«Իսլամական պետության» գրոհայինները Սիրիայում նահանջում են ռուսական ավիացիայի և սիրիական բանակի հարվածների տակ, հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը:
«Գրոհայինները նահանջում են, փորձելով նոր դիրքային շրջաններ ստեղծել և զուգահեռաբար փոխել զինամթերքի, սպառազինության և նյութական միջոցների մատակարարման գործող լոգիստիկ համակարգը»,-ասել է Կոնաշենկովը:
Ըստ նրա, ՌԴ հետախուզությունը գրանցում է այդ փոփոխությունները, մշակում և վերլուծության է ենթարկում ինչպես ռուսական աղբյուրներից, այնպես էլ Բաղդադում գործող տեղեկատվական կենտրոնից ստացվող տվյալները:
«Անկասկած, այս տեղեկատվությունը ստուգելու կամ հաստատելու համար մենք ավելացրել ենք ավիացիայի և անօդաչու թռչող սարքերի հետախուզական թռիչքների ինտենսիվությունը»,-հավելել է Կոնաշենկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կոնաշենկովը հայտնել է նաև, որ ռուսական ՍՈւ-25 կործանիչները Դամասկոսի գավառի լեռնային շրջաններում ոչնչացրել են ԻՊ քողարկված բազան`ոչնչացնելով այնտեղ տեղակայված տեխնիկան, ինչպես նաև վառելիքի և զինամթերքի պաշարները:
Հոկտեմբերի 14-ին ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեց, որոնց համաձայն սիրիական բանակը, Իրանի, ռուսական ավիացիայի և շիաների «Հեզբոլլահ» կազմակերպության աջակցությամբ, պատրաստվում է լայնածավալ հարձակման երկրի խոշորագույն քաղաքի` Հալեպի ուղղությամբ:

15 Октябрь 2015 - 11:54 AMT
Под ударами российской авиации и сирийской армии боевики террористической организации «Исламское государство» начали отступление в Сирии. Об этом 15 октября заявил официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков, передает РИА «Новости».
По его словам, боевики отступают, пытаясь оборудовать новые позиционные районы и меняя на ходу действовавшую логистическую систему снабжения боеприпасами, вооружением и материальными средствами.
Военный отметил, что российские средства разведки фиксируют эти изменения, идет обработка и анализ получаемых данных как с российских средств, так и поступающих от информационного центра в Багдаде.
«Безусловно, для проверки и подтверждения данной информации мы увеличили интенсивность разведывательных полетов авиации и беспилотных летательных средств», — добавил Конашенков.
14 октября в СМИ появилась информация, согласно которой Армия сирийского президента Башара Асада при поддержке Ирана, российской авиации и шиитской организации «Хезболла» готовится начать масштабную наземную операцию в районе крупнейшего города страны Алеппо.