Ռուսական ՄՏՍ ընկերությունը դեռ չունի «ԱրմենՏել» հայկական հեռահաղորդակցության ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսի ձեռքբերման մրցույթի արդյունքների վերաբերյալ ինֆորմացիա: «Մենք մինչեւ հիմա որեւէ ինֆորմացիա չունենք եւ սպասում ենք տենդերի պաշտոնական արդյունքներին»,- հայտարարել է ՄՏՍ-ի մամլո քարտուղար Կիրիլ Ալյավդինը: ՄՏՍ-ի շանսերը մրցույթում մեկնաբանելու խնդրանքին Ալյավդինը պատասխանեց, որ ընկերությունը մեկնաբանություններ չի տալիս «մինչեւ պաշտոնական արդյունքների հրապարակումը»: «ԱրմենՏել» ընկերությունում, ինչպես նաեւ Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունում եւս խուսափեցին մեկնաբանություններից` նշելով ինֆորմացիայի բացակայությունը:
Իսկ նախօրեին կայացած Հայաստանի կառավարության նիստում «Արմենտել» ՓԲԸ-ի 10 տոկոս պետության սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահել է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանին: «ԱրմենՏել» ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսի ձեռքբերման մրցույթին մասնակցում են ռուսական «ՎիմպելԿոմ« եւ MTC, ինչպես նաեւ VTEL Holdings ընկերությունները:
Ավելի վաղ մամուլում տեղակատվություն էր հայտնվել, որ «ԱրմենՏել»-ը կարող է ձեռք բերվել Arab Emirates Telecommunications Corporation (ETISALAT)/ Istithmar PJSC/Emergent Telecom Ventures (ETV)-ի կողմից $600 մլն.-ով: Սակայն Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը հերքել է արաբական ընկերության կողմից բաժնետոմսերի ձեռքբերման վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Նրա խոսքերով, ETISALAT-ը նույնիսկ գնային առաջարկություն չի ներկայացրել, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:

Российская компания МТС пока не владеет информацией об итогах тендера на приобретение 90% акций армянской телекоммуникационной компании “АрменТел”. «Мы до сих пор не владеем никакой информацией и ждем официальных итогов тендера”, – заявил пресс-секретарь МТС Кирилл Алявдин. На просьбу прокомментировать шансы МТС в тендере, Алявдин заявил, что компания воздерживается от комментариев “до объявления официальных итогов”. В самой компании «АрменТел» и Министерстве транспорта и связи Армении также воздержались от комментариев, сославшись на отсутствие у них какой-либо информации.
Между тем, на своем вчерашнем заседании правительство Армении передало полномочия по управлению 10% акций «АрменТела», принадлежащих государству, министру транспорта и связи Армении Андранику Манукяну. В тендере на покупку 90% акций «АрменТел» участвуют российские МТС и Вымпелком, а также компания VTEL-Holding.
Ранее в прессе появились сообщения о том, что «АрменТел» может быть продан консорциуму Arab Emirates Telecommunications Corporation (ETISALAT)/ Istithmar PJSC/Emergent Telecom Ventures (ETV) за $600 млн. Однако министр транспорта и связи Армении Андраник Манукян опроверг информацию о покупке акций арабским консорциумом. По его словам, ETISALAT даже не представил ценовое предложение, сообщает “Новости-Армения”.