8 Հոկտեմբեր 2015 - 13:06 AMT
Facebook սոցցանցն աշխատում է համալրված իրականության տեխնոլոգիաների վրա: Այդ մասին հայտնել է ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը` ելույթ ունենալով Vanity Fair տեխնոլոգիական համաժողովում: Նա հավելել է, որ նման տեխնոլոգիաները դեռ մշակման փուլում են:
Համալրված իրականության տեխնոլոգիան (augmented reality) մարդու տեսադաշտ է բերում լրացուցիչ վիզուալ տվյալներ` համալրելով շրջապատի մասին տեղեկություններն ու բարելավելով տեղեկատվության ընկալումը: Այլ կերպ ասած, համակարգիչը համադրում է արհեստական վիզուալ օբյեկտները իրական շրջակա միջավայրի հետ, հնարավորություն տալով ստանալ լիարժեք կամ կողմնակի տեղեկատվություն:
Ինչպես պարզաբանել է Facebook-ի աշխատակից Մայքլ Էյբրաշը բավականին ժամանակ կպահանջվի օգտագործման համար հարմարավետ տեխնոլոգիաներ մշակելու համար: Նա ասել է, որ այստեղ մի շարք խնդիրներ կան: Հարկավոր է հասկանալ, թե հատկապես ինչ օպտիկական սարքեր ու էկրաններ պետք է օգտագործել, ինչպիսի սարք ստեղծել, որպեսզի այն հարմար լինի կրել: Ընկերությունն արդեն պարզել է, թե ինչպես դա անել վիրտուալ իրականության դեպքում, սակայն համալրված իրականության համար նմանատիպ սարք ստեղծելու համար դեռ ժամանակ է պետք:
Սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ համալրված իրականության երկար սպասված Google Glass ակնոցը դարձավ ինտերնետ հսկայի ավելի մեծ նախագծի մի մասը: Ինչպես հայտնեց The Wall Street Journal-ը, սարքերի երկրորդ սերունդն ու կրվող այլ էլեկտրոնիկան այժմ մշակվում է ընդամենը մի քանի ամիս առաջ ստեղծված Project Aura բաժանմունքում:
Google կորպորացիան, որը մշակում է համալրված իրականության Google Glass ակնոցը, ընթացիկ տարվա հունվարին հրաժարվեց իր արտադրանքի առաջին տարբերակից սպառողների խիստ բացասական արձագանքների պատճառով: Սարքը չափազանց թանկարժեք ստացվեց` Explorer-ի առաջին տարբերակը վաճառվում էր 1500 դոլարով: Ընդ որում տեխնոլոգիան պրակտիկ չէր, քիչ էին ներկառուցված հավելվածները, պատկերի ու ձայնի որակը գոհացուցիչ չէր, անհարմար էր շրջանակը, մարտկոցի տարողությունն էր փոքր և այլն: Կորպորացիան ստիպված եղավ կասեցնել Explorer-ի փորձարկումը, դադարեցնել դեվայսների վաճառքն ու վերագործարկել արտադրանքը` նոր ծրագիրն անվանելով Google Glass 2.0:

8 Октябрь 2015 - 11:51 AMT
Социальная сеть Facebook работает над технологиями дополненной реальности. Об этом сообщил глава компании Марк Цукерберг, выступая на технологическом саммите Vanity Fair. Вместе с этим он добавил, что на данный момент технологии еще только разрабатываются.
Как пояснил сотрудник Facebook Майкл Эйбраш, на то, чтобы разработать удобные в пользовании технологии дополненной реальности, потребуется значительное время. Он рассказал, что с дополненной реальностью возникает целый спектр проблем. Нужно понять, какие именно оптические устройства и экраны использовать, как сделать устройство, которое было бы удобно и приемлемо носить. Компания уже разобралась, как сделать это с виртуальной реальностью, но для создания такого же устройства для дополненной реальности еще нужно время.
В середине сентября поступила информация, что долгожданные очки дополненной реальности Google Glass стали частью нового, более масштабного проекта интернет-гиганта. Как сообщает The Wall Street Journal, второе поколение устройств и другая носимая электроника теперь разрабатываются в рамках подразделения Project Aura, созданного всего несколько месяцев назад.
Корпорация Google, разрабатывающая очки дополненной реальности Google Glass, в январе 2015 года отказалась от первой версии своего продукта из-за шквала отрицательной реакции со стороны потребителя. Устройство оказалось слишком дорогим – первая версия Explorer продавалась по цене $1500. При этом технология была не практичной, с малым количеством встроенных приложений и плохим качеством изображения и звука, неудобной оправой, малой емкостью батареи и др. Корпорации пришлось свернуть программу тестирования Explorer, перестать продавать девайс и перезапустить продукт, назвав новую программу Google Glass 2.0.