10 Հոկտեմբեր 2015 - 07:05 AMT
Ստամբուլում ձերբակալվել է Թուրքիայի առաջատար անգլալեզու Today's Zaman թերթի գլխավոր խմբագիրը Բյուլենթ Քենեշը: Նրան մեղադրում են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և նրա համախոհներին Twitter-ում վիրավորելու համար: Այս մասին ասվում է թերթի կայքում:
Նրան ձերբակալել են հենց աշխատավայրում: Լրագրողի դեմ քրեական գործ է հարուցվել մի շարք դրվագներով, նաև 2 հայց է ներկայացվել վնասի փոխհատուցման պահանջով: Լրագրողի դեմ հարուցված գործի շրջանակում քննություն է սկսվել 6 ուղղությամբ` Էրդողանի, նրա խորհրդականների և կառավարության անդամների, ըստ տուժածների, անհիմն զրպարտանքի համար:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, հաջորդ ամիս կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ կառավարությունը փորձում է ահաբեկել անկախ ԶԼՄ-ներին և սահմանափակել խոսքի ազատությունը: Արդարադատությունը չարաշահելու դեպքերը կապված այդ խնդրի լուծման հետ ավելացել են, ասվում է թերթի խմբագրականում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ Sözcü daily պարբերականի 2 լրագրող մեղավոր է ճանաչվել ու դատապարտվել 1 տարվա ազատազրկման Էրդողանին և նրա կուսակիցներն վիրավորելու համար:
2014-ին հարյուրավոր մարդիկ, հիմնականում «հայտնի մտավորականներ, լրագրողներ ու քաղաքացիներ», կանգնել en դատարանի առջև Թուրքիայի ՔՕ 299 հոդվածով, որը հաճախ է օգտագործվում նախագահին վիրավորելու համար մեղադրանք ներկայացնելիս:

В Стамбуле арестован журналист Бюлент Кенеш, главный редактор одной из ведущих англоязычных газет Today's Zaman. Он обвиняется в оскорблении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и его окружения посредством своего Twitter.
В момент ареста Кенеш был на своем рабочем месте в редакции. В отношении журналиста инициировано уголовное дело по ряду эпизодов, поданы два иска о возмещении ущерба. В рамках дела журналиста начато расследование по шести эпизодам необоснованной, по мнению потерпевших, диффамации в отношении Эрдогана, его советников и деятелей правительства, передает Lenta.ru.
Как отмечается в сообщении, в преддверии парламентских выборов в следующем месяце продолжаются попытки правительства запугать независимые СМИ и ограничить свободу слова. Случаи злоупотребления правосудием для решения этой задачи участились, указывает редакция Today's Zaman.
Так, два колумниста издания Sözcü daily были признаны виновными и приговорены к почти году заключения по обвинению в оскорблении Эрдогана и его советников.
Издание констатирует, что только в прошлом году сотни человек, «включая видных интеллектуалов, журналистов и граждан», предстали перед судом по обвинению в нарушении статьи 299 Уголовного кодекса Турции. Эта статья часто используется при предъявлении обвинения в оскорблении президента.