию.
НАТО утверждает, что российская авиация нарушала воздушное пространство Турции. Минобороны РФ заявило в понедельник, что 3 октября российский самолет Су-30 совершил кратковременный, на несколько секунд, заход в турецкое воздушное пространство. В Минобороны отметили, что данный инцидент стал следствием неблагоприятных погодных условий. Пресс-секретарь главы РФ Дмитрий Песков также отметил, что Россия рассчитывает, что инцидент с нарушением воздушного пространства не скажется на отношениях с Турцией, в том числе на реализации проекта «Турецкий поток».
Ранее турецкий премьер-министр Ахмет Давутоглу заявил, что инцидент не вызовет напряженности в отношениях между странами. По его словам, Москва сообщила Анкаре, что инцидент с нарушением военным самолетом РФ воздушного пространства Турции произошел по ошибке, и заверила, что таких инцидентов не повторится.
Эрдоган заявил также, что Турция в связи с обострением отношений с Россией из-за авиаинцидентов может пересмотреть вопрос закупок российского газа.
«Россия должна быть чувствительна в этих вопросах. Мы являемся покупателем номер один природного газа из России. Потеря Турции будет серьезной потерей для России. При необходимости Турция может покупать природный газ в самых разных местах», – сказал он.
Ранее глава российского газового концерна Алексей Миллер рассказал, что «Газпром» решила отказаться от половины мощностей газопровода«Турецкий поток». По словам Миллера, теперь через трубопровод планируется перекачивать до 32 млрд кубометров газа. «Это с учетом тех мощностей, которые заявлены на севере», – пояснил Миллер. Одновременно глава «Газпрома» считает, что политические факторы не могут повлиять на работу с Анкарой по проекту «Турецкий поток».
«В текущий период времени есть договоренность, которая уже реализуется – это подготовка текста межправительственного соглашения. Такая работа сейчас ведется с министерством Турции. Это не предметные переговоры конкретно по проектной мощности газопровода, это не предметные переговоры в отношении сроков реализации проекта, сроков начала поставки, но работа по подготовке текста межправсоглашения идет, никакие факторы на эту работу не влияют», — сказал Миллер журналистам.
Эрдоган также отметил, что Турция может пересмотреть вопрос о строительстве АЭС «Аккую» по российскому проекту. «Если русские не построят АЭС «Аккую», кто-то другой придет и построит ее», — добавил Эрдоган, слова которого приводит телеканал NTV.