8 Հոկտեմբեր 2015 - 10:40 AMT
Ադրբեջանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին խոսքի ազատությունը կայուն և խիստ հարձակման է ենթարկվում: Այս մասին հայտարարել է Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունն այն բանից հետո, երբ իր անձնակազմի երկու աշխատակից արտաքսվել է Ադրբեջանից։
Բաքու ժամանելուց հետո ադրբեջանական միգրացիոն ծառայության պաշտոնյաները առգրավել են Amnesty International-ի՝ ծագումով վրացի աշխատակիցների անձնագրերը։ Նրանք մի քանի ժամ անց արտաքսվել են երկրից։ Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը իշխանություններին նախապես տեղեկացրել էր այցի վերաբերյալ, սակայն որևէ պատասխան չէր ստացել, գրում է Panorama.am-ը:
«Ժողովրդին պարզապես որևէ հնարավորություն չի ընձեռնվում նշանակալի մասնակցություն ունենալ ընտրություններում, քանի դեռ Ադրբեջանում շարունակվում են ճնշումները մարդու իրավունքների ոլորտում և լռեցվում են Ադրբեջանի մի քանի անկախ ձայները,- նշել է Amnesty International-ի՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով տնօրեն Ջոն Դալհուզենը:
Նա հավելել է, որ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Ադրբեջանի իշխանությունները մութ գաղտնիքներ են փորձում քողարկել արտաքին աշխարհից և որ իրենց անձնակազմի արտաքսումը միայն համալրում է այն լրագրողների ու իրավապաշտպանների տխուր շարքը, որոնք դարձել են հարձակումների թիրախ, ձերբակալվել են և բանտարկվել զուտ իրենց գործունեության համար։ «Կառավարության դեմ հնչեցված ցանկացած քննադատության և այլախոհության ճնշմանն ուղղված ռեպրեսիվ արշավը անթույլատրելի է», – ասել է Դալհուզենը:
Amnesty International-ը հիշեցնում է, որ այս տարվա հունիսին՝ Եվրոպական խաղերի նախաշեմին նախատեսված այցելությունից մեկ օր առաջ կազմակերպության անձնակազմին արգելվել էր մուտք գործել Ադրբեջան։ Մյուս տարի Բաքուն հյուրընկալելու է Formula 1 մրցաշարը, ինչպես նաև 2020թ Եվրոպական ֆուտբոլային առաջնության չորս խաղեր։
«Անցյալ ամիս ԵԱՀԿ-ն չեղյալ է հայտարարել նոյեմբերի 1-ին կայանալիք ընտրությունները դիտարկելու իր ծրագրերն այն բանից հետո, երբ ադրբեջանական իշխանությունները չափից շատ սահմանափակումներ են կիրառել կազմակերպության առաքելության նկատմամբ։ Դա լինելու է նավթով հարուստ Ադրբեջանի՝ 1991-ին անկախության հռչակումից հետո առաջին ընտրությունը, որը չի դիտարկվելու ԵԱՀԿ կողմից։ Երկրում մարդու իրավունքների իրադրության վատթարացման մասին է վկայում նաև Եվրոպայում մարդու իրավունքների ոլորտում հիմնական մարմնի՝ Եվրոպայի խորհրդի՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ աշխատանքային խմբից դուրս գալու որոշումը։ Խմբի նպատակն էր վերականգնել իշխանությունների և քաղաքացիական հասարակության միջև երկխոսությունը,- նկատում է Amnesty International-ը:
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեղաժողովը դիտորդներ չի ուղարկելու նոյեմբերի 1-ին Ադրբեջանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին: Այս որոշումն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Իլկա Կաներվան:
Կաներվան նման որոշում է կայացրել, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սահմանված սահմանափակումների պատճառով ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) ընտրություններին նույնպես դիտորդներ չի ուղարկում:
«Ադրբեջանի կառավարությունը սահմանափակումներ է մտցրել մեր ԵԱՀԿ ավանդական գործընկերոջ՝ ԺՀՄԻԳ-ի աշխատանքներում: Որպես արդյունք՝ ԺՀՄԻԳ-ը ստիպված է եղել չեղարկել դիտորդական այցելությունն Ադրբեջան: Ես կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի, եթե այս պայմաններում մենք նույնպես չմասնակցենք Ադրբեջանի ընտրություններին», – ասել է նա:
Որոշումը սեպտեմբերի 23-ին հաստատել է ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Սպենսեր Օլիվերը:
Կարդացեք նաև՝ Freedom House. Դիտորդների առջև դրված պայմաններն ադրբեջանցիների ձայները գողանալու վտանգի մասին են վկայում

8 October 2015 - 14:02 AMT
Freedom of expression is under sustained and severe attack in Azerbaijan in the run up to next month’s parliamentary elections, Amnesty International said Wednesday, October 7, after two of its staff were stopped at the border and deported. Immigration officials retained the passports of the Amnesty staff, both Georgian nationals, after they flew into the capital Baku this morning. They were deported hours later. Amnesty had informed the authorities well in advance of their visit but never received a reply.
John Dalhuisen, Amnesty International’s Director for Europe and Central Asia said there is simply no real chance of people being able to take part meaningfully in elections while the human rights crackdown continues and Azerbaijan’s few independent voices are being silenced.
“What other dark secrets are the Azerbaijani authorities trying to conceal from the outside world before the parliamentary election?” Dalhuisen questions. “The deportation of our staff adds to a sad litany of journalists and human rights defenders being targeted, detained and jailed simply for carrying out their work. There is no let-up in the government’s repressive campaign to stifle all criticism and dissent.”
In June this year Amnesty staff were barred from entering Azerbaijan just a day before a planned visit in the run up to the European Games, which Baku hosted. Baku is due to host Formula 1 next year and four games in the European Football Championships in 2020.
Last month election monitors from the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) cancelled their plans to observe the election on 1 November after the authorities placed too many restrictions on them. It will be the first election the OSCE will not monitor in oil-rich Azerbaijan since it gained its independence in 1991 after the Soviet Union collapsed.
In a further sign of the severity of the human rights situation, the Council of Europe, Europe’s main human rights body, announced Wednesday it is withdrawing its representative from the joint working group on human rights in Azerbaijan. The group had been tasked with reviving dialogue between the authorities and civil society.
There are at least 20 prisoners of conscience in Azerbaijan, locked up for criticizing or challenging the authorities. They have been convicted on spurious charges ranging from fraud and tax evasion, to drugs possession, hooliganism and in some cases even treason.
Many other activists and campaigners have fled the country, while those who remain are often too fearful, because of threats to themselves or their families, to speak out against human rights violations committed by the authorities.
Independent media is now almost non-existent, while newspapers and television stations owned or controlled by the government are used to smear critics. This allows abuses by the authorities to go unchecked.