13 Հոկտեմբեր 2015 - 06:40 AMT
Իրանի խորհրդարանը հավանություն է տվել միջազգային միջնորդների «վեցյակի» հետ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի իրագործման մասին օրենքին, հայտնում է IRNA գործակալությունը:
Համաձայնագրի իրագործմանը կողմ է արտահայտվել Իրանի խորհրդարանի 161 պատգամավոր, դեմ է եղել 59-ը, 13-ը ձեռնպահ է մնացել: Ընդամենը քվեարկությանը մասնակցել է 250 օրենսդիր, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հոկտեմբերի 11-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ վավերացրել էր համաձայնագրի իրագործման համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդհանուր շրջանակները:
Ավելի վաղ ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Մորթազա Սարմադին հայտարարեց, որ միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված համաձայնությունը հայ-իրանական տնտեսական գործակցության խորացման համար հնարավորություններ է ընձեռում: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 5-ին հայտարարեց, որ Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեն և պայմանավորված են ինչպես պատմամշակութային ընդհանրություններով, այնպես էլ փոխադարձ տնտեսական շահերով: Իրանի նավթի նախարար Բիջան Զանգանեն իր հերթին ասաց, որ Իրանն ու Հայաստանը մտադիր են ավելացնել գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ծավալները:

13 October 2015 - 08:17 AMT
Iran's parliament passed a bill on Tuesday, October 12 supporting the government in implementing a nuclear deal with world powers, in a victory for the government over conservative opponents of the deal, Reuters reports citinf IRAN news agency.
Some lawmakers have opposed the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) that President Hassan Rouhani's government reached with world powers on July 14, and Tuesday's vote removes a major obstacle to putting the agreement into practice.
However, the bill insists that international inspections of military sites under the nuclear pact should be approved by a top Iranian security body, leaving the possibility that disagreements could still arise.
"The bill to implement the JCPOA … was passed in a public session on Tuesday with 161 votes in favor," IRNA said. There were 59 votes against and 13 abstentions.
The bill had passed a preliminary vote on Sunday by a smaller margin, and will now be submitted to a clerical body for final approval and passage into law.