ԱՄՆ-ն հայտնել է Թուրքիային, որ մտադիր է վերանայել սիրիական ընդդիմությանն աջակցելու ծրագիրը: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ըստ նրա, թուրքական իշխանություններն իրենք պետք է հայտնեն իրենց տեսակետն այդ հարցում: Ավելի վաղ` հոկտեմբերի 9-ին Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն կարող է վերանայել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին դիմակայող ընդդիմության մարտիկների նախապատրաստման ծրագիրը: Պենտագոնի ներկայացուցիչ Փիթեր Քուկը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն զենքն ու զինամթերքը կհանձնի չափավոր սիրիական ընդդիմության որոշ խմբերի:
Մինչ այդ New York Times-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը որոշել է կրճատել սիրական ընդդիմության վարժեցման և սպառազինման ծրագիը, որի համար 500 մլն դոլար էր հատկացվել: Ինչպես ասել են Օբամայի վարչակազմի ներկայացուցիչները, նման որոշումը կապված է ծրագրի ձախողման հետ` ԱՄՆ զինվորականներին չի հաջողվել ցամաքային ուժեր նախապատրաստել, որոնք կկարողանային դիմագրավել «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներին:
ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Էշթոն Քարթերը հոկտեմբերի 9-ին Լոնդոնում կայացած ճեպազրույցում հաստատել է, որ նախագահ Բարաք Օբաման մտադիր է հիմնովին վերանայել սիրիացի ապստամբներին աջակցելու ծրագիրը: Ըստ Քարթերի, այդ հարցի շուրջ առաջարկներն առաջիկայում կներկայացնի նախագահ Օբաման:
ԱՄՆ-ն այլևս չի հավաքագրի չափավոր ընդդիմության ներկայացուցիչներին հետագայում նրանց Հորդանանում, Քաթարում, Սաուդյան Արաբիայում և ԱՄԷ-ում vվարժեցնելու համար, հայտնել է պարբերականին ԱՄՆ ՊՆ ներկայացուցիչը, որը սակայն չի ցանկացել նշել անունը:
Ըստ նրա, փոխարենը ԱՄՆ-ն փոքր ուսումնական կենտրոն կստեղծի Թուրքիայում, որըեղ կվարժեցվեն սիրիական ընդդիմության խմբերի առաջնորդները` հիմնականում օպերատիվ գործողությունների:
Մինչդեռ Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է լրագրողներին, որ ծրագիրը ոչ թե կասեցվում է, այլ փոխում է ուղղվածությունը:
Պենտագոնի ծրագրի հնարավոր վերանայման մասին դեռևս սեպտեմբերին հայտնել էր The Wall Street Journal-ը բարձրաստիճան պաշտոնյաների վրա հղումով:

10 Октябрь 2015 - 07:02 AMT
Соединенные Штаты проинформировали Турцию о планах изменения программы оказания помощи сирийской оппозиции. Об этом сообщил официальный представитель госдепартамента США Джон Кирби, передает РИА «Новости».
По его словам, турецкие власти сами должны сказать о своих взглядах на это.
Белый дом завершил программу Пентагона по подготовке и оснащению сирийских повстанцев. Об этом 9 октября на условиях анонимности сообщили представители администрации президента США Барака Обамы, пишет The New York Times.
Глава Минобороны США Эштон Картер подтвердил на брифинге в Лондоне, что президент Барак Обама настроен капитально пересмотреть программу поддержки сирийских повстанцев. По словам Картера, о своих предложениях по этому поводу Обама объявит очень скоро.
По словам собеседников The New York Times, Вашингтон признал, что программа стоимостью $500 млн не смогла создать наземную боевую группировку, способную бороться с «Исламским государством». Они ожидают, что Пентагон официально объявит о свертывании программы уже 9 октября.
США больше не будут проводить рекрутинг умеренных сирийских повстанцев для их последующего обучения в Иордании, Катаре, Саудовской Аравии и ОАЭ, рассказал изданию на условиях анонимности высокопоставленный чиновник Минобороны США, который не был уполномочен говорить публично.
По его словам, вместо этого Пентагон создаст небольшой учебный центр в Турции, где малочисленная группа преимущественно лидеров оппозиционных сирийских групп будут обучаться проведению оперативных маневров.
Между тем высокопоставленный чиновник Пентагона на условиях анонимности рассказал в пятницу журналистам, что военная программа США по вооружению и обучению сирийских повстанцев не завершится, но будет переориентирована, пишет РБК.
О пересмотре программы Пентагона еще в середине сентября сообщил The Wall Street Journal со ссылкой на высокопоставленные источники в Пентагоне. Они говорили, что Минобороны США задумалось над тем, чтобы значительно сократить программу, на которую уже было потрачено почти $500 млн, и вместо этого сосредоточить усилия на подготовке лишь небольшого числа специально обученных бойцов.