12 Հոկտեմբեր 2015 - 10:51 AMT
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) չի բանակցում Սիրիայի հետ ԵՏՄ շրջանակում Առևտրի ազատ գոտու ստեղծման շուրջ: Այդ մասին պատմել է ԵՏՀ նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը:
Ընդ որում նախարարը նշել է, որ առաջիկայում երկկողմ բանակցություններ տեղի կունենան` քննարկելու համար առևտրային համագործակցության առկա կարգավիճակը:
«Այժմ կայունացման մասին խոսելն, անշուշտ, ժամանակավրեպ է: Սակայն, այնուամենայնիվ, առաջիկայում մենք մի շարք հանդիպումներ ենք նախատեսում Սիրիայի ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու համար նրանց հետ գործակցության հեռանկարները»,-հայտարարել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն:
Հուլիսին ԵՏՀ-ն հայտարարեց, որ ԵՏՄ անդամ բոլոր երկրները շատ դրական են վերաբերվում ԵՏՄ և Սիրիայի միջև առևտրի ազատ գոտու ստեղծման գաղափարին այդ երկրում քաղաքական կայունացումից հետո:
«Խորհրդակցություններ են անցկացվել: ԵՏՄ բոլոր երկրները շատ դրական են վերաբերվում առաջարկին: Այժմ Անհամբեր սպասում ենք Սիրիայում քաղաքական իրավիճակի կայունացմանը, բանակցություններ սկսելու համար»,-այն ժամանակ հայտարարել էր ԵՏՀ ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ Սիրիայի վարչապետ Վաիլ ալ Հալիկին հարցազրույցում հայտնել էր, որ ՌԴ և Սիրիայի իշխանությունները բանակցում են ԵՏՄ-ին Սիրիայի անդամակցության շուրջ:
Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքել է 2014-ի հոկտեմբերի 10-ին և ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձել 2015-ի հունվարի 2-ին:
ԵՏՄ կենտրոնակայանը լինելու է Մոսկվայում, ֆինանսական կանոնակարգողը՝ Ալմաթիում, իսկ ԵՏՄ դատարանը՝ Մինսկում: Բելառուսը նաև իրավունք է ստացել նախագահելու միությունում 2015 թ.: 2015-ի օգոստոսին միությանը միացավ նաև Ղրղզստանը:

Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) не ведет переговоры с Сирией о создании зоны свободной торговли (ЗСТ) в рамках сотрудничества с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Об этом рассказал министр по торговле ЕЭК Андрей Слепнев.
При этом министр отметил, что в ближайшее время будут проведены двухсторонние переговоры, чтобы обсудить текущий статус торгового сотрудничества.
«Сейчас о стабилизации говорить, конечно, не очень вовремя. Но, тем не менее, в ближайшее время мы планируем ряд встреч с сирийскими представителями для того, чтобы обсудить с ними возможные форматы начала взаимодействия союза и Сирии», — заявил он, пишет Газета.Ру.
В июле в ЕЭК сообщали, что все страны ЕАЭС очень позитивно относятся к переговорам о создании зоны свободной торговли между ЕАЭС и Сирией после политической стабилизации в стране.
«Консультации состоялись. Все страны ЕАЭС очень позитивно относятся к данному предложению. Сейчас с нетерпением ждем стабилизации политической обстановки в Сирии, чтобы приступить к переговорам», — заявил тогда представитель ЕЭК.
До того премьер-министр Сирии Ваиль аль-Хальки в интервью сообщил, что власти РФ и Сирии ведут переговоры о возможности присоединения арабской республики к свободной таможенной зоне ЕАЭС.