15 Հոկտեմբեր 2015 - 13:14 AMT
Ամերիկյան Patriotզենիթային համակարգերը դուրս են բերվել Թուրքիայի տարածքից: Այդ մասին հայտնել է թուրքական Anadolu գործակալությունը թուրքական պաշտպանության նախարարությունում աղբյուրների վրա հղումով: Զենիթային համակարգերը տեղափոխվել են Իսկենդերուն նավահանգիստ, որտեղից արդեն Ocean Globe նավով կհասնեն ԱՄՆ:
Ինչպես գրում է Defense News-ը, համակարգերը տարհանելու մասին որոշումը կայացվել է հոկտեմբերի 8-ին: Անկարան կտրուկ դեմ էր: «Մենք չենք կարծում, որ այժմ պատեհ ժամանակն էր հանելու համար այդ համակարգերը: Սիրիայի հետ մեր սահմանը բարդ վիճակում է»,-մեջբերում է պարբերականը բարձրաստիճան թուրք դիվանագետին:
2015-ի ավարտին սպառվում էր համակարգերի Թուրքիայիում մնալու մանդատը, և ենթադրություններ էին արվում, որ դրանք դուրս կբերվեն երկրի տարածքից: Թուրքիայի պաշտոնյաները պնդում էին, որ ժամկետը երկարացվի:
Սակայն Սիրիայում ՌԴ ՌՏՈւ կողմից օդային գործողության մեկնարկից հետո, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարեց, որ Դաշինքը կարող է քննարկել Թուրքիայից զենիթահրթիռային համակարգերի դուրս բերման նպատակահարմարության հարցը:
2015-ի ամռանը Գերմանիան և Նիդերլանդները, որոնց Patriot համակարգերը նույնպես տեղակայված են Թուրքիայում, հայտարարեցին, որ դուրս են բերելու դրանք 2016-ի ամռանը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՆԱՏՕ-ում այս հանգամանքը բացատրում են նրանով, որ Սիրիայից քիմզենքի տարհանումից հետո դրա անհրաժեշտությունն այլևս չկա: Իսկ իսկական պատճառը տևական գործողություններ վարելու գերմանական և հոլանդական զորակազմերի անունակ լինելն է. երկու երկրներում ամերիկյան ՀՕՊ համակարգերը սպասարկող մասնագետների քանակը խիստ սահմանափակ է:
2012 թվականի նոյեմբերին Անկարան դիմել էր դաշինքին՝ խնդրելով պաշտպանել իր տարածքն այն բանից հետո, երբ Ակչաքալե քաղաքում պայթած արկը 5 մարդու կյանք խլեց: ՆԱՏՕ-ի խորհուրդը բավարարեց Թուրքիայի խնդրանքը դեկտեմբերի սկզբին: Մարտական հերթապահությունը սկսվեց փետրվարին:
Ընդհանուր առմամբ Թուրքիայում տեղակայվել էր Patriot վեց համակարգ՝ երկուական ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից ու Նիդերլանդներից: Համակարգերը տեղակայված են Սիրիայի հետ սահմանին, ինչպես նաև Ադանայում գտնվող ամերիկա-թուրքական «Ինջիրլիկ» ռազմակայանում: 2013-ի նոյեմբերի 13-ին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները եկան այն եզրակացության, որ իրավիճակը սիրիա-թուրքական սահմանին անկայուն է մնում և երկարացրեցին ժամկետը ևս մեկ տարով:

15 Октябрь 2015 - 12:42 AMT
Американские зенитные комплексы Patriot покинули территорию Турции. Об этом сообщает турецкое агентство Anadolu, ссылаясь на источник в турецком военном ведомстве.
Зенитные системы были вывезены в порт Искендерун, откуда на судне Ocean Globe отправились в США.
Решение о выводе, как пишет Defense News, было принято 8 октября. Анкара резко возражала против этого. «Мы не думаем, что сейчас удачное время убирать эти батареи. Наша граница с Сирией в сложном положении», — цитирует издание высокопоставленного турецкого дипломата.
В конце 2015 года мандат на их пребывание в Турции истекал, и ранее высказывались предположения о том, что они будут выведены. Турецкие официальные лица настаивали на продлении их пребывания.
Однако после начала воздушной операции ВКС России в Сирии генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что Альянс может рассмотреть вопрос о целесообразности вывода зенитных ракетных батарей из Турции.
Летом 2015 года Германия и Нидерланды, чьи батареи Patriot также развернуты в Турции, заявили о том, что выведут их в 2016 году, передает Lenta.ru.
Ранее сообщалось, что в Североатлантическом альянсе сворачивание миссии объясняют тем, что после вывоза из Сирии практически всего химического оружия в ней более нет необходимости. Настоящая же причина, говорится в редакционной статье, заключается в низкой способности к длительным действиям немецкого и голландского контингентов: в обеих странах имеется лишь ограниченное количество специалистов, способных обслуживать американскую систему ПВО.
В 2012 году главы МИД стран-членов НАТО согласовали предложение о размещении в Турции ракет Patriot. Турция запросила у блока НАТО, участницей которого она является, 10 батарей зенитно-ракетных комплексов Patriot для их размещения в приграничных с Сирией районах, однако в альянсе посчитали запрос не соответствующим исходящей ей угрозе.
Альянс выделил Турции шесть комплексов, которые предоставят США, Голландия и Германия. Также на юг Турции были направлены до 400 военнослужащих.