9 Հոկտեմբեր 2015 - 08:16 AMT
ԱՄՆ և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարներ Էշթոն Քարթերը և Վենդի Գոնուլը հոկտեմբերի 8-ին Բրյուսելում քննարկել են Սիրիայում ստեղծված իրավիճակն ու պայքարը ծայրահեղական «Իսլամական պետության» դեմ, հայտնում է Պենտագոնը:
«Նախարար Քարթերը հաստատել է Թուրքիայի անվտանգության ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի անբեկանելի հավատարմության մասին`Ռուսաստանի կողմից երկրի օդային տարածքի վերջին խախտումների կապակցությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը քննարկել են նաև Թուրքիայի ավանդն ԻՊ դեմ պայքարում, ընդ որում Քարթերը շնորհակալություն է հայտնել թուրքական կողմին կոալիցիայի ուժերին «Ինջիրլիկ» ավիաբազան տրամադրելու համար:
«Նախարար Քարթերն ու նախարար Գոնուլը քննարկել են ԻՊ դեմ պայքարի ուժեղացմանը և Թուրքիայի հարավային սահմանի անվտանգության ապահովմանն, այդ թվում օտարերկրացի գրոհայինների տարանցումը կասեցնելուն ուղղված, հետագա քայլերը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բրյուսելում Քարթերն ու Գոնուլը մասնակցել են ՆԱՏՕ-ի ՊՆ ղեկավարների հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ն պատրաստ է զորքեր ուղարկել Թուրքիա անհրաժեշտության դեպքում պաշտպանելու համար դաշնակցին հարավային ուղղությամբ:
«Դաշինքն արդեն արձագանքել է, բարձրացնելով զորքերի տեղափոխման պատրաստականությունը»,-հավելել է նա: Ըստ Ստոլտենբերգի, ՆԱՏՕ-ում մշտապես հետևում են իրավիճակին Սիրիայում և քննարկում են Անկարայի հետ վերջինիս լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժշետությունը:
Նա նշել է, որ դաշինքը մտահոգված է Ռուսաստանի կողմից թևավոր հրթիռների կիրառմամբ: «Մոսկվան պետք է կենտրոնանա Սիրիայում ԻՊ դեմ պայքարի վրա, ոչ թե Բաշար Ասադին սատարելու»:
ՌԴ ՊՆ-ն հոկտեմբերի 5-ին հայտարարեց, որ ռուսական Սու-3 ինքնաթիռը հայտնվել է Թուրքիայի օդային տարածքում անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով: Հոկտեմբերի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայում ՌԴ դեսպանին կանչել են ԱԳՆ` բողոք հայտնելով Սիրիայում ռազմական գործողություններին մասնակցող ռուսական կործանիչի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը հոկտեմբերի 3-ին խախտելու համար:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն իր հերթին հայտարարել է, որ ՌԴ գործողությունները Սիրիայում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատթարացման պատճառ չեն դառնա, քանի որ երկու երկրների գործակցությունը բավականին ամուր հիմքերի վրա է:
Մինչ այդ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարեց, որ միջադեպը լարվածություն չի առաջացնի երկկողմ հարաբերություններում: Ըստ նրա, Մոսկվան հայտնել է Անկարային, որ միաջդեպը տեղի է ունեցել սխալմամբ և հավաստիացրել է, որ դա չի կրկնվի:
Ինչպես ասել է ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը, ՌԴ ռազմական գերատեսչությունը շարունակել է խորհրդակցությունները թուրք գործընկերների հետ` կանխելու համար հետագա միջադեպերը թուրք-սիրիական սահմանին:

9 Октябрь 2015 - 07:47 AMT
Министры обороны США и Турции Эштон Картер и Вечди Гонул 8 октября обсудили в Брюсселе ситуацию в Сирии и борьбу с экстремистской группировкой «Исламское государство», сообщает Пентагон.
«Министр Картер подтвердил непоколебимую приверженность США и НАТО в отношении безопасности Турции в связи с последними случаями нарушения воздушного пространства страны со стороны России», — говорится в сообщении.
Стороны также обсудили вклад Турции в борьбу с ИГ, при этом Картер поблагодарил турецкую сторону за предоставление силам коалиции авиабазы Инджирлик.
«Министр Картер и министр Гонул обсудили дальнейшие шаги по усилению борьбы с ИГ и обеспечению безопасности южной границы Турции, в том числе меры против транзита иностранных боевиков», — говорится в сообщении.
В Брюсселе Картер и Гонул принимали участие во встрече министров обороны стран НАТО, передает РИА Новости.
Ранее генсек Североатлантического блока Йенс Столтенберг заявил, что НАТО готова отправить войска в Турцию для того, чтобы в случае необходимости защитить союзника от угрозы на южном направлении.
«Альянс уже отреагировал, повысив готовность к передислокации войск», — добавил он.
По словам Столтенберга, в НАТО постоянно следят за ситуацией в Сирии и обсуждают с Анкарой, не требуется ли ей дополнительная поддержка.
Генсек отметил, что обеспокоенность альянса вызвали удары с использованием крылатых ракет, которые Россия нанесла по объектам ИГ в Сирии. По мнению Столтенберга, «Москве следует сосредоточиться на борьбе с «Исламским государством» в Сирии, а не на поддержке Башара Асада».
Минобороны РФ заявило 5 октября, что российский самолет Су-30 3 октября совершил кратковременный, на несколько секунд, заход в турецкое воздушное пространство. В Минобороны отметили, что данный инцидент стал следствием неблагоприятных погодных условий.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в свою очередь заявил, что операция РФ в Сирии не послужит ухудшению отношений с Турцией, сотрудничество двух стран имеет достаточно прочную основу.
До того турецкий премьер-министр Ахмет Давутоглу заявил, что инцидент не вызовет напряженности в отношениях между странами. По его словам, Москва сообщила Анкаре, что инцидент с нарушением военным самолетом РФ воздушного пространства Турции произошел по ошибке, и заверила, что таких инцидентов не повторится.
Как сообщил представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков, российское военное ведомство с утра среды продолжило консультации с коллегами из Турции по вопросам предотвращения инцидентов в воздушном пространстве на турецко-сирийской границе.