Ըստ շվեյցարական Credit Suisse բանկի Հետազոտությունների կենտրոնի 2015-ի զեկույցի, համաշխարհային հարստության 50%-ը պատկանում է բնակչության 1%-ին: Այդ մասին գրում է The Guardian-ը:
Ըստ Credit Suisse-ի, համախառն համաշխարհային հարստությունը 2008-2010 թթ. նվազել է $12,4 տրիլիոնով ` կազմելով $250 տրլն: Սակայն դա հիմնականում կապված է ամերիկյան արժույթի ամրապնդման հետ, որի շրջանակում կատարվել է հետազոտությունը: Ընդ որում զեկույցում ներկայացված են 2015-ի հունիսի տվյալները և հաշվի առնված չէ անկումը Չինաստանի ֆոնդային բորսայում: Ըստ բանկի կանխատեսման, 10 տարուց համաշխարհային կարողությունը կհասնի $345 տրլն:
Ինչպես ասվում է զեկույցում, աշխարհի բնակչության հարուստ կեսը համալրելու համար բավարար է ունենալ $3.210: Ում ունեցվածքը գերազանցում է $68.800, մոլորակի ամենահարուստ 10%-ի թվում են: Ամենահարուստների կարողությունը ավելի է $759.900-ից:
Մոլորակում մոտ 3,4 մլրդ մարդ կամ բնակչության 70% ունի $10.000 քիչ կարողություն: Եվս 1 միլիարդն ունի $10-100.000: 383 մլն մարդու ունեցվածքը գերազանցում է այդ գումարը` այդ թվում են նաև 34 մլն դոլարային միլիոնատերերը: Գրեթե 124.000 մարդ $50 ավելի գումար ունի, իսկ 45.000` $100-ից ավելի ունի:
Միջին դասի մարդիկ նվազել են, այն դեպքում, երբ շատ հարուստ մարդկանց քանակն ավելացել է: Ըստ զեկույցի, միջին դասը ավելացել է Չինաստանում, որտեղ այն հասնում է մոտ 109 միլիոնի, ինչը գերազանցել է ԱՄՆ 92 միլիոնի ցուցանիշը: Այժմ միջին դասը կազմում է մոլորակի բնակչության 1 տոկոսը:
Ինչպես նշել է բանկի ներկայացուցիչ Թիջանս Թիամը, միջին դասի կարողությունը ավելի դանդաղ է աճում, քան բարձր խավի հարստությունը: Դա հակասում է մինչ 2008-10 թթ. ճգնաժամը առկա միտումին, երբ միջին դասը կայուն էր մնում տևական ժամանակ:
Զեկույցը դիտարկել է մարդու եկամուտը որպես ակտիվների հանրագումար, ներառյալ անշարժ գույքն ու ներդրումները ֆոնդային բորսայում: Ընդ որում մարդկանց պարտքերը հաշվի չեն առնվել:

15 October 2015 - 23:26 AMT
Global inequality is growing, with half the world’s wealth now in the hands of just 1% of the population, according to a new report, The Guardian said.
The middle classes have been squeezed at the expense of the very rich, according to research by Credit Suisse, which also finds that for the first time, there are more individuals in the middle classes in China – 109m – than the 92m in the U.S.
Tidjane Thiam, the chief executive of Credit Suisse, said: “Middle class wealth has grown at a slower pace than wealth at the top end. This has reversed the pre-crisis trend which saw the share of middle-class wealth remaining fairly stable over time.”
The report shows that a person needs only $3,210 to be in the wealthiest 50% of world citizens. About $68,800 secures a place in the top 10%, while the top 1% have more than $759,900. The report defines wealth as the value of assets including property and stock market investments, but excludes debt.
About 3.4 bn people – just over 70% of the global adult population – have wealth of less than $10,000. A further 1bn – a fifth of the world’s population – are in the $10,000-$100,000 range.
Each of the remaining 383m adults – 8% of the population – has wealth of more than $100,000. This number includes about 34m U.S. dollar millionaires. About 123,800 individuals of these have more than $50m, and nearly 45,000 have more than $100m. The UK has the third-highest number of these “ultra-high net worth” individuals.
The report said: “Wealth inequality has continued to increase since 2008, with the top percentile of wealth holders now owning 50.4% of all household wealth.”