14 Հոկտեմբեր 2015 - 06:49 AMT
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի բանակն Իրանի, շիաների «Հեզբոլլահ» կազմակերպության և ռուսական ավիացիայի աջակցությամբ լայնածավալ հարձակման է պատրաստվում Հալեպի ուղղությամբ: Այդ մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը Սիրիայի կառավարությանը մոտ իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
Հարձակումը գրոհայինների դեմ Համա գավառում իրականացված գործողության շարունակությունը կդառնա: «Այդ շրջանում լայնածավալ գրոհ է նախապատրաստվում: Գործարկված են լուրջ ուժեր` սիրիական բանակը, «Հեզբոլլահի» էլիտար մարտիկներն ու հազարավոր իրանցիներ, որոնք վերջերս են այդտեղ տեղափոխվել»,-պատմել է աղբյուրը: Երկրորդ աղբյուրը հավելել է, որ Հալեպում մարտեր սկսելու որոշումն արդեն կայացված է, ընդ որում, ըստ նրա, շեշտը դրվում է Իրանի ստորաբաժանումների վրա:
Հոկտեմբերի 8-ին Հալեպի մատույցներում զոհվեց իրանցի գեներալ Հոսեյն Համեդանին, որն օգնում էր Բաշար Ասադի զորքերին ռազմական գործողություններ կազմակերպել «Իսլամական պետության» դեմ:
Այժմ սիրիական բանակը վերահսկում է Հալեպի արևմտյան մասը, քաղաքի մյուս մասը տարբեր խմբավորումների գրոհայիններն են վերահսկում: Հալեպից դեպի հյուսիս ընկած հատվածում չափավոր ընդդիմությանը ճնշում է ԻՊ-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիայի կառավարական զորքերը հուժկու հարվածներ են հասցրել ահաբեկիչներին Հալեպի գավառի Քուվեյրիս օդանավակայանի շրջակայքում: Այս մասին լրագրողներին է հայտնել Սիրիայի ԶՈւ ներկայացուցիչ, գեներալ Ալի Մայհուբը: Իսկ Համա և Լաթաքիա գավառներում հաջողվել է վերահսկողություն հաստատել մեկ տասնյակից ավելի գյուղերում, մեկ գյուղաքաղաքում և մեկ շրջանում:

14 Октябрь 2015 - 06:46 AMT
Армия сирийского президента Башара Асада при поддержке Ирана, российской авиации и шиитской организации «Хезболла» готовится начать масштабную наземную операцию в районе крупнейшего города страны Алеппо. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на информированные источники, близкие к правительству Сирии. Информацию передает «Лента.ru».
Источники сообщают, что наступление станет продолжением операции против боевиков в провинции Хама. Один из источников отметил, что в районе Алеппо идет подготовка к масштабному сражению. Задействованы серьезные силы сирийской армии, элитные бойцы «Хезболлы» и тысячи иранцев, которые были переброшены в последнее время. Второй источник добавил, что решение о начале боев в Алеппо уже принято, при этом ставка, по его словам, будет сделана на иранские подразделения.
8 октября вблизи Алеппо погиб иранский генерал Хоссейн Хамедани, помогавший войскам президента Башара Асада организовывать военные операции против боевиков «Исламского государства».
В настоящее время сирийская армия контролирует западную часть Алеппо, другая часть города находится под контролем боевиков из различных группировок. К северу от Алеппо умеренную оппозицию теснит «Исламское государство».