Իրանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների Աստարա քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրների երկաթուղիների միացման գործընթացը մինչև 2016-ի վերջն ավարտելու մասին: Ինչպես գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան», հանդիպմանը հաստատվել է նաև ծրագիրն, ըստ որի ադրբեջանական կողմը պետք է կառուցի 8-կիլոմետրանոց հատվածը, իսկ Իրանը` 2-կիլոմետրանոց հատվածը:
Օգոստոսի կեսին հայտնի դարձավ, որ Բաքուն ու Թեհրանը մտադիր են վերսկսել Կազվին-Ռեշտ-Աստարա երկաթուղու շինարարության նախագիծը Հյուսիս-Հարավ միջանցքի շրջանակում, որը կկապի Եվրոպան, Ռուսաստանը, Կենտրոնական Ասիան ու Կովկասը Պարսից ծոցի և Հնդկաստանի հետ: Նախագծի իրականացումը կհանգեցնի մերձկասպյան պետությունների առևտրային հարաբերությունների ակտիվացմանը Սև ծովի նավահանգիստների հետ: Ակտիվացումը տեղի է ունենում Իրանի և «վեցյակի» միջև պայմանավորվածությունների հիման վրա:
Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսուն Փաքային լրագրողներին հայտնել է, որ «Բաքուն պատրաստ է ճանապարհի իր հատվածի կառուցումը սկսել 10 օրվա ընթացքում»: Ըստ նրա, նախագծով նախատեսվում է նաև կամուրև կառուցել Աստարա գետի վրա: Կողմերի համաձայնությունն արդեն կա:
Աշխատանքների ավարտից հետո ակնկալվում է բեռնաշրջանառությունն աստիճանաբար հասցնել 10 մլն տոննայի՝ ներկայիս 0,6 միլիոնի փոխարեն: Սակայն երկաթուղու գործարկման համար հարկավոր է անցկացնել Ռեշտ-Աստարա հատվածը Իրանի տարածքում, որի շինարարությունը դեռ չի սկսվել:
«Այժմ բանակցություններ են ընթանում Չինաստանի և ՌԴ հետ 170 կմ երկարությամբ այդ նախագծի շուրջ»,-ասել է Բաքվում դեսպան Փաքային:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը հավաստիացում է ստացել Իրանի ղեկավարությունից, որ «Թեհրանն առաջնային է համարում գործակցությունը հարևանների հետ, առաջին հերթին` Ադրբեջանի: Իսկ Իրանի նախագահ Ռոուհանին Ադրբեջանն անվանելով Կովկասի դարպաս, նշել է, որ Իրանն, իր հերթին, կարող է ճանապարհ բացել Բաքվի համար դեպի Պարսից ծոց:
Հայաստանը ևս մտադիր է երկաթուղի կառուցել Իրանի հետ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի սեպտեմբերի 22-ին Պեկինում ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանի հետ հանդիպմանը քննարկել են Իրան–Հայաստան երկաթուղու, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման ներդրումային ծրագրերը: Քեցյանը վերահաստատել է չինական կողմի հետաքրքրվածությունը այս հարցում: Նա պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ ծրագրեր իրականացնել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացման, արդյունաբերության, հումանիտար և այլ ոլորտներում:
Հայաստանի կառավարությունը 2014-ի օգոստոսին հավանություն է տվել Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման նախնական ծրագրին: Նախագծի արժեքը գնահատվում է 3,5 մլրդ դոլար, երկարությունը 300 կմ է, նախատեսվում է 19,4 կմ ընդհանուր երկարության 64 կամրջի կառուցում, 102,3 կմ երկարությամբ 60 թունելի և 27 կայարանի կառուցում: Ակնկալվում է, որ շինարարությունը կավարտվի 2022-ին, բեռնափոխադրումների ծավալը կկազմի տարեկան 22 մլն տոննա:

В ходе встречи делегаций Ирана и Азербайджана в городе Астара была достигнута договоренность о завершении процесса соединения железных дорог двух стран до 2016 года. Как передает «Независимая газета», на встрече была утверждена программа, в соответствии с которой для соединения железных дорог азербайджанская сторона должна построить восьмикилометровую ветку, а иранская – двухкилометровую.
В середине августа стало известно, что Баку и Тегеран намерены реанимировать проект строительства железной дороги Казвин–Решт–Астара в рамках коридора Север–Юг, обеспечивающего выход из Европы, России, регионов Центральной Азии и Кавказа в Персидский залив и Индию. Реализация проекта приведет к интенсификации торговых отношений прикаспийских государств с портами Черного моря. Активизация происходит на фоне договоренностей между Ираном и «шестеркой» посредников и ожидающейся отмены санкций против Тегерана.
Посол Ирана в Азербайджане Мохсун Пакайин накануне сообщил журналистам, что «Баку готов начать строительство своей части дороги в течение 10 дней». По его словам, проектом предусмотрено также строительство моста над рекой Астара. Согласие сторон на это уже получено.
С завершением работ ожидается поэтапное доведение грузооборота между двумя странами до 10 млн т против нынешних 0,6 млн. Однако для функционирования этого маршрута необходимо проложить железнодорожную ветку Решт–Астара на иранской территории, строительство которой еще не начато.
«В настоящее время ведутся переговоры с Китаем и Россией по вопросу выделения средств на строительство этой железнодорожной линии, протяженность которой составит 170 км», – сказал на пресс-конференции в Баку посол Пакайин.
Ранее сообщалось, что азербайджанская делегация получила заверения высшего руководства Ирана, что «Тегеран прежде всего считает приоритетным сотрудничество со своими соседями, и на первом месте стоит Азербайджан». А президент Ирана Хасан Рухани, назвав Азербайджан воротами на Кавказ, заметил, что Иран, в свою очередь, может стать для Баку путем в Персидский залив.
Железную дорогу с Ираном собирается строить и Армения. В ходе встречи между премьер-министром Армении Овиком Абраамяном ипредседателем государственного совета (премьер-министром) Китая Ли Кэцяном 22 сентября главы правительств двух стран подробно обсудили инвестиционные программы строительства железной дороги Иран-Армения и автомагистрали Север-Юг. Кэцян подтвердил заинтересованнось китайской стороны в данных проектах. Он выразил готовность к осуществелению инвестиционных программ в сферах гуманитарной, инфраструктурной, промышленной и иных сферах в Армении.
Правительство Армении в августе 2014 года одобрило предварительную программу строительства железной дороги Иран-Армения. Стоимость проекта оценивается в 3,5 миллиарда долларов, протяженность составит 300 километров, в ее инфраструктуру будут включены 64 моста общей длиной в 19,4 километра, 60 тоннелей протяженностью 102,3 километра и 27 станций. Ожидается, что строительство завершится в 2022 году, объем грузоперевозок составит 25 миллионов тонн в год.