16 Հոկտեմբեր 2015 - 09:05 AMT
Ավտոմեքենաների ներկրումը Հայաստան 2015-ш առաջին եռամսյակում կրկնակի կրճատվել է։ Այսպիսի տվյալներ է ներկայացնում երկրի Մաքսային ծառայության կայքը։
Գերատեսչության տվյալների համաձայն, այդ ընթացքում Հայաստան է ներկրվել 10.800 ավտոմեքենա, ինչը 55 տոկոսով պակաս է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում (24.000)։ Ներկրված ավտոմեքենաների մաքսային արժեքը կրճատվել է 58 տոկոսով` կազմելով 62.6 մլն դոլար։ Միաժամանակ, նախորդ տարի հակառակ դինամիկա էր դիտվում, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը։
ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանը ստացել է ավտոմեքենաների ներկրման արտոնյալ ժամանակահատված։ Մինչև 2020 թվականը ավտոմեքենաները Հայաստան կներկրվեն երրորդ երկրներից 10-տոկոսանոց հին սակագներով։ Մինչև 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ը ներկրված և մաքսազերծված ավտոմեքենաներն ազատ տեղաշարժվել են ԵՏՄ տարածքով, իսկ դրանից հետո ԵՏՄ երկրներ մտնելիս ավտոմեքենաների համար պահանջվում է վճարել մաքսատուրքի տարբերությունը Հայաստանին և ԵՏՄ-ին։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալներով, 2014 թվականին Հայաստան է ներկրվել 3894 ավտոմեքենա, արտահանվել 123 ավտոմեքենա։ Մարդատար ներկրված ավտոմեքենաների միջին պայմանագրային գինը կազմել է 71.5 հազար դոլար, արտահանվածներինը` 44.9 հազար դոլար։
Ինչպես գրում է ԵՏՀ–ն, Հայաստանի համար բնորոշ են գնային բարձր կարգի մարդատար ավտոմեքենաների ներկրումն ու արտահանումը։ Հայաստան ավտոմեքենաներ ներկրող հիմնական երկրներն են` Գերմանիա, Ճապոնիա, Ռուսաստան, ԱՄՆ։
«Հայաստանի համար բնորոշ է նաև ստվերային ներկրման խնդիրը։ Այսպես, ԶԼՄ–ների ոչ պաշտոնական տեղեկությամբ, դեպի երկիր ավտոմեքենաների ամենամյա իրական ներկրումը կազմում է 10-11 հազար մեքենա»,– ասվում է ԵՏՀ կայքում։

Согласно данным Таможенной службы Армении, за первый квартал 2015 года в страну было импортировано 10,8 тыс. автомобилей, что на 55% меньше, чем за аналогичный период 2014 года года – тогда число автомобилей составляло 24 тыс, передает агентство «АРКА».
При этом, таможенная стоимость импортированных автомобилей сократилась на 58%, составив $62,6 млн. В 2014 году была обратная динамика.
После вступления в ЕАЭС Армения получила пятилетний льготный период на импорт автомобилей. До 2020 года автомобили будут импортироваться в Армению из третьих стран по старым тарифам – 10%. Импортированные и растаможенные до 10 октября 2014 года автомобили свободно передвигались по территории ЕАЭС, а после этого периода при въезде в страны ЕАЭС за автомобили требуется выплатить разницу в таможенной пошлине Армении иЕАЭС.
По данным Евразийской экономической комиссии, в 2014 году в Армения было ввезено 3.894 автомобиля, экспортировано 123 автомашины. Средняя контрактная цена импортных легковых автомобилей составила $71,5 тысяч, экспортных – $44,9 тысяч.
Для Армении характерны импорт и экспорт легковых автомобилей высокой ценовой категории. Основные страны, экспортирующие легковые автомобили в Республику Армения: Германия, Япония, Россия, США.