ԵՏՄ երկրներն ի դեմս կազմակերպության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերին են փոխանցել տնտեսական գործակցության մասին համաձայնագրի նախագիծը: Այդ մասին հոկտեմբերի 15-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Ալեքսեյ Մեշկովը:
«Դա ԵՏՄ երկրների որոշումն էր,-ասել է դիվանագետը,-երկու օր առաջ այն փոխանցվել է Յունկերին դիվանագիտական խորհրդականի միջոցով»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Մեշկովը, ԵՄ և ԵՏՄ միջև տնտեսական գործակցության զարգացման վերաբերյալ փաստաթուղթն առնչվում է երկու միավորումների ինտեգրման հարցերին: Այդ առաջարկները հաստատվել են ԵՏՄ երկրների կառավարությունների նախագահների սեպտեմբերի 8-ի նիստում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հոկտեմբերի 13-ին Բրյուսելում ԵՄ-ում Բելառուսի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Եվդոչենկոն և Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և ՌԴ դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերի խորհրդական Ռիչարդ Շոստակի հետ, հայտնում է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԵՏՄ-ում Բելառուսի նախագահության անունից Եվդոչենկովը ԵՀ ներկայացուցչին է փոխանցել ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի նամակը` հասցեագրված ԵՀ նախագահ Յունկերին, ինչպես նաև «Եվրասիական տնտեսական միություն և Եվրամիություն` համագործակցության ուրվագիծը» հուշագիրը, որը սեպտեմբերին 8-ին հավանություն է ստացել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի կողմից:
Կողմերը նաև քննարկել են ԵՏՀ և ԵՀ միջև գործակցության կազմակերպման հնարավոր տարբերակները:
Դեռ 2015-ի հունիսին ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն հայտարարեց, որ Եվրամիությունը ԵՏՄ երկրների ավանդական և ամենամեծ գործընկերն է: Նա ԵՄ-ին անվանեց «ԵՏՄ հետ առևտրում հսկիչ փաթեթ ունեցող»: Ուստի, նրա խոսքերով, նույնիսկ այս իրողություններում Միությունը հնարավոր չի համարում հրաժարվել այդ երկարաժամկետ հարաբերություններից:
Ավելի վաղ Իտալիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկո Ֆրատինին հայտարարել էր, որ Եվրոպայի շահերից է բխում ԵՄ և ԵՏՄ մերձեցման գործընթացի վերսկսումը:
«Ժամանակն է վերագործարկել նոր բանակցային ձևաչափը Եվրամիության և ԵՏՄ միջև, որը երկար ժամանակ արգելափակված էր, միաժամանակ բանակցելով Եվրոպայի և Ամերիկայի հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ»,-ասել է Ֆրատինին:
Ըստ նրա, չի կարելի ժխտել ԵՏՄ և եվրոպական ընդհանուր շուկայի միջև առկա տնտեսական փոխադարձ կախվածությունը: Նա հավելել է, որ ինտեգրման գործընթացներն ու այնպիսի նախաձեռնությունները, ինչպիսին է, օրինակ, «Մետաքսե ճանապարահը», պետք է լրացնեն իրար:
«Ես այստեղ հակասություն չեմ տեսնում: Անկեղծ ասած, եվրոպական ինտեգրումը, իսկ ես եվրոպամետ եմ տրամադրված, պետք է զարգանա, բայց ոչ մեկուսանալով: Եվրոպայի համար շահավետ չէ մեկուսացնել եվրոպական ձևաչափը մնացած աշխարհից: Մեր շահերից է բխում, որ փոխլրացում լինի, ոչ թե տարանջատում»,-ասել է նա:

Страны ЕАЭС, а именно председатель комиссии организации Виктор Христенко, направил главе Еврокомиссии Жан-Клоду Юнкеру проект соглашения по экономическому сотрудничеству. Об этом заявил 15 октября замглавы МИД РФ Алексей Мешков.
«Решение это было стран ЕАЭС, – сказал дипломат. – Позавчера эта бумага была передана через дипломатического советника Юнкеру».
Как сообщил ранее Мешков, документ по развитию экономического сотрудничества между ЕС и ЕАЭС касается вопросов интеграции двух объединений. Эти предложения были утверждены на заседании председателей правительств стран ЕАЭС 8 сентября, передает ТАСС.
13 октября в Брюсселе постоянный представитель Беларуси при ЕС, посол Андрей Евдоченко и представители дипломатических миссий Армении, Казахстана, Кыргызстана и России провели встречу с Ричардом Шостаком, дипломатическим советником председателя Европейской комиссии Жан-Клода Юнкера.
От имени председательства Беларуси в Евразийском экономическом союзе Андрей Евдоченко передал представителю ЕК письмо Председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии Виктора Христенко в адрес Председателя ЕК Жан-Клода Юнкера, а также памятную записку «Евразийский экономический союз – Европейский союз: контуры сотрудничества», одобренную Евразийским межправительственным советом 8 сентября в городе Гродно.
Стороны также обсудили возможные модальности организации взаимодействия между ЕЭК и ЕК.
Еще в июне 2015 года председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Виктор Христенко заявил, что Европейский союз – традиционный и крупнейший торгово-экономический партнер стран Евразийского экономического союза. Виктор Христенко назвал ЕС «держателем контрольного пакета в торговле с ЕАЭС». Поэтому, по его словам, даже в сегодняшних реалиях Союз не считает возможным отказываться от этих долгосрочных отношений.
До того министр иностранных дел Италии Франко Фраттини заявил, что в интересах Европы перезапустить процесс переговоров о сближении Евросоюза и Евразийского экономического союза.
«Пришло время перезапустить новый переговорный формат между Евросоюзом и Евразийским общим пространством (ЕАЭС), которое в течение какого-то времени было заблокировано, одновременно с переговорами между Европой и Америкой по свободной торговле», — сказал Фраттини.