Իրանը հերքել է լուրերն այն մասին, թե ռուսական թևավոր հրթիռներ են ընկել իր տարածքում: Ինչպես հայտնել է FARS գործակալությունը Sputnik-ի վրա հղումով, աղբյուրն Իրանի պաշտպանական գերատեսչությունում հայտնել է, որ իրենք տեղեկություն չունեն հրթիռների ընկնելու մասին, իսկ ավելի վաղ արևմտայն ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկություններն իբր տեղի ունեցած արտակարգ պատահարի մասին ոչ այլ ինչ են, քան հոգեբանական պատերազմի դրսևորում:
ՌԴ ՊՆ-ն իր հերթին ևս հերքել է այդ լուրերը` հայտարարելով, որ բոլոր հրթիռները հասել են նշանակետերին: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Սիրիայի ուղղությամբ արձակված ռուսական հրթիռների, իբր, Իրանի տարածքում ընկնելու մասին CNN-ի հաղորդագրությունները անհայտ աղբյուրների վրա հղումով չեն համապատասխանում իրականությանը, հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին:
Ռուսաստանի Կասպիական նավատորմի չորս ռազմանավ հրթիռակոծել են Սիրիայում «Իսլամական պետության» դիրքերը: Ընդհանուր առմամբ, հարվածի համար օգտագործվել է 26 թևավոր հրթիռ: Հարված է հասցվել 11 թիրախների, նրանք բոլորն ոչնչացվել են: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն զեկուցել է Վլադիմիր Պուտինին, որ հարվածները հասցվել են կառավարման կենտրոններին, ռազմական տեխնիկայի կուտակումներին ու ճամբարներին, զինամթերքի պահեստներին: Հարվածները հասցվել են 1500 կմ հեռավորությունից:

9 Октябрь 2015 - 07:35 AMT
Американская телекомпания CNN сообщила, что часть крылатых ракет, выпущенных из акватории Каспийского моря, не долетела до места назначения.
Телекомпания со ссылкой на неназванные источники в правительстве США заявляет, что упали, по крайней мере, четыре ракеты. Источники также заявили, что пуск был произведен из южной части Каспийского моря.
При этом Госдепартамент США заявил, что не может подтвердить сообщения CNN. С соответствующим заявлением выступил на брифинге официальный представитель Госдепартамента США Джон Кирби, пишет Gazeta.ru.
ТАСС, в свою очередь, сообщает, что информацию о падении ракет опровергли также в Иране. «Министерство обороны Ирана опровергло сообщения западных СМИ о том, что четыре из 26 крылатых ракет, запущенных с кораблей российской Каспийской флотилии по объектам террористической группировки «Исламское государство»(ИГ) в Сирии, упали на иранской территории», – пишет агентство со ссылкой на ТАСС.
Министерство обороны РФ также опровергло утверждения о падении российских ракет в Иране. «В отличие от CNN, мы не рассказываем со ссылкой на анонимные источники, а показываем пуски наших ракет и пораженные ими цели практически в режиме реального времени», – отметил официальный представитель министерства обороны России генерал-майор Игорь Конашенков.
7 октября Каспийская группировка ВМФ России нанесла удар крылатыми ракетами по позициям Исламского государства в Сирии. Всего запущено 26 ракет по 11 целям.