«Կասպերսկու լաբորատորիա» հակավիրուսային ընկերությունը հայտնում է, որ Vk.com («ՎԿոնտակտե») սոցցանցի Android-տարբերակի հարյուր հազարավոր օգտատերերի տվյալները գողացել են: Գողությունը կատարվել է Google Play-ում տեղադրված «Երաժշտությունը Vk.com-ում» հավելվածի միջոցով, որը նախատեսված է երաժշտություն լսելու համար և մեծ տարածում է ստացել:
Հայաստանում ռուսական Vk.com սոցցանցի մոտ 800.000 օգտատեր կա: Ըստ վերլուծաբանների, նրանց ճնշող մեծամասնությունն ակտիվների թվին չի պատկանում, գրանցվելով միայն երաժշտական ձայնագրություններից ու տեսանյութերից օգտվելու համար:
Ըստ մասնագետների, վնասարար ծածկագիր պարունակող հավելվածն օգտագործվել է օգտատերերի տվյալները գողանալու համար: Դա տեղի է ունեցել, երբ օգտատերը կամավոր ներբեռնել է ակտուալ լոգինը և նշանաբառը:
Չարագործներն այնուհետև ստուգում են ներկայացված տվյալների իսկությունը oauth.vk.com օրինական սերվերի միջոցով, իսկ գողացած լոգինն ու նշանաբանն օգտագործում օգտատերերին որոշ խմբերում ընդգրկելու համար: Երբեմն զոհերն ընդհանրապես զրկվում էին իրենց աքաունթին հասանելիությունից, եթե չարագործները փոխում էին նշանաբառը: Օգտատերերի մեծ մասը չի էլ իմացել այդ մասին, քանի որ հավելվածը նորմալ աշխատել է: Այժմ ծրագիրն արդեն հեռացվել է Google Play-ից:
«ՎԿոնտակտե»-ն (vk.com) Եվրոպայի խոշորագույն սոցցանցն է, որը պատկանում է Mail.Ru Group-ին: SimilarWeb-ի տվյալներով,Vk.com-ն առաջինն է ըստ պահանջվածության Ռուսաստանում և Ուկրաինայում, և 6-ը`աշխարհում: Նախագիծը մեկնարկել է 2006-ի հոկտեմբերի 10-ին: Հաճախելիությունը 2015-ին հասել է ամսական 314,7 միլիոնի:

Антивирусная компания «Лаборатория Касперского» сообщает, что сотни тысяч пользователей Android-версии социальной сети «ВКонтакте» могли стать жертвами злоумышленников. Хищение данных осуществлялось через размещенное в Google Play приложение «Музыка ВКонтакте», которое предназначено для прослушивания треков и пользуется большой популярностью.
В Армении больше 860 тысяч пользователей, зарегистрированных в популярной российской социальной сети «ВКонтакте». По словам аналитиков, подавляющее большинство из них не являются активными пользователями, регистрируясь только для использования музыкального и видеоконтента.
По словам специалистов, содержащее вредоносный код приложение использовалось его разработчиками для кражи данных пользователей. Происходило это после авторизации, то есть после того, как пользователь добровольно вводил актуальные логин и пароль.
Злоумышленники затем проверяли подлинность предоставленных данных при помощи легитимного сервера аутентификации oauth.vk.com, а украденные логины и пароли использовали для добавления пользователей в некоторые группы. Порой жертвы вовсе лишались доступа к своим аккаунтам, когда злоумышленники меняли пароль. Впрочем, большая часть пользователей приложения ни о чем не догадывалась, поскольку работало оно исправно.