System of a Down ռոք խումբը Փարաջանով-Վարդանով ինստիտուտի մրցանակին է արժանացել:
Խումբը մրցանակը կստանա Wake Up the Souls շրջագայության միջոցով արդարության վերականգնմանը նպաստելու համար, հայտնում է Parajanov.com-ը:
Այդ կապակցությամբ խմբին շնորհավորական նամակ է ուղղեկ հանրահայտ ռեժիսոր Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլան:
Ռեժիսորի նամակում մասնավորապես նշվում է.
«Ուզում եմ շնորհավորել System of a Down խմբին` կինոգործիչներ Սերգեյ Փարաջանովի և Միխայիլ Վարդանովի անվան մրցանակին արժանանալու համար։ Այդ ռեժիսորների աշծատանքներով ես շատ եմ հիանում: Ուրախ եմ տեղեկանալ, որ խումբը պատրաստակամություն է հայտնել օգնելու վերականգնել Վարդանովի «Փարաջանով. վերջին գարուն» ֆիլմը։ Այն ստեղծվել է արգելքների պայմաններում և ապացուցում է, որ արվեստի ուժը կարող է հաղթահարել ցանկացած սահմանափակումներ: Ես կոչ եմ անում մյուսներին ևս միավորվել այս կարևորագույն նախաձեռնության շուրջ»։ Մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը կայանալու է Հոլիվուդում` հոկտեմբերի 21-ին։
«Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայությունը մեկնարկել է ապրիլի 6-ին Կալիֆորնիայում կայացած համերգով և ներառում է համերգներ աշխարհի 14 բեմերում: Ապրիլի 10-ին SOAD-ը Լոնդոնում էր՝ Wembley Arena-ում, ապրիլի 13-ին՝ Քյոլնի՝ Lanxess Arena-ում, ապրիլի 14-Լիոնի՝ La Halle Tony Garnier-ում, ապրիլի 16-ին՝ Բրյուսելի Forest National-ում, ապրիլի 17-ին Ամստերդամ-ի Ziggo Dome-ում, ապրիլի 20-ին Մոսկվայի «Օլիմպիյսկի»-ում, ապրիլի 23-ին՝ Երևանի Հանրապետության հրապարակում:
Խումբը հայտարարել է, որ շրջագայությամբ հույս ունի բարձրացնել 1915–ի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Ցեղասպանության մասին իրազեկութումը, որն իրականացվել էր 1.5 մլն հայերի՝ այժմ Թուրքիա կոչվող երկրի սահմաններում ապրող փորամասնության հանդեպ:
SOAD-ը փորձել է այս շրջագայության ժամանակ համերգ ունենալ նաև Թուրքիայում, սակայն պատասխանելով ամերիկյան NPR ռադիոկայանի հարցին, Սերժ Թանկյանը նշել է՝ որ այնտեղից պատասխանել են՝ «քանի որ իրենք System of a Down-ն են, կպահանջվի վարչապետի գրասենյակի հատուկ թույլտվությունը»: Խումբը սպասել է մեկ-երկու ամիս, և պատասխան այդպես էլ չի ստացել:
2014-ին Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի վերականգման համար Փարաջանով-Վարդանով ինստիտուտի մրցանակին էր արժանացել The Film Foundation/World Cinema Project-ը: Հաստատության անունից մրցանակը ստացել էր ամերիկացի կինոռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն, որը եւ ներկայացրել էր վերականգնված ֆիլմը Նյու Յորքի 52-րդ կինոփառատոնում 2014-ի հոկտեմբերի 2-ին:

17 Октябрь 2015 - 10:04 AMT
Коппола поздравил SOAD с премией «Параджанов-Варданов»: Премия присуждена за восстановление справедливости
Знаменитый голливудский режиссер Фрэнсис Форд Коппола поздравил известную рок-группу System of a Down в связи с тем, что группа была удостоена ежегодной премии «Параджанов-Варданов». Известно, что группа получит премию за поддержку в деле восстановления справедливости в вопросе международного признания Геноцид армян посредством турне Wake Up the Souls.
В направленном режиссером поздравительном послании, в частности, отмечается: «Хочу поздравить группу System of a Down в связи с тем, что она была удостоена премии имени глубоко уважаемых мною кинорежиссеров Сергея Параджанова и Михаила Варданова. Был крайне рад узнать о том, что группа выразила готовность помочь в восстановлении фильма Михаила Варданова «Параджанов. Последняя весна». Он был снят в условиях запрета и служит доказательством того, что сила искусства в состоянии преодолеть любые преграды. Я призываю остальных также объединиться вкруг этой крайне важной инициативой».
Торжественная церемония вручения премии состоится 21 октября в Голливуде, сообщает Parajanov.com.
В прошлом году популярную премию получил кинорежиссер Мартин Скорсезе за вклад в восстановление шедевра Сергея Параджанова «Цвет граната».
Рок-группа System Of A Down (SOAD) осенью 2014 года заявила о начале нового мирового турне, старт которому был дан 13 декабря в концертном зале The Forum в Лос-Анджелесе. Далее в апреле 2015 года группа выступила в Великобритании (10 апреля), Германии (13 апреля), Франции (14 апреля), Бельгии (16 апреля), Нидерландах (16 апреля) и России (20 апреля). А 23 апреля – за день до столетней годовщины Геноцида армян в Османской империи, группа дала открытый концерт в Ереване, на площади Республики. Концертное турне проводилось под слоганом Wake up the souls (Разбудите души).