Հունաստանի նորընտիր խորհրդարանը վստահություն է հայտնել Ալեքսիս Ցիպրասի կառավարությանը, նրան սատարել է 300 պատգամավորներից 155-ը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ցիպրասին վստահություն են հայտնել միայն կառավարության ձևավորման մասնակցած կուսակցությունների`«ՍԻՐԻԶԱ»-ի և «Անկախ հույների» պատգամավորները: Մյուս կուսակցությունները դեմ են քվեարկել: Այժմ կառավարությունն իրավունք ունի սկսել աշխատանքը, քանի որ մինչ այդ անհրաժեշտ էր ստանալ խորհրդարանի աջակցությունը` օրենսդրական գործունեության մասով:
Խորհրդարանում բանավեճի ժամանակ Ցիպրասը հավաստիացրեց, որ կառավարությունը մտադիր է կատարել բոլոր համաձայնությունները վարկատուների հետ: Նա նաև խոստացել է լուծել բանկերի վերակապիտալիզացիայի հարցն ու աստիճանաբար «կերպարանափոխել Հունաստանը»:
Բացի այդ, վարչապետը խոստացել է միջոցներ գտնել թեթևացնելու համար անապահով քաղաքացիների սոցիալական վիճակը, ինչպես նաև շարունակել բանակցությունները թեթևացնելու համար Հունաստանի պարտքային բեռը: Ալեքսիս Ցիպրասի գլխավորած «Սիրիզա ծայրահեղ ձախակողմյան ուժերի կոալիցիա» կուսակցությունը վստահ հաղթանակ տարավ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում` առաջ անցնելով «Նոր ժողովրդավարության» պահպանողականներից ավելի քան 7 տոկոսային կետով: Մինչ ընտրությունը տարբերությունը նրանց միջև չնչին էր: Սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ Ցիպրասի երդմնակալության արարողությունը վարչապետի պաշտոնում: Խորհրդարան է անցել նաև Ցիպրասի վաղեմի գործընկերը կոալիցիայում` «Անկախ հույներ» աջակողմյան կուսակցությունը, որը գլխավորում է Փանոս Կամմենոսը:
Նախընտրական արշավի ժամանակ Ցիպրասն ամեն կերպ պաշտպանում էր վարկատուների հետ հուշագիր կնքելու իր որոշումը խիստ տնտեսման ծրագրի դիմաց, որով նախատեսվում է 86 մլրդ եվրո հատկացնել երկրին: Այդ գումարով պետք է մարվեն նախկին կառավարությունների պարտքերը:
Փոխարենը վարկատուները պահանջել են կրճատել թոշակների և աշխատավարձերի ծախսերը, աշխատատեղերի նոր կրճատումներ անել պետհատվածում: Այդ միջոցներից մի քանիսն արդեն ընդունել է նախորդ խորհրդարանը, իսկ մինչ տարեվերջ Հունաստանը պետք է ընդունի ևս 150 օրենք բարեփոխումների իրականացման համար, այդ թվում 50 օրենքը նախապայման են հունական տնտեսության վարկավորումը շարունակելու համար:

8 Октябрь 2015 - 07:19 AMT
Большинство депутатов вновь избранного парламента Греции выразило доверие правительству Алексиса Ципраса. Его поддержали 155 депутатов из 300, передает «Лента.ru».
Как отмечает издание, доверие Ципрасу выразили только депутаты входящих в правительство партий «Коалиция радикальных левых сил СИРИЗА» и «Независимые греки», остальные партии голосовали против. Теперь Кабинет министров имеет право начать работу, поскольку перед этим ему необходимо было заручиться поддержкой парламента для проведения законодательной деятельности.
В ходе дебатов в парламенте перед голосованием Ципрас заверил, что правительство намерено выполнить все соглашения с кредиторами. Он также пообещал решить вопрос рекапитализации банков и постепенно «преобразовать Грецию».
Кроме того, глава Кабмина пообещал найти способы, чтобы облегчить социальную нагрузку на малообеспеченных граждан, а также продолжить переговоры для облегчения долгового бремени Греции.
Партия «Коалиция радикальных левых сил СИРИЗА» Алексиса Ципраса убедительно победила на досрочных парламентских выборах 21 сентября. Партия смогла опередить консерваторов из «Новой демократии» более чем на 7 процентных пунктов. Вплоть до выборов разница между партиями укладывалась в статистическую погрешность.
В ходе избирательной кампании Ципрас всячески защищал свое решение подписать меморандум с кредиторами, предусматривающий выделение кредитов в размере 86 миллиардов евро в обмен на программу жесткой экономии. Эти кредиты пойдут на погашение сделанных прежними правительствами долгов.
В ответ кредиторы из Еврокомиссии, ЕЦБ, МВФ и ЕСМ потребовали сократить расходы на пенсии и зарплаты, новых увольнений в госсекторе. Часть этих мер принял предыдущий парламент, а до конца года Греция должна принять еще порядка 150 законов для реализации реформ, в том числе 50 законов являются условием для продолжения кредитования греческой экономики.
Внеочередным выборам предшествовала отставка Ципраса, о которой он объявил 20 августа. 27 августа президент Греции на основании конституции назначил главу Верховного суда Василику Тану-Хрестофилу исполняющей обязанности премьера и поручил ей формирование временного кабинета.