6 Նոյեմբեր 2006 - 11:19 AMT
Մեկնաբանելով Հունական ՕTE ընկերության եւ «ՎիմպելԿոմ»-ի միջեւ` «ԱրմենՏել» հայական հեռահաղորդակցության ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսի վաճառքի վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրումը, «ՎիմպելԿոմ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Իզոսիմովը հայտարարել է. «Մենք ուրախ ենք հայտնել այս համաձայնագրի ստորագրման մասին, որը մեզ հնարավորություն կտա գործողություններ սկսել Հայաստանում` ԱՊՀ երկրներից վեցերորդում, որտեղ մեր ընկերությունը կապի ծառայություններ է տրամադրելու: Զբաղեցնելով Հայաստանի բջջային շուկայի մոտ 40 տոկոսը` «ԱրմենՏել» ընկերությունը բավականին ուժեղ դիրքեր ունի, որոնք մենք պատրաստվում ենք ավելի ամրապնդել»:
«ՎիմպելԿոմ» ԲԲԸ կայքում տեղադրված հաղորդագրության համաձայն, «ԱրմենՏելի» բաժնետոմսերի 90 տոկոսի արժեքը կազմում է 341,9 մլն. եվրո գումարած 40 մլն եվրո` ընկերության մաքուր պարտքի եւ պարտավորությունների տեսքով: Գործարքի ավարտը կախված կլինի մի շարք պայմանների կատարումից` այդ թվում Հայաստանի կառավարությունից հավանություն ստանալուց: Գործարքը նախատեսվում է ավարտել մինչեւ 2006 թվականի վերջ:

Комментируя факт подписания договора между греческой компанией OTE и ОАО “ВымпелКом” о приобретении последней 90% акция армянской телекоммуникационной компании “АрменТел”, генеральный директор ОАО «ВымпелКом» Александр Изосимов заявил: «Мы рады объявить о подписании данного соглашения, которое позволит нам начать операции в Армении – шестой стране СНГ, где наша компания будет предоставлять услуги связи. Занимая около 40% рынка сотовой связи Армении, компания «АрменТел» имеет достаточно сильные позиции, которые мы планируем еще более упрочить».
Согласно размещенному на сайте ОАО “ВымпелКом” сообщению, стоимость 90% пакета акций «АрменТела» составляет 341,9 млн. евро плюс около 40 млн. евро в виде чистой задолженности и обязательств компании. Закрытие сделки будет зависеть от выполнения ряда условий, включая получение согласия от Правительства Армении. Закрытие сделки планируется осуществить до конца 2006 года.