Հոկտեմբերի 9-ին Նորվեգիայի մայրաքաղաքում հրապարակվել է 2015 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկրի անունը: Մրցանակակիրն է «Թունիսի ազգային երկխոսության քառյակը»` «Թունիսում 2011 թ. «հասմիկների հեղափոխությունից» հետո բազմակարծության ստեղծման գործում վճռորոշ ավանդի համար» ձևակերպմամբ»:
«Քառյակը» ստեղծվել է 2013-ին երկրի համար բեկումնային պահին, երբ ժողովրդավարացման գործընթացները հայտնվել էին կազմալուծման սպառնալիքի տակ քաղաքական սպանությունների և սոցիալական ցնցումների ալիքի արդյունքում: 2011-ին Թունիսում համաժողովրդական դժգոհության ալիք բարձրացավ, որը հետագայում հանգեցրեց »Հասմիկների երկրորդ հեղափոխության» և Թունիսի նախագահ Զին էլ Աբիդին Բեն Ալիի պաշտոնանկությանը:
Խաղաղության մրցանակն ի տարբերություն բժշկագիտության, ֆիզիկայի, քիմիայի և գրականության բնագավառներում տրվող մրցանակների, շնորհում է ոչ թե Ստոկհոլմի Շվեդական ակադեմիան, այլ Օսլոյի Նորվեգական նոբելյան կոմիտեն: 2015-ի սկզբում հավակնորդների թվում 276 թեկնածու կար, այդ թվում 49 հասարակական և միջազգային կազմակերպություն: Աշնան սկզբին ցուցակը զգալիորեն կրճատվում է և արդյունքում մնում է միայն 5-20 անձ կամ կազմակերպություն:
Ավանդաբար պարգևատրման արարողությունը տեղի կունենա Ստոկհոլմում` Ալֆրեդ Նոբելի մահվան օրը` դեկտեմբերի 10-ին: Մրցանակը կհանձնի Շվեդիայի թագավոր Կառլոս XIV Գուստավը: Այս տարի դրամական պարգևը մոտ $950.000 է ոլորտի բոլոր դափնեկիրների համար: Գումարի նվազումը, որը սովորաբար մեկ մլն դոլար է լինում, կապված է շվեդական կրոնի փոխարժեքի տատանումների հետ:
Միջազգային Նոբելյան մրցանակը շնորհվում է Շվեդիայի կառավարությունը միջազգային հանձնաժողովի որոշման հիման վրա: Մրցանակը շնորհվում է շվեդացի արդյունաբերող, ճանապարհորդ, դինամիտի հեղինակ Ալֆրեդ Նոբելի (1833-1896) վերջին կամքի համաձայն: Պայմանագիրն այդ մասին կնքվել է 1895 թվականի նոյեմբերին շվեդա-նորվեգական ակումբում:1901 թվականից ի վեր մրցանակը շնորհվում է ամեն տարի: Գիտնականները դրամական պարգև են ստանում տարբեր ոլորտներում նշանակալի նվաճումների համար. բժշկության և ֆիզիոլոգիայի ոլորտի մրցանակակիրներին որոշում է Կառոլինայի ինստիտուտի կոմիտեն:

9 Октябрь 2015 - 09:42 AMT
В столице Норвегии 9 октября объявили лауреатов Нобелевской премии мира 2015 года. Награду получил «Квартет национального диалога в Тунисе» с формулировкой «за решающий вклад в создание плюралистической демократии в Тунисе вскоре после Жасминовой революции 2011 года».
«Квартет» был создан в 2013 году в переломный момент для страны, когда процессы демократизации оказались под угрозой разрушения в результате политических убийств и волны социальных выступлений. В 2011 году по Тунису прокатилась волна всенародного недовольства, которая впоследствии привела ко Второй Жасминовой революции и отставке президента Туниса Зин эль-Абидина Бен Али.
Премию мира в отличие от премий по медицине, физике, химии и литературе присуждает не Шведская академия в Стокгольме, а Норвежский нобелевский комитет в Осло.
На начало 2015 года в списке представленных к премии за мир в 2015 году были 276 кандидатов, в том числе 49 общественных и международных организаций. К осени этот список заметно укорачивается и в результате в нем остаются только от 5 до 20 имен деятелей и организаций.
По традиции, в Стокгольме 10 декабря 2015 года, в день смерти Альфреда Нобеля, состоится официальная церемония награждения. Премию лауреатам вручит король Швеции Карл XVI Густав. Сумма денежного вознаграждения в этом году составит около $950.000 (на всех лауреатов премии по медицине и физиологии). Уменьшение размера премии (который обычно составляет не менее одного миллиона долларов) связано с колебаниями курса шведской кроны.
Согласно завещанию Альфреда Нобеля, лауреата премии по медицине и физиологии определяет Нобелевская ассамблея Каролинского института в Стокгольме. Она состоит из пяти постоянных членов, которые также могут приглашать для консультаций сторонних специалистов.