17 Հոկտեմբեր 2015 - 08:56 AMT
«Իսլամական պետության» գրոհայինները կարող են օգտվել Աֆղանստանի տարածքից ԱՊՀ երկրներ և Չինաստան ներթափանցելու համար, հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը:
«Վերջին շրջանում Աֆղանստանի տարածքում զգալիորեն աճել է «Իսլամական պետության» խմբավորումների ահաբեկչական ակտիվությունը: Աֆղանստանի տարածքն կարող է օգտագործվել ԱՊՀ Կենտրոնական Ասիայի երկրներ և այնուհետ` Չինաստանի Սինցզյան-Ույգուրի ինքնավար շրջան `էքսպանսիայի համար»,-ասել է Անտոնովը Սիանգշանի 6-րդ համաժողովում:
Ըստ նրա, ներկայումս Աֆղանստանում մինչև 50 հազար գրոհային կա, որոնք միավորված են ավելի քան 4 հազար ջոկատում և տարբեր ուղղվածության խմբերում:
«Հաշվի առնելով, որ երկրից դուրս են բերվել Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերը, բաց է մնում հարցը` արդյոք Քաբուլն ունակ է ինքնուրույն հակազդելու այդ սպառնալիքին»,-ասել է փոխնախարարը:
Անտոնովը հավելել է նաև, որ Ռուսաստանը մտադիր է հետագայում ևս աջակցել Աֆղանստանի կառավարությանը երկկողմ ձևաչափով և ՇՀԿ և ՀԱՊԿ գործընկերների հետ միասին` նպաստելու համար այդ երկրում ազգային հաշտեցմանն ու տնտեսության վերականգնմանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Չինաստանի ռազմական գիտությունների ասոցիացիայի և ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի կողմից կազմակերպված Սիանգշանի 6-րդ համաժողովին: Համաժովը կշարունակի աշխատանքը մինչև հոկտեմբերի 18-ը:
Հոկտեմբերի 16-ին ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհուրդի Ղազախստանում կայացած նիստի մասնակիցները պայմանավորվել են ԱՊՀ անդամ երկրների սահմանների համատեղ պաշտպանության մասին` ճգնաժամային իրավիճակի առաջացման դեպքում:
Համաժողովի գլխավոր թեմաներից էր իրավիճակն Աֆղանստանում, որը ՌԴ նախագահ Պուտինը ճգնաժամայինին մոտ համարեց:
«Տարբեր տեսակի ահաբեկիչները գնալով ավելի մեծ ազդեցություն են ստանում և չեն թաքցնում հետագա էքսպանսիայի մտադրությունները: Նպատակներից մեկն է` ներխուժել Կենտրոնական Ասիա: Մենք պետք է պատրաստ լինենք համախմբված արձագանքելու համար»,-ասել է Պուտինը:
Ըստ Պուտինի, դրան կնպաստի նաև 2016-2020 թթ. համար նախատեսված սահմանային անվտանգության ամրապնդման ոլորտում համագործակցության նոր ծրագիրը: «Այն նախատեսում է ԱՊՀ անդամ երկրների սահմանապահ և այլ գերատեսչությունների խմբավորման կազմավորման հնարավորություն սահմանին առաջացած ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման համար»,-ասել է ՌԴ նախագահը:

Боевики «Исламского государства» могут использовать территорию Афганистана для проникновения в страны СНГ и Китай, заявил 17 октября заместитель министра обороны РФ Анатолий Антонов.
«В последнее время на афганской территории заметно возросла террористическая активность групп, относящихся к «Исламскому государству». Территория Афганистана может быть использована группировкой для дальнейшей экспансии в центральноазиатские республики СНГ и в сторону Синьцзян-Уйгурского автономного района Китая», – сказал Антонов на 6-м «Сяншаньском форуме по безопасности».
По его данным, в настоящее время в Афганистане насчитывается до 50 тысяч боевиков, объединенных в более чем 4 тысячи отрядов и групп различной направленности.
«С учетом вывода из страны Международных сил содействия безопасности открытым остается вопрос о способности Кабула самостоятельно противостоять этой угрозе», – заявил замминистра.
При этом Антонов подчеркнул, что Россия намерена и далее оказывать посильное содействие афганскому правительству в двустороннем формате и совместно с партнерами по ШОС и ОДКБ в интересах достижения национального примирения и восстановления экономики этой страны, сообщает Интерфакс.
Армянская делегация во главе с первым заместителем министра обороны также принимает участие в проходящем 16-18 октября VI Сяншаньском форуме, организованном Ассоциацией военных наук Китая и Международным институтом военных исследований.
16 октября участники состоявшегося в Казахстане заседания Совета глав государств СНГ договорились о возможности формирования совместных сил по обороне границ стран-участниц Содружества в случае возникновения кризисной ситуации.
Одной из главных тем казахстанского саммита стала ситуация в Афганистане, которую президент России Владимир Путин назвал близкой к критической.
«Террористы разных мастей набирают все больше влияния и не скрывают планов дальнейшей экспансии. Одна из их целей – прорваться в Центральноазиатский регион. Нам важно быть готовыми согласованно реагировать на такой сценарий», – заявил он на заседании Совета.
По словам Путина, этому будет способствовать и новая программа сотрудничества в укреплении пограничной безопасности на 2016-2020 годы. «Она предусматривает возможность формирования группировки пограничных и иных ведомств стран Содружества для урегулирования кризисных ситуаций на границе», – сказал российский лидер.