Եվրամիությունը մտադիր է ժամանակավորապես` 4 ամսով, կասեցնել Բելառուսի, այդ թվում երկրի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ գործող պատժամիջոցները, հայտնել է Reuters-ը դիվանագիտական աղբյուրի վրա հղումով:
Աղբյուրները նշում են, որ 3 շաբաթ տևած բարդ բանակցությունների արդյունքում ԵՄ ԱԳ նախարարները որոշումը կարող են կայացնել արդեն հոկտեմբերի 12-ին: Նախարարների որոշման վրա որպես դրական ազդեցություն ունեցած գործոններ նշվում են 6 քաղբանտարկյալներին ներում շնորհելը 2015-ի օգոստոսին, ինչպես նաև Բելառուսի աջակցությունն Ուկրաինայում ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքին:
«Կախված Լուկաշենկոյի պահվածքից նախագահական ընտրություններում, 4 ամսով պատժամիջոցների կասեցման մասին որոշումը կարող է պաշտոնապես ընդունվել արդեն հոկտեմբերի 12-ին»,-ասել է աղբյուրը:
Բացի այդ, հաշվի է առնվել նաև երկրի տարածքում Ռուսաստանի ավիաբազայի տեղակայման վերաբերյալ որոշումը, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Սեպտեմբերի 19-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել էր ԱԳՆ-ին և ՊՆ-ին բանակցություններ սկսել բելառուսական կողմի հետ ռուսական ավիաբազայի ստեղծման վերաբերյալ: Առաջին տեղեկությունն այն մասին, որ ռուսական Սու-27-երը կտեղակայվան Բոբրույսկի մոտ գտնվող օդանավակայանում հայտնվեցին 2014-ին:
Ավելի ուշ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ չի քննարկել Մոսկվայի ներկայացուցիչների հետ երկրի տարածքում ռուսական ավիաբազայի տեղակայման հարցը: Ըստ նրա, ԶԼՄ-ներում շրջանառվող տեղեկատվությունն այդ մասին հավաստի չէ: Նա նշեց, որ Մինսկին պետք չեն այլ երկրների ռազմակայաններ իր տարծքում, սակայն արևմտյան սահմանների պաշտպանության համար սպառազինություն է հարկավոր:

9 Октябрь 2015 - 08:58 AMT
Европейский союз намерен приостановить санкции в отношении Белоруссии – в том числе и против белорусского президента Александра Лукашенко, на четыре месяца. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на дипломатический источник, передает «Газета.ru».
Источники отмечают, что после трех недель трудных переговоров министры иностранных дел ЕС могут принять решение уже 12 октября. В качестве причин, положительно повлиявших на переговоры министров, рассматривалось помилование шести политзаключенных, которое произошло в августе 2015 года, и содействие Белоруссии в ходе мирных переговоров по кризису на Украине.
«В зависимости от поведения Лукашенко на президентских выбора, решение о приостановке санкций на четыре месяца будет официально принято уже в понедельник», – отметил источник.
Кроме того, роль сыграло решение Лукашенко по поводу размещения авиабазы России на территории страны.
19 сентября президент России Владимир Путин поручил МИД и Минобороны начать переговоры с белорусской стороной о создании на территории республики российской авиабазы. Первая информация о том, что российские истребители Су-27 будут размещаться на аэродроме под Бобруйском появилась в 2014 году.
Позднее президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что не обсуждал с представителями Москвы вопрос о размещении на территории республики российской авиабазы. По его словам, циркулирующая в СМИ информация на этот счет является недостоверной. Глава белорусского государства заметил, что республике не нужны военные базы других стран на собственной территории, однако Минск, по его утверждению, нуждается в вооружениях для обороны западных рубежей государства.