«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության սեփականատիրոջ պարտավորությունները վաճառքից հետո բավականաչափ ընդլայնվել են։ Գնորդ ընկերությունը նախկինից բացի, ստանձնել է նաև նոր պարտավորություններ, որոնք էական նշանակություն կարող են ունենալ ՀԷՑ-երի ֆինանսական վիճակի բարելավման համար, հայտնում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը:
Սեպտեմբերի 30-ին հայտնի է դարձել, որ «Տաշիր» ընկերությունների խումբն ու «Ինտեր ՌԱՈ» ընկերությունն ավարտել են Հայաստանում էնորգոակտիվների առք-վաճառքի գործընթացը:Ինչպես նշվում է ընկերության հաղորդագրությունում, «Տաշիրը» ձեռք կբերի «Հայաստանի էլէկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն ու Հրազդանի ՋԷԿ-ը: Կառավարությունն արդեն հաստատել է գործարքը. Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը վաճառքը թույլ է տվել:
Մասնավորապես, սեփականատիրոջ պարտավորությունների մեջ է մտնում առնվազն 2%-ով նվազեցնել ընկերության տեխնոլոգիական կորուստները։ Մյուս կողմից՝ վերջինս պարտավոր է թույլ չտալ առևտրային կորուստների ավելացում՝ 2014-2015թթ. սակագնային տարվա համեմատ։
Առաջիկա 5 տարվա ընթացքում նոր սեփականատերը պետք է ներդնի միջազգային ISO ստանդարտներ, էապես բարելավի ընկերության որակի կառավարումը և էներգետիկայի համակարգը։
Գնորդը պարտավոր է պայմանագրերում ամրագրված ժամկետներում ապահովել ընկերության կողմից 100% վճարումներ՝ արտադրողներին և ծառայություն մատուցողներին։
Ինչպես հայտնի է, ֆինանսական դժվարությունների հետևանքով, վերջին շրջանում նախկին սեփականատերը ի վիճակի չէր լինում ժամանակին և ամբողջությամբ կատարել այդ պայմանը։ Մի բան, ինչը խնդիրներ էր ստեղծում արտադրող կայանների և ծառայություններ մատուցող ընկերությունների համար։

13 Октябрь 2015 - 14:06 AMT
Покупатель ООО «Электрические компании Армении» взял на себя новые обязанности после завершения сделки.
По сообщению министерства энергетики и природных ресурсов Армении, покупатель обязался снизить технологические потери в сетях на 2 процента. Кроме того, новый владелец обязался не допустить увеличения торговых потерь в сравнении с 2014-2015 тарифным годом.
В грядущие пять лет в «ЭСА» должны быть внедрены международные стандаарты ISO, качественно улучшена система управления компанией и системой. Покупатель обязуется обеспечивать в срок 100% выплат производителям электроэнергии и компаниям, предоставляющим услуги ЭСА.
1 октября Комиссия по регулированию общественных услуг Армении единогласно приняла решение разрешить продажу принадлежащих «Интер РAO» 100% акций компании «Электрические сети Армении». Компания будет продана кипрской «Лиорманд Холдинг Лимитед». В решении, в частности, говорится, что ЗАО «Электрические сети Армении» должно представить в КРОУ документы о продаже 100% акций в двухнедельный срок.
Владельцами Liormand является цепочка компаний, выводящая на Marcuard Trust Ltd, входящую в УК Marcuard Heritage. Гендиректором и совладельцем компании является Синан Бодмер – член совета директоров Фора-банка группы компаний «Ташир». Другой совладелец Marcuard Heritage — Ханс-Йорг Рудлофф — семь лет входил в совет директоров «Роснефти». Президент «Роснефти» Игорь Сечин является также председателем совета директоров бывшего владельца ЭСА – компании «ИнтерРАО». Сама ГК «Ташир» подтвердила покупку «ЭСА».